WordPress Blog Nasıl Başlatılır

Herhangi bir teknik bilgi olmadan bir WordPress blog nasıl başlatılacağı konusunda en kapsamlı rehberi oluşturmaya karar verdik.

Bir blogcu yeni kullanıcı olarak, kendi blogunuzu başlatmak oldukça kafa karıştırıcı olabilir. Web’de çok fazla bilgi olmasına rağmen, kendi blogunuzu başlatmak sizin için kafa karıştırıcı olabilir.

Sonunda kendi blogunuzu oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir adım adım kılavuza ihtiyacınız vardır.

En önemlisi, basit ve anlaşılması kolay olmalı.

Ancak ilerlemeden önce size bir blog hazırlamak için adım adım rehberlik etmeden önce, bir blog oluşturma amacını da anlamanız gerekir.

Yani, neden bir blog ile gelmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Blog, Otorite ve Kazanç Yaratmak

Bir Blog Oluşturmanın Amacı

Aslında, bir blog kendini ifade etmenin ve başkalarıyla bilgi paylaşmanın güçlü bir aracıdır.

Çevrimiçi dünyada bilgi ve haber yaymanın en güçlü yollarından biridir.

Size fantastik bir yazar olma fırsatı sunuyor ve son olarak da en az değil; Bunu yaparken de para kazanabilirsiniz.

Yani, eğer bu hedeflerden herhangi biriniz varsa; Kendi blogunuzu başlatmayı kesinlikle düşünmelisiniz.

WordPress blogu oluşturmak için bu adım adım rehber ilk blogunuza ulaşmanıza yardımcı olacak uzun bir yol kat edecektir.

Ne tür Blog Yazıları Yazmalısınız?

WordPress Blogu’nu Başlat

Blogging Platformunuzu seçin

Blogunuzu oluşturmak için yapmanız gereken ilk ve en önemli şey bloglama platformunuzu seçmek. Aslında, WordPress, Blogger, Drupal, Joomla, Tumblr, TypePad ve daha fazlası gibi birçok blog platformu var.

Ancak, WordPress, 72 milyondan fazla aktif kullanıcıyla bloglar oluşturmak için en iyi platformdur. Ayrıca, kendi blogunuzu oluşturmak için WordPress ile gitmeniz gereken çeşitli nedenler vardır. İşte bunu açık bir kazanan yapan sebeplerden bazıları.

WordPress Blog Başlatma

Öncelikle, WordPress, diğer bloglama platformunun sağlayamadığı temalar, düzenler ve eklentiler içeren ücretsiz bir platformdur.
Kurulması ve teknik beceri gerektirmemesi son derece kolaydır.

Bu son derece güvenli bir platform. Blog’unuzun saldırı saldırılarına maruz kalması konusunda endişelenmenize gerek yok. Sık sık güncellenir ve her şeyin sağlam ve güvenli kalmasını sağlar.

Tamamen özelleştirilebilir. Blogunuza daha fazla işlevsellik kazandıran ve blog performansını iyileştiren birkaç ücretsiz tema ve eklenti vardır.
Yukarıdaki özellikleri görme, WordPress’in sağladığı özgürlük ve özelleştirme seçenekleri; şüphesiz blogunuz için en iyi blog platformu.

Devam ederken, WordPress Blogunuzu kendiniz barındırmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu, güvenilir görünmek, bir kitle oluşturmak ve bloglamadan para kazanmak isteyen blogcular için bir zorunluluktur.

Bu sadece kendi blogunuza, kendi alan adınıza ve kendi barındırma sisteminize sahip olmayı gerektirir. Bu sayede kuralları yapma ve içeriğinizi kontrol etme fırsatına sahip olursunuz.

Alan Adı ve Web Hosting Sağlayıcısı

Kendi alan adınız üzerinde kendi kendinize barındırılan bir blog oluşturmak için iki şeye ihtiyacınız vardır:

Alan Adı:  Bu, kullanıcıların sizi tekrar tekrar web üzerinde bulduğu kişisel blog adresiniz. Örneğin, Google’ın alan adı www.google.com’dur. Benzer şekilde yeni blog alan adınız www.yournewblogname.com olacaktır. Genellikle alan adınızın maliyeti yaklaşık 10 ABD dolarıdır.

