Sitenizde neden HTTPS / SSL’ye ihtiyacınız var?

Belirttiğimiz gibi HTTPS / SSL, İnternet üzerinden veri transferini güvenli ve güvenli kılmak için bir yoldur. Ancak, web sitelerinin çoğunun, bilgisayarınızdaki tarayıcı veya akıllı telefon  ile web sunucusu arasındaki tarayıcı arasında veri aktarımı için protokolün güvenli olmayan sürümü olan HTTP protokolünü kullandığını fark etmiş olabilirsiniz  . Bu nedenle, web sitenizi güvenli hale getirmek için web sitenizdeki HTTPS / SSL uygulamasını kullanmanız gerekir.

HTTPS Nedir?

Web sitenizi HTTPS ve SSL ile güvenceye almak için Google’ın ne dediğini duyalım. Google, HTTPS / SSL’yi, web üzerinden iletişim konusunda bir dizi sorun olduğu için web sitelerinde savunmaktadır.

Bu sorunlar şu şekilde ele alınabilir:

“Kimlik Doğrulama”
“Veri Bütünlüğü”
“Şifreleme”

HTTPS / SSL uygulaması, İnternet üzerinden iletişim kurarken kilit endişeleri gidermenin bir yoludur.

Web sitenizin sahipliğini doğrulamanız önemlidir. Kimlik doğrulama, web sitenizin sahipliğini doğrulama işini yapar. Web sitelerinin kopyalarını yapan ve trafiğini yönlendiren insanlar var. SSL sertifikasını, eriştiğiniz web sitesine ait olduğundan emin olmak için doğrulayabilirsiniz.

Veri bütünlüğü, İnternet üzerinden iletilirken verilerin kötüye kullanılmamasını ve değiştirilmemesini sağlar. Web siteniz güvenli değilse, web sunucusundan istemciye geri aktarılırken veriler kolayca değiştirilebilir.

whyssl güvenli

Şifreleme, istemciyle sunucu arasında iletilen verileri kimsenin okuyamamasını sağlar. İnternet üzerinden iletişim güvenliğini sağlar.

HTTPS / SSL’ye geçmek, web siteniz için “Kimlik Doğrulama”, “Veri Bütünlüğü” ve “Şifreleme” uygulama yöntemleridir.

SSL Sertifikası alırken akılda tutulması gerekenler

Bir SSL Sertifikası ile tüketicilerin şirketinizi algılama biçimini etkileyebilirsiniz. Farklı SSL Sertifikaları vardır ve doğru olanı seçerken çeşitli şeyleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Burada, Google tarafından verilen bazı önemli hususlardan söz ediyoruz:

 • İstediğiniz sertifikanın türünü belirleyin: tek, çok etki alanı veya joker sertifika.
 • Güvenilir Sertifika Yetkilileri tarafından verilen SSL Sertifikasını kullanın
 • 301 yönlendirmelerini kullan
 • HSTS’yi (HTTP Sıkı Aktarım Güvenliği) destekleyen bir web sunucusuyla gidin
 • 404 sayfa sunma şansını en aza indirmek için protokol göreli URL’leri kullanın.

Bununla birlikte, SSL Sertifikası almanın, güvenli iletişim sağlamak için HTTPS’yi değiştirme ve uygulama sürecindeki şeylerden yalnızca biri olduğunu belirtmemiz gerekir.

SSL Sertifikası Maliyet ve SSL Sertifikası Türleri

SSL Sertifika Maliyeti, çoğunlukla sertifika aldığınız barındırma sağlayıcısına veya SSL Sertifika Sağlayıcılarına ve satın almak istediğiniz sertifika türüne bağlıdır.

Üç tür sertifikaya gidebilirsiniz:

Tek Etki Alanı:  Bir etki alanı URL’sinde geçerlidir.

Çok Etki Alanı:  Evrensel İletişim Sertifikası olarak da bilinir. Birden fazla etki alanı adı ve aynı zamanda bir etki alanı adı içindeki birden çok ana bilgisayar adını güvence altına almak için devam eder. Farklı ürün grupları, coğrafi yerler veya hizmetler için birden fazla alt alana ve URL’ye sahip işletmeler için faydalıdır.

Joker Karakter:  Bu sertifika, tek bir etki alanı için sahip olduğunuz tüm alt etki alanlarını güvence altına almak için kullanılır.

Ancak, SSL Sertifikasını seçmeden önce, tüm işiniz için doğru seçeneği seçebilmek için web sunucunuza, BT departmanınıza ve pazarlama ajansınıza danışmalısınız.

İleri doğru devam etmek

Google, HTTPS / SSL’li sitelerin arama sonuçlarında ek bir sinyal alacağını zaten duyurdu. Bu nedenle, HTTPS / SSL web siteleri olan işletmeler, arama motoru sonuç  sayfasından faydalanabilir  . Bununla birlikte, Google, şu anda güvenli olmayan siteleri cezalandırmayacağını açıkça belirtti.

