10  En İyi Okunabilirlik Puanı Denetleyici Aracı

Şimdi bildiğimiz gibi, iyi bir okunabilirlik skoruna sahip olmak çok önemlidir. Sizin için en popüler Okunabilirlik Puanı Denetleyici araçlarından bazılarını listeledik.

Öyleyse devam edelim ve bu sunumu 10  En İyi Okunabilirlik Puanı Denetleyici Aracı’nda inceleyelim .

İşte sizin için liste:

En İyi Çevrimiçi Yazı Düzeltme Araçları

1.  Readable.io  – En İyi Okunabilirlik Skoru Denetleyicisi

Readable.io önde gelen bir Okunabilirlik Skoru Denetleyicisidir.

Word belgelerinden web sitelerine kadar herhangi bir metni puanlamanızı sağlar.

Readable.io, Flesch-Kincaid algoritmasını ve Gunning Fox Index’i kullanarak metinlerin okunabilirliğini ölçmek için kullanır. Ayrıca Flesch Reading Ease, SMOG İndeksi, Otomatik Okunabilirlik İndeksi ve Coleman-Liau İndeksi gibi algoritmalar kullanır.

Anahtar kelime yoğunluğunu analiz eder, duyarlılık analizi yapar ve ayrıca metniniz için tipik okuma ve konuşma zamanlarını hesaplar. Uzun cümleleri gösterir ve üzerinde çalışmanız için onları vurgular. Uzun kelimeleri bile vurguluyor. Nerede pasif ses kullandığınızı öğrenirsiniz. Harf, kelime ve hece sayıları gibi ayrıntılı metin istatistiklerini verir. Artı, isim, sıfat ve zarf sayıları gibi kompozisyon istatistikleri.

Gelişmiş vurgulama motoru, metninizin okunabilirliğini artırabileceğiniz alanları gösterir. Örneğin, uzun cümleler sarı renkle ve çok uzun süre kırmızı renkle vurgulanır.

Readable.io, öğretmenler, muhasebeciler, pazarlamacılar, avukatlar, doktorlar, metin yazarları, yazarlar ve daha birçokları tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

2.  Okunabilirlik Testi Aracı  – En İyi Okuma Puanı Aracı

WebpageFX Inc. tarafından Okunabilirlik Test Aracı [ABD],  içeriğinizin okunabilirliğini test etmenin en kolay araçlarından biridir  . Çalışmanızın okunabilirlik puanını kontrol etmenin hızlı ve kolay bir yoludur.

İçeriğinizin okunabilirlik puanını kontrol etmek için üç yol sunar. URL ile test edebilir, doğrudan giriş ile test edebilir ve yönlendiren tarafından test edebilirsiniz.

Flesch Kincaid Okuma Kolaylığı, Flesch Kincaid Sınıf Seviyesi, SMOG İndeksi, Otomatik Okunabilirlik İndeksi, Gunning Sis Skoru ve Coleman Liau İndeksine dayalı okunabilirlik skorunu gösterir.

Test sonuçları, sayfanızın derecesini gösteren şekilde gösterilir. Birkaç kelime, cümle başına ortalama kelime sayısı ve çok daha fazlası gibi metin istatistiklerini içerir.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

3.  Grammarly  – En İyi Gramer ve Yazım Denetleyicisi

Dilbilgisi en iyi şekilde yazmanıza yardımcı olur. Yazdığınız her şeyin etkili, açık ve hatasız olduğundan emin olmanızı sağlar.

Kelime işlemcisine yerleştirilmiş olan temel yazım ve dilbilgisi kontrolünden çok daha fazlası.

Gmail’de, LinkedIn’de, Facebook’ta, Twitter’da ve web’deki neredeyse her yerde hatasız yazma aracıdır.

Chrome’a ​​ekle. Bedava. Aslında, bugün milyonlarca mutlu Grammarly Chrome kullanıcısı var.

Ayrıca, Grammarly, MS Office için kullanılabilir ve aynı zamanda intihal denetleyicisi de içerir. Ek özellikler istiyorsanız, Grammarly Premium’a bile gidebilirsiniz.

