Sosyal Medya Strateji Oluşturma

En iyi sosyal medya strateji planları araç-agnostiktir ve belirli bir sosyal mekanın yerini alan hedefler ve metrikler ortaya koymaktadır.

Bu,  somut pazarlama faydaları sağlamak için etkili bir sosyal medya stratejisine ihtiyaç duyduğunuz sosyal medya platformları için de iyi bir  şeydir.

Dolayısıyla, sosyal medya kanallarında başarılı olmak için neler gerektiğini merak ediyorsanız, size doğrudan bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmanız gerektiğini söyleyeyim.

Bu, sosyal medya kanallarından tam olarak yararlanmak istiyorsanız, işletmeniz için etkili bir sosyal medya stratejisine sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

Yeni Sosyal Medya Pazarlama Eğilimleri

Ancak, gördüğüm gibi, birçok işletme bu önemli adımda başarısız oluyor. Tüm sosyal medya kampanyalarını mahvetmek için devam eden strateji hataları yaparlar. Dahası, herhangi bir sosyal medya stratejisi olmayan işletmelerin olduğunu öğrenmek şaşırtıcıdır.

Yani, sosyal medya kampanyalarını aynı hatlarda yönetenlerdenseniz, sadece sosyal medyayı suçlamayın. Bunun yerine, tam olarak yapmanız gereken şey etkili bir sosyal medya stratejisi oluşturmaktır. Satışlarınızı ve görüşmelerinizi arttırmak için sosyal medya kanallarını etkin bir şekilde kullanmayı bildiğinizden emin olmalısınız.

Sosyal medya

Sosyal Medya Strateji sine Neden İhtiyacınız Var?

Aslında, sosyal medya pazarlaması size avantajlar konusunda yardımcı olabilir. İşinizi yeni başarı zirvelerine götürmede etkilidir. Marka bilinirliğini artırır, marka sadakatini artırır, dönüşüm için daha fazla fırsat sağlar, daha yüksek dönüşüm oranları, düşük pazarlama maliyetleri, daha iyi Arama Motoru Sıralaması ve daha birçok avantaj elde edersiniz.

Bunu söyledikten sonra, bu otomatik olarak gerçekleşmez. Ve bu çok empatik bir ifadedir. Sadece birden fazla sosyal ağda aktif olarak kalarak sosyal medya pazarlama faydaları sağlamaz. Materyalleri sosyal ağlarda yayınlayabilirsiniz, ancak izleyicilerin ilgisini çekmezse, o zaman sizi hiçbir yere götürmez.

Burada etkili bir sosyal medya stratejisine sahip olmanın gerekliliği yatıyor. Sosyal medya stratejisi ile emrinizde, iş hedeflerinize ulaşmak için hangi eylemleri yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

Ancak, sosyal medya stratejisinin sihirli bir sopa olmadığını anlamalısınız. Aksine, iş hedeflerine ulaşmak için sürdürülebilir bir yaklaşımı özetliyor ve işinizi kurmak için uzun vadeli bir yol izliyor.

Sosyal Medya Strateji Nasıl Oluşturulur?

Yani, sosyal medya stratejisi oluşturmaya nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız, sosyal medya stratejinizi oluşturmak için gerekli adımları göstermeye devam ettiğimde sadece bir şeyler yapın. Sosyal medya güçlü bir pazarlama aracıdır ve doğru şekilde kullanılırsa potansiyel müşterilerinizle güçlü bir kişisel bağlantı oluşturmanıza yardımcı olur.

Kazanın ve kazanan bir sosyal medya stratejisi oluşturmak için neler gerektiğini görelim. Burada, işiniz için sosyal medya stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak bazı temel ve önemli ipuçları paylaşıyorum.

Hedeflerinizi Anlayın ve Hedefleyin

Etkili bir Sosyal Medya Strateji oluşturmanın ilk ve önemli adımı, sosyal medya ağlarını kullanarak elde etmek istediğiniz iş hedeflerinizi anlamak ve özetlemektir.

Burada sosyal medya stratejinizi şekillendirirken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli sosyal medya pazarlama hedeflerini listeliyorum.

Sosyal Medya Bağlantı Oluşturma

a. Öncelikle, sosyal medya pazarlama çabalarınızla elde etmek istediklerinizi – sosyal medya pazarlama çabalarınızın amacını – açıkça belirtmelisiniz.
b. Web sitenizin trafiğini artırmak mı istiyorsunuz?
c. Markanız hakkında farkındalık yaratmak ister misiniz?
d. Müşteri sadakatini arttırmak ister misiniz?
e. Yoksa müşteri tutma sizin için önemli mi?

İşte size küçük bir tavsiye var.

Sosyal medya pazarlama çabalarınızın sizin için son derece etkili olduğunu düşünüyorsanız, o zaman yukarıdaki hedeflerin bir veya ikisine odaklanmalısınız. Bu şekilde, iş hedeflerinizi gerçekleştirmek sizin için kolay olacaktır.

Ölçülebilir Hedefler Var

Hedeflerinizi belirledikten sonra, devam edip net bir hedefler kümesi oluşturabilirsiniz. Kesin, ölçülebilir, ilgili, ulaşılabilir ve en önemlisi zamana dayalı hedefler bulmak için bir nokta yapmalısınız.

Örneğin, amacınız marka bilinirliğini artırmaksa, amacınız markanızın sosyal medya kanallarında kaç kez görüneceğini% 50 oranında artırmak olabilir. Ancak, iş hedeflerinize göre hedef belirlemenize özen göstermelisiniz.

