Google Mobil indexleme Nedir?

Google’ın, Pubcon’da Mobil İndexleme duyurusuyla gelmesiyle, blog yazarları ve web yöneticileri arasında arama motoru sonuç sayfalarındaki web sitelerinin sıralamasını nasıl etkileyeceği konusunda kafa karışıklığı var.

Google’ın İndexleme algoritmasındaki bu değişiklik, kullanıcılara daha iyi bir şekilde hizmet vermek için arama motorunu daha kullanıcı dostu ve güncel hale getirme çabalarını yansıtmaktadır.

Mobil Dostu İnternet Sitesi nedir?

Daha fazla kullanıcı mobil cihazlara başvurduğunda, Google’ın kendi ihtiyaçlarını ve isteklerini not alması ve bu kullanıcılara daha fazla zaman ayırması doğal bir durumdur.

Dolayısıyla,  Google’ın Mobil İndexlemesi  , web’i mobil cihaz kullanıcıları için daha kolay bir yer haline getirmek üzere tasarlanmış bir adım olarak görülüyor.

Bugün, Google tarafından Mobil İndexleme’nin ne olduğuna ve bu değişikliği üstlenmek için nasıl daha hazırlıklı olabileceğinize bir göz atacağız.

Mobil Site Optimize Edildi

Mobil Dizini tartışmaya geçmeden önce Tarama, Dizine Ekleme, Alma ve Sıralamalar hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır.

Mobil Dostu İnternet Sitesi nedir?

Bunlar herhangi bir arama algoritmasının temel parçalarıdır. Google tarafından Mobil İndexleme’nin ne olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmenize yardımcı olacağından, bu şartları bilmek oldukça önemlidir.

Tarama  – Google’ın bağlantıları takip edip web’deki sayfaları keşfetmesi için kullanılan süreçtir. Google’ın, içeriğinizi web’de keşfettiği Tarama’ya bağlı.

Dizin Oluşturma  – Google’ın web sayfalarınızı veritabanında saklamak için kullandığı süreçtir. Bu, Google’ın web sayfanızın bir kopyasını, sıralama algoritması tarafından kullanılabilecek bir biçimde oluşturduğuna işaret ediyor.

Alım  – Kullanıcının yaptığı sorguyla ilgili her türlü içeriği (veritabanından) almak için Google tarafından kullanılan işlemdir.

Sıralama  – Kullanıcının sorgusuna göre elde edilen sonuçları sipariş etmek Google tarafından takip edilen süreçtir. Aslında, Google, sonuçların kullanıcılara gösterilmesi için sonuçların sıralanması sırasında bir takım faktörleri göz önünde bulundurmaktadır.

Hepsi sıralama algoritmasında kullandılar. “Mobil uyumlu”, Google’ın SERP’lerinde sonuçları sıralamak veya sıralamak için dikkate aldığı faktörlerden sadece biridir.

Mobil İndexleme nedir?

Yakın zamana kadar, Google, içeriğinizi masaüstü siteye göre dizine ekledi. Google’ın alma algoritması, Googlebot masaüstü tarayıcısı tarafından oluşturulan masaüstü dizinine baktı.

Sonuçlar masaüstü dizinine göre görüntüleniyor ve sıralanıyordu. Sıralama algoritması daha sonra mobil sinyalleri toplar ve sıralamaları buna göre ayarlar.

Ancak, bu metodoloji kullanıcı için bazı problemlere neden olmuştur. Örneğin, bir kullanıcı bir snippet’i gördüğünde, sonuca tıkladığında, sitenin mobil ana sayfasına yönlendirilir.

Burada, içeriğin sitenin soyulmuş mobil sürümünde mevcut olmadığını fark ediyorlar. Kötü bir kullanıcı deneyimi.

Mobil İndexleme ile Google, web’de arama yapmak için mobil cihazları kullanan kullanıcıların çoğunu rahatsız eden bu sorunu ele almayı amaçlamaktadır.

Artık Google, web’in mobil sürümünü birincil arama motoru dizini olarak kullanmaya başladı. Bu, Google’ın web’i mobil tarayıcı görünümünden taradığı anlamına gelir.

Dolayısıyla, Mobil İndex, Google’ın öncelikle mobil içeriği İndexleyeceği ve sitenin sayfalarını sıralamak için sitenin mobil sürümünü kullanacağı anlamına gelir. Dolayısıyla, Google, içeriklerinin mobil sürümüne göre arama listelerini oluşturacak ve sıralayacaktır.

Mobil Dizinde, web’in mobil sürümü birincil arama motoru dizini haline gelir.

Ancak, Google, bir mobil siteniz yoksa masaüstü sürümünüzü tarayacağını açıkça belirtti.

Mobil İndexlemenin Etkisi

Ayrıca, Mobil İndex’in yürürlüğe girmesiyle birlikte, mobil uyumlu web siteleri, sıralamaların SERP’ler ile ilgili olduğu ölçüde bazı avantajlar sağlamaktadır.

Google, bir mobil kullanıcı sayfanızdaki tüm içerik parçalarını yükleyebildiği, yakınlaştırma veya kaydırma yapmadan metni okuyabildiği ve herhangi bir düğmeyle kolayca etkileşimde bulunabileceği bir web sitesini mobil cihazlara uygun bir şekilde sayar.

