Web Sitenizin Çıkma Oranını Nasıl Düşürürsünüz?

Cevabınız yukarıdaki sorulardan herhangi birine ‘evet’ ise, o zaman bu yazı tam size göre. Neden bunu çok kısa sürede tanıyacağınızı söylüyorum.

Başarılı bir blog veya çevrimiçi bir işletmeyi işletmek için kaçınılmaz olarak ziyaretçi trafiği gerekir.

Bu en temel kriterdir.

Ancak blogunuzu veya web sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere ihtiyaç duyduğunuz tek şey değil. Sonuçta, her ziyaretçi tarafından daha fazla sayıda sayfa görüntülemeye sahip olmanız ve ziyaretçilerinizin, geldiği sayfa dışındaki sayfayı ziyaret etmesini istemeniz gerekir.

İstediğiniz şey, blogunuz veya web siteniz için düşük bir hemen çıkma oranı. Hemen çıkma oranının düşük olması, blogunuza gelen ziyaretçilerin sağladığı içerik, ürünler veya hizmetler ile ilgilenmelerini sağlar.

Bu yüzden buradaki önemli soru, blogunuz veya web siteniz için nasıl düşük bir hemen çıkma oranına sahip olunmasıdır.

HAYIR ise, web sitenizin Çıkma Oranını Nasıl Düşürebilirsiniz?

hemen çıkma oranı-webseomaking

Devam etmeden önce, Hemen Çıkma Oranı’nın ne olduğunu anlamamız gerekir .

Basit bir ifadeyle, hemen çıkma oranı, web sitenize giden ancak başka sayfaları ziyaret etmeden ayrılan ziyaretçi sayısından başka bir şey değildir. Bu tür ziyaretçiler ‘sıçrama’ olarak kabul edilir. Hemen çıkma oranının yüksek olması, ziyaretçilerinizin aradıklarını alamayacakları anlamına gelir. Bu, ziyaretçilerinizi normal takipçilere dönüştüremediğiniz ve sonuç olarak onlardan herhangi bir işletme oluşturamadığınız anlamına gelir. Hemen çıkma oranı yüksek olması, blogunuz veya web siteniz için düşük bir itibar anlamına gelir.

Dolayısıyla, blog dünyasında başarılı olmak ya da başarılı bir çevrimiçi iş sahibi olmak istiyorsanız, hemen çıkma oranını düşürmeniz gerekir.

Buraya, hemen hemen şimdiden hemen çıkma oranını azaltabileceğiniz basit yollar koyduk.

Öyleyse, Hemen Çıkma Oranını Nasıl Düşüreceğimizi görelim.

İçerik kraldır

Ziyaretçiler, kaliteli içerik umuduyla blogunuza gelir. İçeriği beklentilerine kadar bulamazlarsa, derhal blogunuzu veya web sitenizi bırakabilirler. Bu nedenle, blogunuz veya web siteniz için benzersiz, ilginç, bilgi dolu ve nihayetinde ziyaretçilere çözüm (ler) sağlayan kaliteli içerik yazmalısınız. Aslında “İçerik Kraldır”. Ziyaretçiler blogunuzda kaliteli içerik bulduğunda, alakalı, popüler ve en yeni yayınları da aramaya başlarlar. Bu, sayfa görüntülemelerini arttırır ve hemen çıkma oranını azaltır. Bu da marka değerini de arttırıyor.

SEO Dostu İçerik Nasıl Yazılır

Web sitesi düzeni

Yukarıdaki hususların yanı sıra, Web Sitesi Düzeni, hemen çıkma oranını belirleyen önemli bir faktördür. Ayrıca, Web Sitesi Düzeni ziyaretçiler üzerinde ilk ve kalıcı bir izlenim bırakma eğilimindedir. Web sitesi tasarımı çekici değilse, ziyaretçi anında ayrılmayı seçebilir. Bu, bir web sitesi düzeninin etkisidir. Bu nedenle, blogunuzun veya web sitenizin genel tasarımına dikkat etmek zorundasınız.

Bir Yetkili Web Sitesi Oluşturun

Yine, iyi bir web sitesi düzeninin kesin ve hızlı bir tanımı yoktur, ancak hangisinin ziyaretçileriniz tarafından beğenildiğini bulmak için farklı web sitesi tasarımlarının yanıtını her zaman test edebilirsiniz. İyi bir web sitesi tasarımı, marka imajınızı oluşturmanıza ve hemen çıkma oranını azaltmanıza yardımcı olur.

