Kanonik URL nedir?

Kanonik URL’leri kullanarak , benzer içeriğe sahip birden fazla URL’nin arama sıralamanıza zarar vermeden var olabileceğinden emin olursunuz.

Kanonik URL ile, benzer içerik taşıyan URL’lerin bir ve aynı olduğu arama motorlarına dikkat çekersiniz.

En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları Bakabilirsiniz.

Kanonik URL’ler (genellikle  rel = canonical  veya  canonical etiketi olarak adlandırılır ) aslında, web’in bir web sayfasının birden çok sürümünü gördüklerinde arama motorlarının başvurduğu URL’dir.

Web’de aynı içerik parçasını taşıyan çeşitli URL’ler olduğunda en iyi URL’yi seçme işlemi olarak tanımlanır.

Bakalım kanonlaşma nedir?

Kanonik URL'ler

Eh, aynı web sayfası için birkaç URL’ye sahip olağan bir fenomen.

Örneğin:

https://www.sektorelseo.com 

https://sektorelseo.com

Örneğin aşağıdaki URL’leri alın:

sektorelseo.com
www.sektorelseo.com
https://m.sektorelseo.com
https://amp.sektorelseo.com
https://sektorelseo.com?ref=twitter

Bu URL’lerin ikisi de, ana sayfa olan aynı web sayfasını yüklemek için açılır. Bu URL’lere ek olarak, aynı web sayfasını yükleyen diğer URL versiyonları da olabilir. /İndex.php veya /home.php gibi ek parametrelere sahip olabilirler.

Dolayısıyla, potansiyel olarak Sektörel SEO için aynı ana sayfayı yükleyen farklı URL’ler olabilir.

Şimdi, bu arama motorları için bir sorun ortaya çıkıyor.

Arama Motorları, web sitenizi ziyaret ettiklerinde endeksleme sorunlarıyla karşı karşıyadır. Web sitenizde URL tabanlı oturum kimlikleri de içerdiğinde arama motoru örümcekleri için daha da önemli hale getirir.

Örneğin:
http://www.yourdomain.com/?PHPSESSID=234

Dolayısıyla, ana URL’yi dizine eklemek yerine, arama motoru örümcekleri bu oturum kimliği URL’lerinden birini dizine eklediğinde sorun ortaya çıkar.

Bu SessionID URL’lerinin kendileriyle ilişkili herhangi bir bağlantı yetkisi yoktur. En kötüsü, SEO çabalarınıza zarar veriyor ve SERP’lerdeki sıralamalarınız kötü etkileniyor.

Genel olarak, arama motorları, içeriği çeşitli web sayfalarında taşıyan ana kaynak URL’yi algılayamadığından, içerik çoğaltma sorunları vardır.

Kanonik URL Sorunları Bağlantı Yetkilisini Etkiler

Genellikle, http://www.yourdomain.com/ ana URL’nizdir.

Ancak, kullanıcılarınız ve arama motorlarınız için açık değildir.

Bir Canonical URL (rel = canonical) etiketi kullanmıyorsanız, diğer benzer URL’lerin dizine eklenme olasılığı yüksektir ve bağlantılar da diğer benzer URL’lere gider. Burada, kullanıcı doğrudan, http://alanadiniz.com kullanabilir

Şimdi, bu, bağlantının hem URL’lere hem de bağlantı yetkilisinin sulandırılmaya başladığı bir senaryoya yol açar.

Bu, aynı web sayfasına bağlanan farklı URL’lere sahip olduğunuz bir durum oluşturur.

Bu, Canonical URL’nin ana rolünü oynadığı yerdir.

Kanonik URL’yi kullanarak, bir web sayfasına işaret eden tüm bağlantılar bir URL’ye gider. Bağlantılar, Kanonik URL’ye gittikçe, URL’nin bağlantı yetkisini artırır.

Kanonik URL ile, arama motorlarına URL’nin varyasyonunu söylersiniz, kanonik veya tercih edilen olarak kullanmak istersiniz.

URL’nizin hangi sürümünü seçtiğiniz önemli değil. Bir URL’yi standart olarak seçip ona bağlı kalmanız oldukça önemlidir.

Rel = canonical etiketini kullanma

Canonical Link URL’si (rel = canonical etiketi olarak anılacaktır), içerik birden fazla URL’de mevcut olduğunda içeriğin orijinal kaynağını belirler.

Dolayısıyla, arama motorları, blogcuların veya web yöneticilerinin bağlantı kurmayı tercih ettiği orijinal belgeyi taşıyan URL’yi seçmek ve seçmek için Canonical Link URL’sini kullanır.

Orijinal belgeye sahip olan ana URL’yi “güçlü bir şekilde onurlandırmak” için arama motoru sıralama algoritması için bir direktif olarak kabul edilir.

Web sayfanızda rel = canonical bağlantısını kullandığınızda, bu belirli web sayfasını World Wide Web’deki yinelenen sayfalar arasında dizine eklemek istediğinizi arama motorlarına bildirirsiniz.

Kanonik Hataları Nasıl Çözülür?