Meta Açıklama Nedir ?

Meta Tanımları, web sitenize tıklayarak bulabilecekleri kullanıcılara yönelik kısa bilgi parçacıklarıdır.

Meta Açıklamaları, arama motoru sonuç sayfalarında bir web sitesinin URL’sinin altında görülebilir.

Güçlü bir pazarlama mesajı içerir ve kullanıcıları web sitenize yönlendirmeye teşvik eder.

Meta Açıklaması

Özellikle, bir Meta Açıklaması, sayfanızı arama motorlarına tanımlamanıza yardımcı olan bir HTML ve XHTML öğesidir.

Bu, bir web sayfasının içeriğini özetlemek için kullanılan bir 160 karakter pasajıdır.

SERP’lerde bulunan arama motorları tarafından ziyaretçilere, bir web sayfasının, tıklamadan önce bir sayfanın ne hakkında olduğunu bilmesini sağlamak için kullanılır.

Meta açıklamaları, içerik oluşturucuların reklamını yapmak için bir fırsat sunduğu için web yöneticileri için yararlı bir kaynaktır.

Meta açıklamalar, arama yapanların, belirli bir sayfanın aradıkları bilgiye sahip olup olmadığını anlamasına yardımcı olur.

Bir Meta açıklaması, odak anahtar kelimelerini taşımalıdır. Arama sonuçlarında web sitenizin bağlantısına tıklamak için bir arama yapanı motive edecek etkileyici bir açıklama içermelidir.

Sayfanın içeriği ile doğrudan alakalı olmalı ve benzersiz olmalıdır. En iyi 150-160 karakter arasında olmalıdır.

Web sitenizin HTML’sinin <head> bölümüne bir Meta Açıklama Etiketi eklenir. Şuna benziyor:

<head>
<meta name = ”description” content = ”Meta açıklama buraya geliyor”>
</ head>

Meta Başlık Nedir?

Meta Başlık, belirli bir web sayfasının başlığını sağlayan HTML Kodudur.

Bir web sayfasını açtığınızda tarayıcınızın sol üst köşesinde görülebilir.

Kodlama ile ilgili olarak, Meta Başlık Meta açıklama etiketinin hemen üstünde bir web sayfasının başlığına yerleştirilmiştir.

<head>
<title> Meta Title </ title>
<meta name = ”description” content = ”Meta açıklama buraya geliyor”>
</ head>

Her web sayfasının bir Meta başlığı olmalıdır.

Sitenizin konusunu özetliyor.

Web sitenizi arama motoru aracılığıyla açtıklarında kullanıcılar tarafından görülen ana başlıktır.

Özlü ve doğrudan bir Meta Başlığı olmalı. İdeal olarak, Meta Başlığınızda bir veya iki anahtar kelimeniz olmalıdır. Ancak, sağlam bir başlık, bir dizi anahtar kelimeden daha çekici.

Bir Meta Başlık sitenizin alaka düzeyini belirler ve arama motoru sıralamalarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

En etkili Meta Başlık, anahtar kelime kullanır ve kullanıcılar için özlü ve çekici. Ayrıca sitenizdeki her sayfanın benzersiz bir Meta Başlığı olması gerekir.

Meta Tanımları neden önemlidir?

Daha önce belirtildiği gibi, Meta Tanımları, bir arama aracını içeriğinizde arama motoru sonuç sayfalarında tıklamaya motive edebilen öğelerden biridir.

Dolayısıyla, bir Meta açıklamasının çekici, açıklayıcı ve ilgili olması durumunda, SERP’lerdeki arama yapanlar tarafından tıklanan içeriğin olasılığını artırmak için devam edecektir.

TO’yu geliştirir

Meta Başlıklar ve Açıklamalar, içeriğinizin TO’sunu arama motoru sonuç sayfalarında iyileştirmeye yardımcı olur. Dolayısıyla, sayfalarınız için ilgili Meta Başlık ve açıklamaları oluştururken biraz zaman geçirmelisiniz.

Aslında, Meta başlığınız ve açıklamanız, arama yapan kişiler için daha çekici ve alakalı hale getirmek için odak anahtar kelimeleri, duygusal tetikleyiciler ve harekete geçirici mesajlar taşımalıdır.

Ayrıca, Meta açıklamanız bir arama sorgusuyla eşleşen anahtar kelimeler içeriyorsa, açıklamada bu anahtar kelimeler Google tarafından vurgulanacaktır.

Dolayısıyla, Meta Tanımlamanız, herhangi bir sayfada hedeflediğiniz anahtar kelimeleri içermeli ve arama yapanlar listenizi tıklamaya teşvik etmek için devam edecek şekilde çerçevelenmelidir.