Dolayısıyla, sitenizi özellikle mobil kullanıcılar için çekici hale getirmek için çaba göstermeye değer.

Bunu söyledikten sonra, masaüstü ve mobil siteleriniz çok farklıysa, Mobil İndexleme’nin etkisi öncelikle görülecektir.

Ayrıca, artık mobil sürümünüz, ziyaretçilerinizin sitenizle ve markanızla ilgili izlenimlerinde önemli bir etkiye sahip olacaktır.

Mobil sürüm birincil sürüm olacağından, mobil siteniz masaüstü sürümünden daha az içerik barındırıyorsa, ziyaretçilerin sitenizin algısını veya genel marka izlenimini etkileyecektir.

Dolayısıyla, mobil sürüm masaüstü sürümü ile aynı içeriğe sahip değilse, bu değişiklikten muzdarip olacaktır. Masaüstü sürümüyle eşleşen içeriğe sahip bir mobil sürümünü çağırır.

Son olarak, Mobil İndexleme ile Google, genel kullanıcı deneyimini artırmayı ve mobil içerik için cesur yeni bir gelecek inşa etmeyi amaçlamaktadır.

Mobil İndexi önümüzdeki birkaç ayda etkili bir şekilde alacak.

Mobil İndexi  nasıl hazırlayabilirsiniz?

Mobil İndexlemeye geçiş, Google’ın öncelikli olarak gelecekteki sıralamaları belirlemek için mobil içeriğe bakacağı anlamına gelir.

Sıralamayı belirlerken bir işletmenin sitesinin mobil sürümüne bakacak ve bir mobil sürüm mevcut olmadığında yalnızca masaüstü sürümüne geri dönecek.

Dolayısıyla, işletmenizi Google’da Mobil İndexleme için hazırlamanızı sağlar.

Mobil İlk İndexleme olarak adlandırılan değişiklik için hazır olduğunuzdan emin olmanın bazı yolları .

2 saniyeden az yükleme hızı

Bu sadece kullanıcıların bakış açısından değil, aynı zamanda Google’ın hızlı web sitesi yükleme hızına sahip olması açısından da önemlidir. Web sitesi yükleme hızı için tanınmış standartlardan yararlanarak, web sitenizin saniye veya daha kısa sürede yüklenmesi gerekir.

Dolayısıyla, sitenizin yüklenmesi 2 saniyeden fazla sürüyorsa, bazı değişiklikler yapmayı düşünmelisiniz.

İşte size bazı öneriler.

  • Büyük resimler içermemelisiniz.
  • Sitenizin işlevselliğini korumak için minimum kod miktarını kullanın.
  • Gereksiz karakterleri kullanmayın. Ayrıca bir siteyi yavaşlatırlar.
  • Çok sayıda sayfa yönlendirmesinden kaçının.
  • Tarayıcınızın önbelleğe almasından yararlanın.

Masaüstü ve Mobil Sürüm için aynı içeriğe sahip

Mobil İlk İndexleme ile köşede gezinirken, mobil sürümde yeterli içerik bulunmuyorsa Google’dan bir parçalanma yaşamanız gerekiyor.

Dolayısıyla, içeriğinizin hem mobil hem de masaüstü sürümlerinde tutarlı olduğundan emin olun. Mobil sitenize genişletilebilir içerik eklemek iyi bir fikir olacaktır.

Mobil sürümünüzde sekmelerde gizlenen akordeonlara, genişletilebilir kutulara ve içeriğe sahip olmanın avantajlarından yararlanacaksınız.

Mobil SEO Rehberi-Mobil Endeksleme

Duyarlı Tasarım Kullanın

Duyarlı bir tasarıma sahip olmak, Mobil İlk İndex değişikliğine karşı koymak veya bunlarla uğraşmanın en iyi yollarından biridir. Duyarlı tasarım, web sitenizi mobil cihazlar için uygun hale getirir, böylece kullanıcılar web sitenizi kolaylıkla görüntüleyebilir ve erişebilir.

Ücretsiz WordPress Mobil Eklentileri

Örneğin, bir WordPress kullanıcısıysanız, web siteleriniz için duyarlı temalar kullanmayı düşünün.

Dahası, mobil cihazlarda kullanıcı deneyimini engellemek için web sitenizdeki Flash öğelerini kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine, web sitenizi benzersiz ve sevimli yapan öğeleri dahil etmek için HTML 5 kullanmayı düşünmelisiniz.

Aslında, duyarlı tasarım Mobil SEO’nun anahtarıdır . Ayrıca, mobil sürümü kaydırmak, gezinmek ve parmakları kullanarak hafifçe vurmak kolay olmalıdır.

Yani, bunlar Mobil İlk İndex için hazırlayabileceğiniz yollardan bazıları. Ancak, mobil bir siteniz yoksa, şu anda panik yapacak bir şey yok. Google, masaüstü sitenizi yine de İndexleyecektir.

Bunu söyledikten sonra, gelecek için bir mobil versiyon planlamanız gerekir. Mobil kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermek ve mobil platform aracılığıyla dönüşümler için nakit olarak girmek için bir mobil sürüme sahip olmak iyi bir şeydir.

Mobil İlk İndexleme, Google’ın kısa bir süre içinde nereye gittiğini açıkça gösterdi. Mobil kullanım artıyor ve Google, kullanıcı deneyimini mobil kullanıcılar için daha özel hale getirmeye hazırlanıyor.