Web Hosting:  Bu blog adresindeki blog adresinizin ve içeriğinizin adresidir. Web barındırma olmadan alanınızı kullanamazsınız. Blogunuzda bulunan resimler, blog gönderileri vb. Tüm içeriği saklayan bir bilgisayar sabit diski gibidir. Genellikle web barındırma maliyeti ayda 1 dolardan 10 dolara kadar değişir.

Alan Adı ve Web Hosting almak için nereden

Web Hosting aslında Sayfa Yükleme Hızı ve Uptime ile ilgilidir. Benzer hizmet veren çok sayıda web barındırma sağlayıcıları vardır; ancak yüksek Sayfa Yükleme Hızı ve% 100 Çalışma Süresi sunan bir ürüne gitmelisiniz.

Bunun için “ WordPress Blogunu Başlatma ” amacıyla,  alan adları ve web barındırma için Turhost‘u kullandım  .

Bir WordPress blogunun ayarlanması

Niye ya?

Esasen, Turhost, blog yükleme hızı ve çalışma süresiyle ilgili mükemmel performans sağladığından. Ayrıca kullanımı ve muhtemelen yeni başlayanlar için en iyi seçmelerden biri de kolaydır.

Bunu söyledikten sonra, hızlı, güvenilir ve sınırsız depolama ve bant genişliği sunduğunda her zaman başka bir web barındırma sağlayıcısı seçebilirsiniz.

Blog Kurmak 

Burada (domain + hosting) servisi için Turhost’u kullandım. Ancak, isterseniz her zaman başka bir barındırma sağlayıcısı seçebilirsiniz.

A. www.turhost.com adresine gidin ve “Kayıt Ol” ya da “Planları Gör” ü tıklayın.
B. Blog’unuz için bir Alan Adı seçin

Blogunuz için iyi bir alan adı seçmek önemlidir. Alan adınız benzersiz, güvenilir ve hatırlanması kolay olmalıdır. Alan adınızı seçerken yaratıcı olmalısınız. Kimliğinizi yansıtmalı. Adınıza etki alanı adı seçebilir veya blog nişinizle ilgili olabilir. 

Kutuya alan adını yazmanız ve ardından “next” e tıklamanız gerekmektedir. Varsa, hak iddia edebileceksiniz, başka birini seçebileceksiniz. Turhost benzer bazı alternatifler önerecektir. Ayrıca yeni bir isim verebilir ve tekrar deneyebilirsiniz.

 Blog’unuz için bir Hosting Planı seçin

Turhost, yeni başlayan bir blog yazarı için fazlasıyla yeterli olan “Başlangıç” planı sunar. Ancak, isterseniz daha fazla özellik ile her zaman başka bir gelişmiş barındırma planı seçebilirsiniz.

hosting

Kayıt işlemini tamamlayın

Bir alan adı ve barındırma planı seçildikten sonra, iletişim bilgilerinizi ve fatura bilgilerinizi girerek kayıt olmanız gerekir. Turhost ayrıca paketinizi özelleştirmek için bir fırsat sunar. Yani bu adımı atlamayın.

Giriş yapın ve WordPress Blogunuzu Yükleyin

Hesabınız hazır olduğunda Turhost size bir onay e-postası gönderir. WordPress’i yüklemek için kontrol panelinize giriş yapmanız gerekir. Sadece bir tıklama işlemidir ve aşağıdaki adımları içerir:

Turhost Denetim Masası’na Giriş Yapmanız Gerekir

 

Turhost üzerinde derinlemesine WordPress kurulumu için lütfen devam edin ve bu WordPress yükleme yazısını okuyun.

Yeni Blogunuza Göz Atmak için Giriş Yapın

Yükleme tamamlandıktan sonra, Yönetici URL’si dahil giriş bilgilerinizi sağlayan bir e-posta alacaksınız.
Blogunuza giriş yapmak için, www.yourblog.com/wp-admin’den başka bir şey olmayan Yönetici URL’sini tıklamanız gerekir (burada “yourblog” alan adınızdır).

Tebrikler – Bunlar WordPress ile bir blog hazırlamak için gerekli adımlar bunlar. WordPress’i başarıyla yüklediniz ve kendi blogunuzu kurdunuz. Bu gerçekten kolay, değil mi?

Blogunuzu Tweaking

Blogunuzu kurduktan sonra, blogunuzu WordPress’i kullanarak kişiselleştirmeye başlama zamanı. İşte ben WordPress Blogunun temellerini paylaşıyorum:

WordPress Dashboard
Blogunuzu Tasarlama
Yeni Eklentileri Yükleme
Blogunuzu Arama Motoru Dostu Yapma

Bütün bunlar aynı zamanda oldukça kolay ve eğlenceli.

