Dofollow ve Nofollow bağlantı nedir?

Dofollow ve Nofollow bağlantısı ile ilgili birçok kafa karışıklığı var  . Web yöneticileri, web sitelerinde giden bağlantı için hangi bağlantı özniteliğini kullanacaklarını karıştırır.

Aslında, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) konusuna girdiğinizde, kaçınılmaz olarak nofollow ve Dofollow gibi kelimelerle karşılaşırsınız.

SEO açısından bakıldığında, bu koşulların farkında olmanız önemlidir;

Bugün Nofollow Link’in ne olduğunu ve neden kullanalım?

Ayrıca Dofollow linkleri hakkında netlik vermeyi amaçlıyoruz.

Nofollow Bağlantılarının Gelişimi

Birçok webmaster ve blog yazarı kendilerini Nofollow Links’i ne zaman ve nasıl kullanacakları konusunda karaya oturmuş buluyorlar.

Nofollow öznitelik değeri hakkında oldukça karışıklar.

Nofollow Link 2005’te ortaya çıkmasına rağmen, pek çok blogcu ve web yöneticisi bu özellik değerinden, özellikle de SEO’da görece yeni olanlar (Arama Motoru Optimizasyonu) konusunda rahat değiller .

Bu yüzden, Nofollow Linklerin amacını, alaka düzeyini ve önemini anlamanıza yardımcı olacak Arama Motoru Optimizasyonu’nun temel prensibini anlayalım.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

Aslında, arama motorları ( Google gibi  ), algoritmalarını yalnızca kullanıcıya kaliteli, benzersiz ve alakalı bilgiler sağlamak amacıyla yapılandırmaktadır.

Google-Arama-Ev

Bu bağlamda, hemen hemen her web yöneticisi veya blog yazarı, arama sonuçlarında tercih almak için web sitesinin arama motorunu dostu hale getirmeye çalışır.

SEO Tekniğini yalnızca arama motorlarından önemli miktarda trafik aldıklarından emin olmak için uyarlarlar.

Genellikle, arama motorları, Sayfa Sıralaması yüksek olan web sitelerini (veya web sayfalarını) tercih eder.

(Pagerank, Google tarafından geliştirilen ve sayfanın önemini gösteren bir algoritmaydı. Artık Google, Pagerank için arama algoritması kullanmıyor.)

Aslında, Sayfa Sıralaması (PR), sonuçları gösterdiğinde arama motorları için önemli bir husustur.

(Google, PageRank sistemini öldürdüğünde, web sayfasının önemini azaltmanın bir yolu yoktu.  Moz  ,  bir web sayfasının arama motorunda ne kadar iyi sıralanacağını tahmin edebilecek sayfa değerini puanlamak için Sayfa Yetkilisini tanıttı  .)

Temel fikir, arama motoru kullanıcılarına kaliteli ve alakalı bilgiler sunmaktır.

Diğer yüksek makamlı sitelerden link alma konusunda başarılı olan web siteleri, sayfa sıralamasını iyileştirme eğilimindedir ve bu nedenle arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) tercih edilme eğilimindedir.

Bu, bir web sayfasına veya web sitesine gelen bağlantıların sayısının daha fazla olduğu anlamına gelir; arama sonuçlarında sıralamaların iyileştirilme olasılığı daha yüksektir.

Aslında, bir site veya web sayfası gelen bir bağlantı aldığında, genel SEO puanı hız kazanır. Arama motorları (Google gibi) bunu dikkate alır ve yüksek otorite sitelerden bir dizi bağlantıya sahip web sayfalarını tercih eder.

Dofollow Bağlantıları Nedir?

Web yöneticileri veya blogcular, arama motorlarından maksimum miktarda ücretsiz trafik almak istiyor ve bu nedenle çok sayıda gelen bağlantı oluşturmaya çalışıyor.

Arama motorları tarafından sayılan ve sitelere bağlı sitelerin sayfa sıralamasını artıran gelen bağlantılar, sonuçta sitelere veya web sayfalarına SERP’lerdeki sıralamasını yükseltmelerinde yardımcı olmak için Bağlantıları Takip Et veya Dofollow bağlantıları olarak bilinir  .

Bu nedenle, doğal ve katkısız biçimde, giden bir bağlantı, sitelere bağlı sitelerin sayfa sıralamasını yükseltmeye ve SERP’lerdeki sıralarını artırmaya yardımcı olan bir Takip / Dofollow Bağlantısı olarak kabul edilir.

Başka bir siteye işaret eden ve bağlantı suyunu geçen ve Sayfa Sıralamasını yükselten Bağlantılar, Takip / Dofollow bağlantıları olarak adlandırılır.

Bir sayfanın dofollow bağlantıları ne kadar fazlaysa, çevrimiçi olarak o kadar yüksek sıralanır.

Sonuç olarak, birçok webmaster ve blog yazarı, web siteleri veya blogları için, en az Takip / Dofollow Linklerine sahip olmak istedi.