Dilbilgisi metninizi tarar ve karmaşık dilbilgisi hatalarını gösterir. Konu-fiil sözleşmesi, makale kullanımı ve değiştirici yerleşimini kontrol eder. Yüzlerce dilbilgisi, noktalama işaretleri ve imla hatalarını düzeltir. Bağlamsal hataları listeler, kelime bilginizi geliştirir ve stil geliştirmeleri önerir. Hepsinden iyisi, tüm hatalarınız için ayrıntılı açıklamalar sunar. Bu sadece basit bir çözüm değil.

Dilbilgisi, İngiliz Dilinin yapı taşlarını gerçekten bilen ve anlayan bir ekip tarafından kurulmuştur.

Böylece, içeriğinizin okunabilirliğini test etmek için Gramer dilini kullanırken iyi bir okunabilirlik puanı olduğundan emin olabilirsiniz.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

4.  Gunning Fog Index  – Güvenilirlik İndeksi Aracı

Gunning Fog Index’i hesaplamak için bir araçtır.

Aslında, Gunning sis endeksi İngilizce yazma için okunabilirlik testidir. Endeks, bir kişinin ilk okumadaki metni anlamak için ihtiyaç duyduğu örgün eğitim yıllarına işaret ediyor.

1952 yılında Robert Gunning tarafından geliştirilmiştir.

Gunning sis endeksi, metnin istenen izleyici tarafından kolayca okunabileceğini tespit etmek için kullanılır.

Sis endeksi altı ile onyedi arasında değişmektedir.

Örneğin, 6 sis endeksi metnin herhangi bir altıncı sınıf öğrencisi tarafından kolayca anlaşılabileceğini göstermektedir. Oysaki 12 olan bir sis endeksi, bir Amerikan lise son sınıf öğrencisinin (18 yaş civarında) okuma seviyesinin metni anlamak için gerekli olduğunu göstermektedir.

Gunning Fog Index aracını kullanmak, metnin tam zamanlı eğitimden endeksten daha erken yaşta ayrılan herkes tarafından anlaşılabileceğini göstermek için devam eder.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

5.  Otomatik Okunabilirlik Denetleyicisi

Otomatik Okunabilirlik Denetleyicisi, ücretsiz bir metin okunabilirliği konsensüs hesaplayıcısıdır. Metninizin okunabilirlik seviyesini ve not seviyesini belirlemek için yedi popüler okunabilirlik formülü kullanır. Hedef kitlenizin yazınızı okuyup okuyamayacağını belirlemeye yardımcı olur. Metin örneğini kutuya yapıştırmanız ve “Metin Okunabilirliğini Kontrol Et” i tıklatmanız yeterlidir. Örnek 150 ila 3000 kelime arasında değişebilir.

Kullanılan okunabilirlik formülü şunları içerir:

 • Flesch Reading Ease formülü
 • Et-Kincaid Sınıf Seviyesi
 • Sis Ölçeği
 • SMOG Endeksi
 • Coleman-Liau Endeksi
 • Otomatik Okunabilirlik İndeksi
 • Linsear Yazma Formülü

Bu okunabilirlik formülleri, metninizin okuma seviyesini bilmenize yardımcı olur. Metnin, hedef kitle tarafından kolayca okunup okunamayacağını belirler.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

6.  PerryMarshall  – Flesch Kincaid Sınıf Seviyesi

PerryMarshall, okunabilirlik puanı denetleyicisini kullanmak için ücretsiz ve kolaydır. Metninizin not seviyesini belirlemenize yardımcı olur. Metni kutuya yapıştırmanız ve “Test Okunabilirliğini Kontrol Et” i tıklatmanız yeterlidir. İçeriğinizin okunabilirlik puanını belirlemek için beşe kadar okunabilirlik formülü kullanır.