Blogunuza www.yourblog.com/wp-admin/ adresinden veya başka bir barındırma şirketiyle ayarladığınız kimlik bilgilerini kullanarak giriş yapabilirsiniz.

WordPress Gösterge Tablosu

WordPress Blogunuza giriş yaptığınızda; WordPress Dashboard veya Yönetici Paneli göreceksiniz. Dikkat etmeniz gereken önemli öğelerden bazıları şunlardır:

Gösterge Tablosu

WordPress Gösterge Tablosu

Bu, size kaç yayın, sayfa ve yorumunuz dahil olmak üzere Son Etkinliği gösterir. Ayrıca, hızlı bir taslak yazı yazmanızı sağlayan bir bölüm sağlar. Ayrıca, en yeni WordPress Haberlerini alırsınız.

Mesajlar

Burada yeni bir blog gönderisi ekleyebilir veya mevcut bir gönderiyi düzenleyebilirsiniz.

Medya

Sitenize yüklediğiniz tüm resim, ses ve video dosyalarını içerir.

Sayfalar

Yeni bir kalıcı sayfa eklemenizi ve oluşturduğunuz sayfaları yönetmenizi sağlar.

Yorumlar

Yorumları yönetmek için gitmek zorunda olduğunuz yer burası.

Görünüm

Burada yeni temalar ve düzenler yükleyebilirsiniz. Blogunuzun tasarımını da düzenleyebilirsiniz.

Eklentiler

Yeni bir eklenti yüklemenizi sağlar.

Ayarlar

Burada sitenizin önemli ayarlarını yönetebilirsiniz. Örneğin, sitenizin başlığını ve sloganını değiştirebilirsiniz.

WordPress Blogunuz için Tema ve Düzenleri Değiştirme

WordPress sitenizin görünümü “Temalar” olarak adlandırılan tasarım şablonları tarafından belirlenir. Profesyonelce tasarlanmış binlerce ücretsiz tema vardır ancak ek özellikler ve işlevler arıyorsanız, Premium WordPress Temaları’na her zaman gidebilirsiniz  .

Yeni Bir Tema Yükleme

“Görünüm” sekmesindeki “Temalar” seçeneğine tıklayın. Piyasadaki en popüler ve muhtemelen en iyi WordPress yönetici kontrol paneli temaları ve eklentileri tam bir yıkık.

Zaten yüklü olan birkaç Tema ile sunulacak. Diğer Temaları aramak istiyorsanız; Sadece “Yeni Ekle” karesine tıklayın.

Şimdi, Sunulan, Popüler, Son Temalar ile size sunan Sekmeler göreceksiniz. Ayrıca “Özellik Filtresi” ve Arama Çubuğu’nu da edinebilirsiniz.

Beğendiğiniz bir Temayı seçtikten sonra; yükleme düğmesine tıklayın. Kurulum tamamlandıktan sonra; Bir sonraki ekranda “Etkinleştir” butonuna tıklamanız gerekir. Budur!

Yeni Bir Tema Yükleme

Yeni Bir Eklentinin Kurulması

Eklentiler, WordPress Blogunuza özellikler ve araçlar eklemenin en iyi yoludur. Eklentileri yüklemek gerçekten çok kolay. WordPress Dashboard’un kenar çubuğundaki “Eklentiler” sekmesini alırsınız. Kenar çubuğundaki “Eklentiler” seçeneğine gelin. Ardından “Yeni Ekle” düğmesine tıklayın. Seçtiğiniz bir Eklenti bulduktan sonra, bir sonraki sayfada “Şimdi Kur” ve ardından “Eklentiyi Etkinleştir” seçeneğini tıklamanız yeterlidir.

Yeni Bir Eklentinin Kurulması

Ancak, herhangi bir eklentiyi yüklemeden önce, Google’ın adını her zaman için iyi bir fikirdir ve bu konuda yorumları okuyun. Bu, kötü geliştirilmiş eklentilerden kaynaklanabilecek herhangi bir sorundan sizi kurtarır.

Blog Arama Motorunu Dostu Hale Getirmek

Blogunuzu daha fazla Arama Motoru Dostu yapmak için, şu iki şeyi yapmanız gerekir:

A. Çirkin ve sakın URL’leri kullanmayın.

Bağlantılarınız veya URL’leriniz kısa, temiz ve düzgün olmalıdır.