Bir siteye yapılan Dofollow bağlantıları, arama motorlarının bunları izlemesine ve bir web sitesine erişmesine olanak sağlar; böylece bağlantı suyu ve  geri bağlantı verilir . Dofollow bağlantısıyla hem arama motorları hem de insanlar sizi takip edebilir.

İşte bir Dofollow bağlantısı örneği:

<a href=”https://www.sektorelseo.com”>Sektörel Seo</a>

Aslında, bir bağlantının takip etmesi için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Varsayılan olarak, tüm köprüler Dofollow’tir.

Geri Bağlantıların Önemi

Her zaman, Google gibi arama motorları, arama sonuç sayfalarının (SERP’ler) başında hangi sayfaların en iyi özelliklere sahip olduğunu bulmak için algoritmalarını yapılandırırlar. Diğer sitelerden gelen ve bir sayfaya işaret eden bağlantıların sayısını not etme eğilimindedirler.

websitemaking linki

Arama motorlarının bir sayfaya işaret eden bağlantıların sayısını nasıl not aldığını göstermek için bir örnek verelim.

Diyelim ki benzer konuyla ilgili farklı sitelerdeki iki yazı var. Her iki gönderi de faydalı bilgiler içeren yüksek kalitededir.

Bununla birlikte, bu yayınlardan birinin diğer sitelerden kendisine işaret eden yüzlerce doğal bağı vardır, oysa diğer yazı sadece bir veya iki taneye sahiptir.

Böyle bir senaryoda, arama motoru, diğer sitelerden kendisine işaret eden daha doğal bağlara sahip olan gönderiyi tercih edecektir.

Yani, yazı arama motoru sonuç sayfasında daha iyi bir sıralama elde edeceksiniz. Arama motorları, gönderiden çok sayıda insanın olduğu ve bu sayede yeterince bağlantı kazandığı gerçeğine dikkat çekiyor.

Neden Nofollow Linkleri Kullanmalı?

Bununla birlikte, bu, kendi kendini ilan eden ve sözde SEO uzmanlarının arama motorlarını kandırdığı ve web sitelerinin sayfa sıralamasını yapay olarak artırdığı etik dışı uygulamalara yol açmıştı.

SERP’lerdeki sitelerin sıralamasını şişirmeye devam eden bağlantı kurma için siyah şapka SEO Teknikleri kullandılar  .

Bu, arama motorunun kaliteli sonuçlar elde etme konusundaki itibarını ciddi şekilde etkileyen sağlıksız bir uygulamadır. Birden bire SEO, binaya bağlantı kurmak için eşit muamele gördü. Herkes bağlantı kurma fikrinin SERP’lerdeki halkla ilişkiler ve sıralamadaki gelişmeye yol açtığını düşünüyor. Spam gönderme yoğun olarak kullanılmış ve blog yorumları bile kullanılmıştır.

Son kullanıcılar herkesten daha fazla acı çekti. Ancak, arama motorları ve etik web siteleri de ciddi bir darbe aldı. Bu bloglarda herhangi bir otantik tartışma olasılığını yok ediyordu.

İnsanlar, prestijli bağlantı suyunu almak için Vikipedi sayfalarına kendi web sitelerini eklemeye başladıkları için Wikipedia da berbatlaştı.

Google 2005 yılında Nofollow Link Özelliğini tanıtana kadar işler karışık görünüyordu.

Nofollow Link Hakkında

Aslında, Nofollow, siteye bağlı sitenin Sayfa Sıralamasını veya yetkisini hiçbir şekilde artırmayan bir bağlantıdır. Arama Motorları  , bir web sitesinin veya web sayfasının genel SEO puanını belirlerken Nofollow Links’i saymaz  .

Son fakat en az değil; Nofollow Link, bir web sitesinin veya web sayfasının SERP’ler üzerindeki konumunu etkilemez.

Nofollow Link, arama motorları için PR’ı belirlemek veya SERP’lerdeki sıralamaları tespit etmek için bu linki “saymamalarını” söyleyen bir uyarı işareti olarak kabul edilebilir.

Yani, temelde, Nofollow Link’in SEO değeri yoktur. Nofollow Link, sitelere bağlı sitelere herhangi bir kredi göndermemenizi ve bunu açıkça arama motorlarına anlatmanızı sağlar.

Yani, bir Nofollow bağlantısı herhangi bir bağlantı suyunu başka bir siteye geçirmiyor.

Hala tıklanabilirler, ancak arama motorları için hiçbir şeye işaret etmiyorlar. Nofollow linkleri herhangi bir link suyunu geçmez ve PageRank’in artmasına yardımcı olmaz. Nofollow bağlantıları, SERP’lerde daha üst sıralarda yer alması gerektiğini işaret eden siteye yardımcı olmaz.

Nofollow etiketi, sıralamaların manipülasyonunu azaltmak için tanıtıldı. İstenmeyen postaları azaltmaya yardımcı oldu.

Daha önce insanlar, kendi sitelerine link almak için para ödüyorlardı, sadece arama motorlarındaki sıralamalarını arttırmak için yorumları kötüye kullanıyorlardı.

Nofollow bağlantılarında siteler SERP’lerde daha üst sıralarda değildir.