Kullanılan okunabilirlik formülleri şunları içerir:

 • Et-Kincaid Sınıf Seviyesi
 • Gunning-Fog Skoru
 • Coleman-Liau Endeksi
 • SMOG Dizini
 • Otomatik Okunabilirlik İndeksi

Sonuç, bu okunabilirlik formüllerini kullanarak okunabilirlik skorunu (dereceli ve yaş) gösterir.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

 

7. EssayTools Okunabilirlik Denetleyicisi

Okunabilirlik Denetleyicisi, yazılarınızın belirli bir kitleye ne kadar kolay ve anlaşılır olduğunu kontrol etmeyi sağlayan bir araçtır. Başka bir deyişle, metinlerin okunabilirliğini tanımlar. Denetleyicisi, metnin okunabilirlik seviyesini farklı açılardan hesaplayan bir dizi testten oluşur. Testler farklı formüller kullanır ve sonuçları skorlar şeklinde temsil eder. Sonuncusu, kelime, heceler ve cümleleri sayarak çeşitli indeksler temelinde hesaplanır. Çalışmanızın okuma seviyesini kontrol etmek için, metni kutuya yapıştırın veya yapıştırın ve sonuçlarınızı hemen alın.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

8.  Online-Utility  – Okunabilirlik Hesaplayıcısı

Bu ücretsiz çevrimiçi yazılım aracı okunabilirliği hesaplar: Coleman Liau endeksi, Flesch Kincaid Grade Level, ARI (Otomatik Okunabilirlik İndeksi), SMOG. Burada kullanılan okunabilirliğin ölçüsü, bir kişinin ilk okumada metni kolayca anlayabilmesi için gereken eğitim yıllarının bir göstergesidir. Kavrama testleri ve beceri eğitimi.
Bu araç, öncelikle İngilizce metinler için hazırlanmıştır ancak diğer bazı diller için de işe yarayabilir. Genel olarak, bu testler yazarları polisiljik kelimeler ve uzun, karmaşık cümleler için cezalandırır. Siz yazdıkça yazdıklarınız daha iyi olur: basit diksiyon kullanın, kısa cümleler yazın.
Ayrıca okunabilirliğini geliştirmek için neler yapabileceğinize dair öneriler içeren karmaşık cümleler (birçok kelime ve heceyle) gösterir.

Karakter sayısı, sözcükler, cümleler ve sözcük başına ortalama karakter sayısı, sözcük başına heceler ve cümle başına sözcük sayısı dahil olmak üzere temel metin istatistikleri de görüntülenir.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

9. Datayze – Okunabilirlik Analizörü

Gunning Fog Index’i hesaplamak için bir araçtır.

Aslında, Gunning sis endeksi İngilizce yazma için okunabilirlik testidir. Endeks, bir kişinin ilk okumadaki metni anlamak için ihtiyaç duyduğu örgün eğitim yıllarına işaret ediyor.

Okunabilirlik, yazılı bir metnin bir bölümünün okunmasının ve anlaşılmasının kolaylığı anlamına gelir. Belirli metinlerin belirli dizinlere uygunluğunun değerlendirilmesinde sıklıkla kullanılır. Bazı eyaletlerde yasal belgelerin ve sağlık belgelerinin geniş bir izleyici kitlesine güvence vermek için sıkı okunabilirlik eşikleriyle karşı karşıya kalması şartı bile vardır. Fikirlerinizi mümkün olan en geniş kitleye ulaştırmak istiyorsanız, okunabilirliği düşünmek için biraz zaman harcamakta fayda var.

Flesch-Kincaid ve Gunning Fog endeksi gibi okunabilirlik ölçütleri, okunabilirliği tahmin etmek için kullanılan temel yöntemdir. Birçoğu önceden kaydedilmiş kelimelerin listelerini kullanırken kelimeleri, cümleleri ve heceleri sayarak çalışır.

Okunabilirliğin yazma kalitesinin bir ölçüsü olmadığını ve bu sezgisel taramaların yalnızca bir okunabilirliğin tahmini olduğunu unutmayın.

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi

10. STORYtoolz

 7 okunabilirlik testi yapın – Otomatik Okunabilirlik İndeksi, Coleman-Liau, Laesbarhedsindex (LIX), Flesch-Kincaid Sınıf Seviyesi, Flesch Okuma Kolaylığı, Gunning Sis endeksi ve SMOG (Gobbledygook’un Basit Ölçümü).

Okunabilirlik Puanı Denetleyicisi