Web sitesi hızı

Web sitesi hızı, blogunuz veya web siteniz için hemen çıkma oranını belirleyen çok önemli bir faktördür. Blogunuz sayfanın içeriğini yüklemek ve göstermek için önemli miktarda zaman alırsa, ziyaretçi tahriş olabilir ve sonunda blogunuzu terk etmeye karar verebilir. Web sitenizde kaliteli şeyler olmasına rağmen, düşük web sitesi hızı nedeniyle hemen çıkma oranı yüksek olma eğilimindedir. Bu yüzden web sitenizin yükleme hızı çok hızlı olmalı ve blog yazılarını ve sayfalarını hiçbir zaman hiçbir zaman göstermemelisiniz. Bu, daha sonra blogunuzda kalmayı tercih eden daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.

Hızlı Web Hosting Neden Gerekir?

Duyarlı düzen

Günümüzde masaüstü, dizüstü bilgisayar, tablet, Akıllı Telefonlar ve diğerleri gibi farklı dijital cihazlar vardır. Kullanıcılar blogunuzu veya web sitenizi bu cihazların herhangi birinden veya tamamından tarayabilir. Web sitenizin Duyarlı bir düzeni varsa, kolayca yapabilirler. Duyarlı bir düzen, web sitesinin masaüstünden Smartphone’a kadar tüm ekran çözünürlüklerinde gösterilmesini ve genel kullanıcı deneyimini geliştirmesini ve ardından ziyaretçinin daha sonra farklı gönderilerinizi ve sayfalarınızı görüntülemeyi tercih etmesini ve böylece hemen çıkma oranını düşürmesini sağladı.

Mobil Dostu İnternet Sitesi nedir?

Aşırı reklamlardan kaçının

Reklamların aşırı kullanımı, ziyaretçilerin yayınınızın içeriğini okumasını engeller ve rahatsız eder. Reklamların aşırı kullanımı aslında içeriğe yoğunlaşmayı imkansız kılıyor. Ziyaretçiler bu tür bloglara veya sitelere rastladıklarında, nihayet bu sitelerdeki yayınları okumak yerine diğer sitelere geçmeye karar verirler. Dolayısıyla hemen çıkma oranını azaltmak için aşırı Reklamlardan kaçının.

Reklamverenler ve Yayıncılar için 15 PPC Ağı

Reklam yerleşimi

Yalnızca web sitenizdeki Reklam sayısı değil, aynı zamanda bunların yerleşimi de önemlidir. Reklam yerleşimi, ziyaretçinin dikkatini blog içeriğinden uzak tutmamalı ve yönlendirmemelidir. Ziyaretçi içeriğe göz atmakta ve okumakta zorlanıyorsa ve yalnızca Reklamları bulursa, sonunda blogunuzdan ayrılmaya karar verebilir. Dolayısıyla, hemen çıkma oranını azaltmak için Reklamları dikkatlice blog yazılarınıza yerleştirmelisiniz.

Çevrimiçi Reklam Nasıl Yapılır ?

Birbirine Bağlanan ve İlgili Yazılar

Bağlanma, hemen çıkma oranını azaltmak için çok güçlü bir tekniktir. Diğer yayınlarınızı içeriğin içinden bağlayabilirsiniz. Ziyaretçi, blogunuzun kendisinden yararlı bilgiler alır ve böylece sayfa görüntülemelerini arttırır. Sonunda ilgili veya popüler yayınları gösterebilir veya hatta kenar çubuğunda gösterebilirsiniz. Dolayısıyla, ilgili yayınları birbirine bağlayarak ve kullanarak, ziyaretçinize çeşitli ve zengin içerik verirsiniz. Bu, okuyucunun ilgisini çekti ve blogunuza veya web sitenize daha fazla göz attılar. Tüm bunlar, hemen çıkma oranını düşürmeye katkıda bulunuyor.

En İyi WordPress İlgili Yazı Eklentileri

Yazı Tipi ve Renk

Ziyaretçiler blogunuza veya web sitenize geldiğinde, içeriğin kolayca okunabilir olmasını istemezler. Kaliteli içerik yazmak gereklidir, ancak okunamıyorsa ziyaretçilere faydası yoktur. Ziyaretçiler blogunuzdan çıkmayı tercih ederdi. Bu bağlamda, Yazı Tipi ve Renk, blogunuzdaki içeriğin okunabilirliğini arttırmada önemli bir rol oynar. İçeriğin Yazı tipi boyutu çok küçükse, okumayı zorlaştırır ve acı verir.

