EPC-Tıklama Başına Kazanç Nedir?

Tıklama başına kazanç, PPC ile veya bir satış ortağı tarafından yapılan her bir tıklama için ödeme yapan tıklama başına ödeme şemalarıyla yaygın olarak kullanılır.

Tıklama başına EPC veya Kazanç  , size büyük bir şekilde yardımcı olacak bir Performans Metrikleridir.

Bağlı kuruluşların ve internet pazarlama profesyonellerinin çoğu, bu önemli performans metriklerinin farkında değillerdir – EPC – Tıklama Başına Kazanç – bu nedenle, Tıklama Başına Kazanç’ın her bir yönünü açıklayan bir gönderiye ulaşmanın doğru olduğunu düşündük.

Reklamverenler ve Yayıncılar için 15 PPC Ağı

EPC’nin Tanımı – Tıklama Başına Kazanç

Web sitenize, ürün sayfanıza veya bağlı kuruluş teklifinize yaptığınız her tıklamanın sonucu olarak elde edilen ortalama kazancı veren bir performans ölçüsü olarak tanımlanır. Dolayısıyla, EPC, bir teklife gittiğiniz her tıklama için ortalama geliri verir.

Her 100 tıklama için bir bağlı kuruluş bağlantısına kazanmayı bekleyebileceğiniz miktardır. Genellikle bağlı kuruluş pazarlama ağları tarafından görüntülenir ve yayıncıların farklı satıcıların alım potansiyelini karşılaştırmasına yardımcı olur.

Tıklama Başına Kazanç

Tıklama Başına Kazanç nedir

EPC’yi hesaplamak için formül aşağıdaki gibidir:

Kazanç / Tıklama Sayısı

Örneğin, bir teklife 100 tıklama göndererek 300 TL’lik bir komisyon aldıysanız, EPC 3,00 TL olur.

Affiliate Marketing’de EPC anlamı

Hangi teklifin farklı ödemelerle daha iyi performans gösterdiğini belirlemenin mükemmel bir yoludur.

Bir satış ortağının iki teklifi, biri 40 TL ve diğeri ise 45 TLtutarında bir ödeme ile çalıştığını varsayalım. 45 TL ödemenin daha iyi bir teklif olduğunu varsaymak kolaydır. Ancak, EPC’nin daha iyi teklifi belirlemeye nasıl yardımcı olduğunu görelim.

40 TL  ödemeli A teklifi, toplam 700 tıklama ile 100 potansiyel müşteri aldı. Bağlı kuruluş 4000 TL kazanıyor ve EPC 5,71 TL çıkıyor.

45 TL ödemeli B teklifi, toplam 700 tıklama ile 70 potansiyel müşteri aldı. Yani, iştirakçi 3150 TL kazanıyor ve teklif için EPC 4,50 TL geliyor.

Bu nedenle, yukarıdaki örnekte, A teklifinin 5.71 TL’lik bir EPC’si bulunurken, B teklifinin 4,50 TL’lik bir EPC’si vardır. Daha yüksek bir ödemeye sahip bir teklifin her zaman daha iyi bir seçenek olmadığını gösterir.

Yukarıdaki örnekte satış ortağı, Teklif B ile karşılaştırıldığında, 850 TL’lik ek bir gelirle karşılaştırıldığında, A teklifinde tıklama başına 1,21 TL kazanır.

EPC, daha iyi dönüşüm sağlayan yüksek kazanç tekliflerini bulmaya yardımcı olur.

Bu nedenle, tamamlanmış işlemlere dönüştürülen tıklamaların yüzdesi, bir bağlı kuruluş tarafından gerçekleştirilen EPC üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Bununla birlikte, tıklama başına kazanç, bağlı kuruluşların gerçek kazancını tek başına belirleyemez. Ayrıca, bağlı kuruluş kampanyalarınızla yaptığınız gerçek parayı bilmek için tıklama başına maliyeti göz önünde bulundurmanız gerekir.

Tıklama başına net kârın nasıl hesaplanacağı aşağıda açıklanmıştır:

Tıklama başına net kâr = tıklama başına kazanç – tıklama başına maliyet

Dolayısıyla, EPC’niz tıklama başına maliyetten fazlaysa, para kazanıyorsunuz demektir.

Ortaklık Teklifleri Bulma

Hangi Satış Ortağı Tekliflerinin daha yüksek YG’ye sahip olduğunu bulmak söz konusu olduğunda, EPC en çok önem taşıyan sayıdır. Yüksek bir ödeme teklifiniz olabilir, ancak teklifin iyi performans gösterdiği anlamına gelmez. Aslında bir teklifin etkinliğini belirleyen EPC.

Farz edin ki, bir teklifin 90 TL ‘lık bir ödemesi, bir ayda 100’lük bir tıklama ile 50 potansiyel müşteri üretiyor. EPC’si tıklama başına 45 TL. 100 TL tutarındaki bir başka teklif, bir ayda toplam 100 tıklama ile 25 potansiyel müşteri oluşturuyor. Yani, EPC tıklama başına 25 TL.

Yani, yukarıdaki durumda, 100 TL ödeme teklifi yerine 90 TL ödeme teklifini destekleyeceğiniz açıktır.

Böylece, EPC, Ortaklık tekliflerinin bulunmasında yardımcı olur.

TBM – EPC

TBM, reklamverenlerin reklamları her tıklandığında yayıncıya ödeme yaptığı tıklama başına ödeme reklam modelidir. Arama Motoru Reklamcılığı, PPC’nin en önemli biçimlerinden biridir.

Dolayısıyla, bir PPC reklamvereni tıklama başına 1 TL sunuyorsa, reklamverenler tıklandığında reklamverenin yayıncıya 1 TL ödediği anlamına gelir.

PPC fiyatı sabit değildir, reklamverene ne kadar ödeme yapmak istediğine bağlıdır ve ayrıca başka birçok şey göz önünde bulundurulur.

Oysa, EPC, üretilen toplam komisyon ve bunu yapmak için kaç tıklama yaptığıyla ilgilidir.

Üretilen toplam komisyonun 300 TL olduğunu ve tetiklenen tıklamaların 100 olduğunu, ardından EPC’nin tıklama başına 3 TL olduğunu varsayalım. Yayıncı için komisyon üreten kullanıcı tarafından belirli bir işlem tamamlandığında hesaplanır.

PPC modelinde de EPC kullanabiliriz. Bir  Google AdSense  yayıncısının ayda 300 TL kazandığını ve reklamların toplam tıklama sayısı 150 olduğunu varsayalım. Artık EPC 300/150 = 2 TL olacaktır.

Bu, yayıncının AdSense’ten elde ettiği tahmini geliri ve gelirini nasıl artırabileceğini bilmesine yardımcı olur.