Nofollow HTML Etiketi kullanılarak bir Nofollow Bağlantısı çok kolay bir şekilde oluşturulabilir.

İşlemdeki Nofollow Bağlantısı aşağıda gösterilene benziyor:

<a href=“http://www.example.com/” rel=“nofollow”>Link Text</a>

Nofollow Linkleri Ne Zaman Kullanmalı?

Bağlantıları “takip edilmiyor” olarak işaretlemek istediğiniz çok sayıda durum vardır. Bağlantılı sayfaya güvenmemeniz veya önermemeniz ya da bağlantının ‘ödenmiş’ olarak kabul edilmesi söz konusu olabilir. Sebep ne olursa olsun, sitenizin güvenilirliğine kesinlikle zarar vermek istemezsiniz.

Ayrıca, alakasız ve düşük kaliteli bağlantılar yayınlayan siteler, Google’ın cezasını çeker ve arama sonuçlarındaki sıralamalarına çok zarar verir.

Aslında, Nofollow Links’in ortaya çıkışı, çevrimiçi dünya için bir çok güzellikte olmuştur. Bloglara veya forumlara alakasız bağlantılar yazan SEO Spamcılarını en aza indirdi.

Ayrıca, WordPress otomatik olarak (varsayılan olarak) kullanıcı tarafından gönderilen tüm yorum bağlantılarını ‘nofollow’ olarak yapar. Aynısı, referans bölümünde nofollow link özelliğini kullanan Wikipedia için de geçerli.

Burada Nofollow Bağlantılarını ne zaman kullanacağınızı merak ediyorsanız, ikileminizi çözmenize yardımcı olabilecek birkaç değerli ipucu.

Öncelikle, aşağıdakiler için Nofollow Link Özniteliğini kullanmanız gerekir:

Ücretli Linkler –  Reklam linkleri, Ortaklık linkleri veya ödemenin yapıldığı her türlü linkler Ücretli Linkler olarak adlandırılır ve Nofollow olarak işaretlenmelidir. Aslında, bağlantıları satın almak ve satmak, Google’ın Web Yöneticisi Yönergelerinde belirtilenlere aykırıdır.

Aslında, Google, ödeme ihtimalinin olduğu yerlerde bağlantıların ‘takip etmemesini’ beklemektedir. Ayrıca, arama motorları, arama sonuçlarını değiştirmek amacıyla ücretli bağlantıları teşvik etmeye devam eden bu tür web sitelerini indirgemektedir. Bu nedenle, Nofollow Link Özniteliğini Ücretli Bağlantılarla kullanmalısınız.

Yorumlar 

Kullanıcı tarafından gönderilen bağlantılarda veya Yorumlar bölümünde Nofollow Link Özniteliğini kullanarak spam gönderenleri uzak tutabilir ve alakasız veya tehlikeli sitelerin sizden kredi almasını engelleyebilirsiniz.

Ancak, düzenli olarak çevrimiçi tartışmalara katılan ve bir blog topluluğunun oluşturulmasına katkıda bulunan blog yorumcunuzun bazılarına ilişkin nofollow özniteliğini devre dışı bırakmak sizin takdirinize kalmıştır.

Forum

Forumlar, spam gönderenler tarafından ve sözde SEO uzmanları tarafından yalnızca bağlantı kurma amacıyla ve SEO amaçları için yaygın olarak kullanılan başka bir alandır. Dofollow bağlantılarını devre dışı bırakabilir ve kullanıcıların bağlantı gönderdiği forumlardaki tüm yerlerde Nofollow Bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Bu şekilde, forumlarınıza gerçek katılımı teşvik eder ve güvenilirliğinizi Google gibi arama motorlarının gözünde geliştirirsiniz.

Kullanıcı Tarafından Üretilen İçerik

Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin herhangi bir denetime tabi tutulmaksızın sitenize yayınlanmasına izin verdiğinizde ,Takip Edilecek Bağlantı Yok’u kullandığınızdan emin olmalısınız.

Aslında sitenin güvenilirliğini onaylayamazsınız ve bu nedenle içerikle bağlantılı bağlantıları ‘nofollow’ olarak yapmalısınız. Bu şekilde arama motorlarının ellerinde güvende oynar ve sitenizin güvenilirliğinin korunmasını sağlar.

Düşük Kalite veya Güvenilmeyen İçerik

Aslında, web siteniz, düşük kaliteli veya alakasız sitelere link verdiğinizi tespit ederlerse arama motorları tarafından cezalandırılabilir. Dahası, eğer bağlantı değişimi planının bir parçası olursa. Bu nedenle, link değişimini reddedin ve onaylamak istemediğiniz sitelere nofollow link niteliğini ekleyin.

Diğer

FeedBurner RSS Beslemesi’ne bağlantı verirken ve ayrıca sayfa sıralaması gerektirmeyen dahili sayfalar için Nofollow Links kullanabilirsiniz.

Widget eklerken veya diğer sitelerden Infographics kullanırken ve bunları onaylayan görünmek istemiyorsanız nofollow de kullanabilirsiniz.