Blogunuzun, World Wide Web’deki tek blog olmadığını unutmayın. Yazı tipi boyutu küçükse, okuyucu blogunuzu kapatır ve bunun yerine diğer blogları tercih eder. Aynı şekilde içeriğin rengi ve arka plan okumayı kolaylaştırmalıdır. Renk kolay okunabilmesi için içeriği vurgulamalıdır. Doğru Yazı Tipi Boyutu ve Renk Kombinasyonunu uygulamak, hemen çıkma oranını azaltmaya yardımcı olur.

Kenar Çubuğu Konumlandırma

Kenar çubuğunun konumlandırılması da hemen çıkma oranı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Aslında ziyaretçiler, varsayılan sağ taraftaki yan çubuktaki maddeleri gözden kaçırma ve okumadan kaçınırlar. Bu nedenle, son ve popüler yayınlarınızı sağ kenar çubuğuna getirirseniz, ziyaretçiler tarafından genellikle fark edilmezler. Ancak kenar çubuğunu sola ayarlarsanız, işler daha iyiye doğru büyük ölçüde değişebilir. Ziyaretçiler sol tarafta konumlanmış bir kenar çubuğunda gösterilen mesajları tıklayıp okuma eğilimindedir. Böylece sayfa görünümlerinizi artırırsınız ve dolayısıyla hemen çıkma oranını düşürürsünüz. Ancak, her zaman sonucu test edip kontrol edebilmeniz ve kendinizi etkileyebilmeniz için bu bir kural değildir.

Dış Bağlantıları Yeni Sekmelerde Aç

Blog yayınlarınıza harici bağlantılar eklemeniz gerekir. Dış bağlantılara sahip olmak, ziyaretçinizin ihtiyaç duyabileceği yararlı bilgileri sağlamaya yardımcı olduğu için kullanıcı deneyimini zenginleştirir. Ancak, harici linkleri Yeni Sekmelerde açacak kadar dikkatli olmalısınız. Bunu yaparak, ziyaretçileri yalnızca blogunda tutmaz, aynı zamanda dış bağlantılar aracılığıyla onlara gerekli bilgiyi verirsin. Ziyaretçiler, blogunuzu ve dış bağlantılarda verilen diğer bilgileri okumaya devam ederek hemen çıkma oranını düşürür.

Beyaz Boşlukları Kullan

Hemen çıkma oranını azaltmak için bir diğer önemli unsur, blog yazılarınızda bol miktarda Beyaz Alan kullanmaktır. Beyaz boşlukların kullanılması okunabilirliği arttırır. Ziyaretçiden daha fazla okuma ve gözlerinde daha az baskı olması nedeniyle diğer blog yayınlarında gezinmesi istenir.

Pop-up’lardan Kaçının

Bir blogcu veya bir web sitesi tanıtıcısı olarak, bloglarınızda her zaman Pop Up’ları kullanma eğilimindesiniz. Bunun nedenleri arasında e-posta abonelikleri, bağlı kuruluş pazarlaması, ürün tanıtımı ve daha birçokları olabilir. Fakat gerçek şu ki Pop Ups, okuyucularınız üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Ziyaretçileriniz blog gönderinizi okumaya başladı ve Pop-up’larda dolaşmadılar. Aslında Pop Ups, ziyaretçilerin dikkatini dağıtıyor ve yayınınızı okumaya ilgi duymuyor ve sonunda blogunuzu veya web sitenizi bırakıyorlar. Hemen çıkma oranını azaltmak istiyorsanız Pop Ups kullanmaktan kaçının.

Pop-Under Reklam nedir?

Yukarıdaki noktalar, hemen çıkma oranının nasıl düşürüleceğini açıkça göstermektedir. Hemen çıkma oranını azaltabileceğiniz sayısız yol olduğunu ve daha da önemlisi bunları birlikte kullanmanız gerektiğini görmeye geldiniz. Yani hemen çıkma oranını azaltmak için hiçbir yöntemi görmezden gelemezsiniz. Bunu söyledikten sonra, hemen çıkma oranını azaltmak için sabit bir formül veya yöntem olmadığını anlamak da önemlidir. Yukarıdaki liste hiçbir şekilde ayrıntılı değildir ve hemen çıkma oranını azaltmak için kesinlikle daha birçok yöntem ekleyebilirsiniz.