Ayrıca, hedefleriniz zaman sınırlıdır. Bu nedenle, marka bilinirliğinde yüzde 50’lik bir büyüme elde etmek istediğiniz durumlarda, bu amaç için bir zaman sınırı belirlemelisiniz. Örneğin, bu amaç için altı aylık bir zaman sınırı belirleyebilirsiniz.

Hedeflerle, her birinizi takip edebileceğiniz, ölçebildiğinizden ve analiz edebildiğinizden emin olun, böylece hedeflerinize göre nerede durduğunuzu açıkça görebilesiniz. Bu, ilerlemenizi ölçmenizi sağlayacaktır. Bunun için, ilerlemenizi kontrol edebilmeniz, sorunları saptayabilmeniz (gerekiyorsa) ve gerektiğinde hareket tarzınızı düzeltebilmeniz için doğru araçları seçmeniz gerekir.

Müşterilerinizi Tanıyın

Başarılı bir sosyal medya strateji , doğru insan gruplarını doğru mesajlarla ne kadar iyi hedeflediğinizi gerektirir. Bunun için müşterilerinizi iyi tanımanız gerekiyor. Örneğin, işiniz teknoloji odaklı genç profesyoneller almanızı gerektiriyorsa, 18 ila 35 yaşlarındaki herkesi hedeflemenize gerek yoktur.

Bu nedenle, sizin için en iyi yol alıcı kişilikleri oluşturmak olacaktır. Bu nedenle, ideal müşterinizin ayrıntılı ve kapsamlı bir profilini oluşturmalısınız. Onlara bir isim vererek başlayabilirsin. Kaç yaşındalar? Geliri nedir? Ne seviyorlar ya da sevmiyorlar? Motivasyon faktörleri nelerdir? Ve diğer faktörleri de dahil etmek için devam edin.

Rekabetiniz Hakkında Bilgi Edinin

Sosyal medya stratejinizi oluştururken bu önemli bir adımdır. Rakipleriniz size başarılarından ve eksikliklerinden öğrenmeleri için bir fırsat verir. Bunun için rakipleriniz hakkında doğru bir araştırma yapmanız gerekir. Burada, araştırmanızı yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel faktörleri özetliyorum.

Aktif oldukları sosyal ağların hangileri olduğunu bilerek başlayabilirsin. Hangi kullanıcı etkileşimi, büyük sosyal ağlara giriyor?
İçeriğini de incelemelisiniz.

Daha sonra, kullandıkları kültürel referansları da inceleyebilirsiniz. Ayrıca, öncelikle ürünlerine veya başka şeylere odaklanıp odaklanmadıklarını bilmek için çaba göstermelisiniz. Bu, kazanan bir sosyal medya stratejisi oluştururken size yardımcı olacaktır.

Mesajlarınızı Seçin

Bunlar, oluşturduğunuz kişileri göz önünde bulundurarak müşterilerinizle iyi giden “anahtar mesajlardır”. Burada iki veya üç mesaj seçebilir, sonra her birini başka bir seviyeye indirebilir, böylece mesajlaşma hiyerarşisi yaratırsınız.

Burada, müşterilerinden gelen iyi yanıtı alan rakiplerinizin mesajlarından bile ilham alabilirsiniz. Sonuçta, aynı müşteri tabanını da hedefliyorsunuz.

Bununla birlikte, sizi rakiplerinizden ayıran orijinal mesajlar geliştirmeye çalışmalısınız. Sosyal medya kampanyalarınızın alt sınırı, ideal müşterileriniz için heyecan verici ve çekici olmalıdır. Bu, işiniz için benzersiz bir marka sesi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya Kanallarınızı Seçin

Bu, sosyal medya strateji için önemli bir adımdır. Birçok sosyal medya platformu var, ancak sattığınız ürünler veya hizmetleriniz için mükemmel olanları seçmeniz gerekiyor. Örneğin, Pinterest Moda Endüstrisi için iyi, LinkedIn ise B2B satışları için uygundur.
Dolayısıyla, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi pazarlamak için kanalları seçerken acele etmemelisiniz. Dahası, rakiplerinize hangi kanalları benimsediklerini keşfetmeye ve kanalların herhangi birinin göz ardı edildiğini öğrenmeye çalışmalısınız.

Bu bağlamda, hedef kitlenize ulaşmada önemli rol oynayabilecek etkileyicileri de belirlemelisiniz. İyi blog yazarları, markanız için vızıltı oluşturmada etkili olabilecek etkileyicilerin mükemmel örnekleridir. Bu yüzden zaman ayırın ve en uygun blog yazarlarını tanımlayın.

Sosyal Medya Strateji

İçerik Planınızı Geliştirin

Sosyal medya stratejisi oluşturmanın son adımı budur. Burada, hedef kitlenize ilgi çekici materyaller sunabilmeniz için etkili bir içerik planı oluşturmalısınız. Ayrıca, içeriğiniz genel mesajlaşmalarınızla uyumlu olmalıdır. Sosyal medya pazarlaması için çalıştığınız sosyal kanallar için de uygun olmalıdır.

İçerik planınızı geliştirirken, yalnızca ürün bilgisine bakmamaya dikkat etmelisiniz. Alt satırda, oluşturduğunuz içerik planının, potansiyel müşterilerinize gerçek değer sağlamada başarılı olması gerekir.

İşte size küçük bir tavsiye. Sadece bir tür medya kullanmamalısınız. Daha ziyade, rehberler, Infographics, video karışımı vb. Gibi farklı stiller kullanmalısınız. Böylece, kullanıcı katılımınızı artırmak için kendinize daha iyi bir şans verin. Sosyal medya kanallarından tam olarak yararlanmak istiyorsanız, kitlenize düzenli olarak yeni içerikler sunmayı hedeflemelisiniz.