Sosyal paylaşım

Facebook’ta bir sayfayı paylaşmak için gittiğinizde, sitenizde açık grafik biçimlendirmesi olarak bilinen şeyi arar. Açık grafik biçimlendirme kullanılamıyorsa, Facebook’un yanı sıra diğer sosyal ağlar, Meta açıklamanızı paylaşılan bağlantıyla birlikte verilen varsayılan açıklama olarak kullanmaya devam edecektir.

Dolayısıyla, paylaşılan içeriğiniz için sosyal medyada daha fazla tıklama almak isterseniz, kullanıcıları paylaşılan içeriğe tıklamaya teşvik edecek güçlü bir Meta açıklamanız olmalıdır.

Ayrıca, açık grafik eklentileri ile, arama ve sosyal çabalarınızı çoğaltmanız gerekmez. Her sayfa için yerinde çekici ve alakalı bir Meta açıklamasına sahip olmanız yeterlidir.

Açık grafik eklentileri, meta tanım alanı ile otomatik olarak ‘og: description’ alanını doldurur. Sosyal paylaşım için farklı bir açıklamaya sahip olmak istiyorsanız, sitenize OpenGraph Etiketlerini veya Twitter Kartlarını kullanabilirsiniz.

Arama Sonuçlarında Gobbledygook’u Önleme

Sayfanızda bir Meta açıklamanız olmadığında, Google söz konusu sayfadaki en alakalı kopyayı alır ve arama sonuçlarında bir açıklama olarak görüntüler. Bu genellikle arama sonuçlarında, TO’ları engelleyen, kesilmiş açıklamalar üretir.

Ayrıca, sınırlı metin tabanlı içeriğiniz varsa, organik TO’ları artırmak için Meta açıklamaları eklemeyi unutmamalısınız. Video sayfalarında, Google, sayfada bulduğu ilk kodu çıkarır ve arama listelerinde gösterir.

Daha iyi bir Meta açıklaması nasıl yazılır

İşte sizin için Meta açıklama kontrol listesi. Web sayfalarınız için harika Meta Tanımlama konusunda size yardımcı olmak için derledim.

Anahtar kelimeler: Meta başlık ve açıklamanızda web sayfaları için en önemli anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Arama sonuçlarında snippet’inizle eşleştiğinde, arama sonuçlarında vurgulanır.

Çekici, alakalı ve okunabilir bir kopya yazın: Meta açıklamasına anahtar kelimeler eklemek önemli olsa da, anahtar kelime doldurma bozuk.

Araştırmacılar, sonucunuzun spam içerikli bir web sitesine götürdüğünü varsaymamalıdır. Yani, Meta açıklamanız insan tarafından yazılmış bir cümle gibi görünmelidir.

Meta açıklaması, web sayfanızın reklamıdır: Web sayfanızın Meta açıklamasını mümkün olduğunca çekici ve alakalı hale getirin. Web sayfasındaki içerikle eşleşmelidir.

Uzunluk: Meta tanımlarınız ideal olarak 135 ila 160 karakter uzunluğunda olmalıdır. Meta açıklamasının uzunluğu 160 karakterden uzunsa Google, kapanır. Bu nedenle, Meta açıklamanızın ön tarafına yakın önemli anahtar kelimeler eklemeyi unutmayın.

Meta Tanımlarının çoğaltılmasından kaçının: Başlık Etiketleri gibi, Meta açıklamalarınız her web sayfası için benzersiz olmalıdır. Her web sayfası için farklı yazılmalıdır. Aslında, Meta Meta açıklamalarınızı çoğaltmak için Google cezalandırıyor.

Zengin Snippet’leri Kullan: Meta açıklamalarınızın cazibesini artırmak için şema işaretlemeyi kullanmayı düşünün. Yıldız derecelendirmelerini, ürün bilgilerini, müşteri puanlarını, kalori sayılarını vb. Ekleyebilirsiniz.

Harekete geçirici mesaj ekleyin: Aslında, Meta açıklaması, arama yapanlara sunmak istediğiniz satış metnidir. Bu nedenle, Diğer, Daha Fazla Bilgi Edin, Ücretsiz dene, Hemen edinin, vb. Gibi harekete geçirici mesajlar eklemeyi unutmayın.

Meta Açıklaması Nasıl Oluşturulur veya Değiştirilir

Her şeyden önce, web sitenizin her sayfası için benzersiz bir Meta açıklaması oluşturmayı unutmamalısınız  . Bir hesabınız yoksa, Google, web sayfası içeriğinizden bilgi almak ve arama sonuçlarında Meta açıklaması olarak göstermeye devam edecektir.

WordPress gibi bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız, Meta açıklamaları eklemek ya da değiştirmek basit bir işlemdir ve Yoast gibi SEO eklentileriyle yapılabilir.

Ancak, bir CMS kullanmıyorsanız, açıklama açıklamasını kullanarak Meta açıklamanızı etkileyebilirsiniz.

Şuna benziyor:
<meta name = “description” content = “meta description” />