Google, bağlantının güvenliğini Chrome (sürüm 56) adres çubuğunda ve ayrıca bir şifre ve / veya kredi kartı alanı gösteren sayfalarda göstermeye başlamıştır. Bu nedenle, Google güvenli olmayan tüm HTTP sayfalarını işaretleme işlemini başlattı.

Google, internet kullanıcılarını güvenli olmayan siteler hakkında uyarmak için bir adım daha ileri gitti. Google, gelecek zamanda uyarıda bulunacak iletişim formlarına sahip sayfaları dahil etme sürecindedir.

HTTP’den HTTPS’lere geçiş

HTTP’den HTTPS’lere geçiş, web sitenize kesintisiz veya hiç kesinti olmadan eşlik etmelidir. Potansiyel sorunlar ortaya çıkabilir, bu yüzden bir DIY projesi değil. Burada, web sitenizi HTTPS’ye dönüştürmek için atmanız gereken adımları gösterelim.

 • Öncelikle, web siteniz için doğru SSL Sertifikasını sağlamalısınız.
 • Sertifikayı web sitenize yükleyin.
 • Web sitenizin yapılandırmasını, HTTP yerine HTTPS’ye işaret edecek şekilde güncellemeye devam edin.
 • Gelen tüm istekleri HTTPS sitesinin konumuna yönlendirin.
 • Web sitenizin Google Arama Konsolu’ndaki sahipliğini tekrar doğrulayın.
 • Site haritası konumunu güncellemek için devam edin.
 • Google Analytics’te web mülkü yapılandırmasını güncelleyin.
 • Son olarak, dönüşümün başarılı olduğunu test edin ve onaylayın.

HTTP’den HTTPS’ye geçerken, Google sitenizi yeniden dizine eklemek için çalışacaktır. Bu nedenle,  web sitenize trafik  bir süre düşebilir. Tüm yönlendirmelerinizin sorunsuz çalıştığından emin olmalısınız. Web sitenizi gösteren herhangi bir pazarlama aracınız veya dijital reklamınız varsa, URL’leri de güncellemelisiniz.

HTTPS kullanmanın faydaları

HTTPS, kişisel bilgilerini web sitenizdeki sayfalarda sizinle paylaşırken, kullanıcılara güvenli bir bağlantı sağlar. Bir kullanıcı kredi kartı bilgileri gibi değerli bilgileri paylaşmaya devam ettiğinde ekstra koruma katmanları ekler.

Tarayıcı ile web sunucunuz arasındaki verilerin gizli ve güvenli kalması için SSL Sertifikası (HTTPS tarafından kullanılan protokol) yüklemeniz gerekir.

SSL Sertifikası, asma kilit işlevi görür ve tarayıcı ile web sunucunuz arasında güvenli bir bağlantı görevi görür. Etki alanı adınızı, şirket adınızı ve konumunuzu bağlar. Bu nedenle, bir bilgisayar korsanı verilerinizi etkilese bile, özel anahtarın kullanımına açık olmadığı için şifresini çözemez.

Bu nedenle, HTTPS / SSL saldırı ve saldırganları önler.

HTTPS kullanmanın bir başka büyük yararı ise yönlendiren verilerinizin eksiksiz olmasıdır. Bu nedenle, güvenli HTTPS’den güvenli olmayan bir HTTP’ye geçtiğinizde yönlendirme verileri kaybolur.

Son olarak, HTTPS’ye geçiş, arama motoru sonuçlarında üst düzey rol oynayabilir. HTTPS’ye geçtiğinizde, arama sıralamanız olumlu bir destek (diğer tüm faktörler eşit olduğunda) elde eder.

Arama Sıralaması için SSL / HTTPS

SSL Sertifikası Arama Sıralamasını etkiler mi?

HTTPS’nin SERP’lerdeki daha yüksek arama sıralaması ile orta derecede ilişkili olduğunu göstermek için veri odaklı bir yaklaşım benimsemiştir. HTTPS ile arama sıralamaları arasında hafif bir pozitif korelasyon bulunduğunu belirtir. Google, HTTPS’ye geçmeyi çoktan teşvik etti. Kullanıcılara güvenli olmayan bir HTTP sürümü oluşturmak için şifrelenmemiş web sitelerini utandırmaya başladılar.

Ancak, HTTPS anahtarının işiniz için ekonomik açıdan anlamlı olduğu zaman yapılması gerektiğini de belirtti.

Alternatif olarak, güvenli bir bağlantınızın olması gereken web sitenizin ödeme sayfalarında HTTPS sürümüyle başlayabilirsiniz.