Bağlantılarınızı daha temiz hale getirmek için

“Ayarlar” -> “Permalinks” ve “Post Name” seçeneğini işaretleyin.

Arama Motoru Dostu URL'si

 Spam Yorumları Önlemek.

Pek çok kullanıcı, blogunuzdaki spam yorumları otomatikleştirmek ister çünkü blog’unuzdaki kişileri almak isterler. Ayrıca, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak isterler.

Bununla birlikte, bundan kaçınmak için yorumlarınızı yönetmelisiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Bu iki seçeneği işaretlemeniz gereken “Ayarlar” -> “Tartışma”:

a. Denetleme için bir yorum yapılır.
b. Yorum manuel olarak onaylanmalıdır.

Spam Yorumları Önlemek

Blog Yazıları ve Sayfaları Ekleme

Bu noktada, kendi alan adınız üzerinde tamamen çalışan bir WordPress Blogu olmalıdır. Ayrıca, blogunuzun konusuna uygun özel bir blog teması kullanmalısınız.

Bu son bölümde, ilk blog yayınınızı WordPress’te nasıl yazacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca, görüntülerin, bağlantıların ve biçimlendirme metinlerinin nasıl ekleneceğini de öğreneceksiniz.

WordPress Blogunuza Yeni Bir Yazı Ekleme

Yeni bir Blog Yayını eklemek için; sol taraftaki menüde “Mesajlar” bölümüne erişmeniz gerekiyor. “Yeni Ekle” seçeneğine tıklayın. Bir sonraki ekranda, Yeni Mesaj ekleyebileceksiniz.

Burada, üst alanda; blog yayınınıza bir başlık ekleyebilirsiniz. Ana içeriğiniz Başlık Alanının altında bulunan büyük metin kutusuna gider.

WordPress, taslağı kaydetme veya içeriğinizi yayınlama seçeneğini sunar. Bu, sayfanın en sağında bulunan kutu menüsü ile yapılır.

WordPress Blogunuza Yeni Mesaj

Yayınlandıktan sonra, yeni yayınınız, istediğiniz zaman düzenleyebileceğiniz “Yayınlar” Sekmesinin altındaki “Tüm Gönderiler” bölümünde bulunabilir.

Görüntü Ekleme

Gönderinize Görüntü Ekleme, alt içerik alanının hemen üstündeki “Medya Ekle” düğmesini tıklamanızı gerektirir. Ardından, “Dosyaları Yükle” sekmesine tıklamanız ve son olarak “Dosyaları Seç” i tıklamanız gereken bir ekran açılır. Yüklemek istediğiniz dosyayı bulduktan sonra, çift tıklayın. WordPress tarafından otomatik olarak yüklenecektir. Yükleme başarılı olduğunda, yayınınıza Resim eklemek için “Gönderiye Ekle” düğmesini tıklayın.

Görüntü Ekleme

Bağlantı Ekleme

Diğer web sitelerine bağlantı kurmak, ilişkiler kurmaya ve ilgi çekici ve yararlı içerik paylaşmaya çok yardımcı oluyor.

Bir bağlantı eklemek için, araç çubuğundaki zincir bağlantısına benzeyen simgeyi tıklamanız gerekir.

Açılan ekran göründüğünde, yeni bir Pencerede / Sekmede
URL
Bağlantısı Metin
Aç bağlantısı gibi önemli bilgileri girmeniz gerekir.
Son olarak, “Bağlantı Ekle” Düğmesine tıklayın. Linkiniz, imlecin yazdığınız yazıya yerleştirildiği yerde eklenir.

Bağlantı Ekleme

Üstbilgiler ve Metin Düzenleme Ekleme

Üstbilgileri Ekleme, içeriğinizin okunmasını kolaylaştırmak için harika bir yoldur. Başlık eklemek için, araç çubuğunun sol alt tarafındaki açılır menüyü tıklamanız gerekir.

Yayınının üst kısmında “Başlık 1”, yazıdaki diğer bölümler için “2. Başlık” veya “3. Başlık” kullanılır.

Ayrıca Yazı Tiplerini Düzenleyebilirsiniz. WordPress size kalın, italik, alt çizgi çizme ve metninizin rengini değiştirme seçeneklerini sunar. Tüm bu seçenekler, gönderi veya içerik eklediğiniz büyük metin kutusunun üzerindeki araç çubuğunda sağlanmıştır.