Pazarlama çok dinamik hale geldi. Bir reklam panosunun ürünlerimizi satmak için tüm çalışmaları yapabileceğini düşündüğümüz bir zaman vardı, ancak hayatımızın diğer her yönü gibi, teknoloji de sonsuza dek değişti.

Yalnızca reklam oluşturma yöntemimizi iyileştirmedik, aynı zamanda insanların ürünlerimizi alma şeklini de etkiledik. Şimdi, satışları artırmanın ideal yolu tüketicilerinizin olduğu yer olmaktır ve bu mutlaka fiziksel bir yer değildir.

Güncel Yenilikçi Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlama, diğer pazarlama biçimleri gibi, sürekli değişiyor. Bir şirketin başarılı olması için tek başına yetecek kadar alıcı oluşturabileceklerini düşünerek, işletme reklamları için basılı dergilere veya reklam panolarına yaslanma günleri geçti.

Çok uzun zaman önce, şirketler, ürünlerini açıkça göstererek, bize sorunlarımızı nasıl çözeceklerini söyleyerek ve rekabetten daha iyi olmalarını sürekli geliştirerek başarılı oldular. Günümüzde insanlar , diğer markalara doğrudan marka reklamlarına güvendiğinden daha fazla güvenmektedir. Bazı yönlerden, insanların açıkça bir ürün olarak gösterilen bir şeyi satın almak istemediklerini anlamak.

Şirketler, her gün insanların ürünlerini istedikleri gibi hissetmelerini sağlayacak yeni yollar yaratıyor – hatta daha da iyisi, ihtiyaç duydukları gibi . Tüketiciler kendi seçimlerini yapmak ve kişisel nedenlerden dolayı aldıklarını satın almak istiyor. Tüketicilerin % 70’inden fazlası satın alma yapmadan önce sosyal medyaya danışıyor. Dolayısıyla insanlar bir şey alırken her zaman kendi başlarına seçmezler. Genellikle başkalarının ilk ne düşündüğünü bilmek isterler.

Dijital Dönüşüm Gençlere Yönelik İşletme Perspektifini Değiştiriyor

Ürün veya hizmetinizi daha ince bir şekilde satmak için etkili bulduğum iki strateji:

•  Hikayeleri anlat. Anları bir başkasının deneyiminden kurtarmak, gerçek hayat senaryolarını izlemek veya ilginç, sıradışı, şok edici veya duygusal içerikler paylaşmak, markanızla tüketici etkileşimi oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bazı firmalar, ürünlerini hikaye anlatıcılığı ile tanıtmak için harika bir iş yapıyor. Marka gibi yabancılar, sporcular ve ünlülerin mütevazi ve güçlendirici hikayeleri öne çıkaran sosyal strateji videoları barındırıyor . İyi yapıldığında, bu yaklaşım bir marka ile duygusal bir bağlantı oluşturabilir.

• Yorumlardan yararlanın  . Nedense yabancılardan gelen tavsiyelere inanmayı seçiyoruz. Anketlere göre , “Tüketicilerin% 85’i kişisel tavsiyeler kadar çevrimiçi incelemelere güveniyor.” Sosyal medya platformlarınız üzerinde incelemeler için bir kanal oluşturun. Tüketicilerin şirketiniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak özgün bir yöntem.

Otantiklik 

Pazarlamadaki bir başka güncel eğilim ise kendiliğinden ortaya çıkan vızıltıdır. Kilit nokta özgünlük, etkileyicilerin şu anda bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri.

Kitlenin katılımını arttırmak için, markalar artık göstermeye odaklanmalı, anlatmaya değil. Özgünlüğü benimserseniz, müşterileriniz pazarlamanızı sizin için yapmanıza yardımcı olabilir. Markanız için bu tür gerçek tutkuyu yaratmanın bir yolu, ürününüzü canlandıracak doğru kişileri seçmektir.

Sektörel Seo’ya göre 2021’de çevrimiçi içeriğin % 80’i video olacak. Bu, yalnızca YouTube etkileyicileri için devam eden fırsatlar anlamına gelmez, aynı zamanda orijinalliğin ve karizmanın her zamankinden daha karlı olması da muhtemeldir.

Kişileri daha doğru bir şekilde nasıl kaldırabilirsin?

•  Bağlantıları / promosyon kodları ile ROI’yi ölçünSeçtiğiniz etkileyicinin karlı olup olmadığını izlemenin en iyi yollarından biri, onlara izleme bağlantıları veya kupon kodları vermektir. Her ayın sonunda, etkileyiciye atfedilen satışların sayısını takip edebilirsiniz.

•  Alan hakkında bilen birini seçin. Dikkatli olmanız ve izleyicilerinize benzer özelliklere sahip birini bulmanız gerekir. Herkes bir marka ile ilgili hissetmek ve satın almak için güvenilir bir görüş ister. Araştırmaya göre, tüketicilerin% 82’sinin bir mikro-etkileyicinin tavsiyesine uyması “muhtemel”.

Dijital’in Dezavantajı

Günümüzde, alıcıların kafasında olmak için mücadele eden rakiplerin olduğu gibi her gün neredeyse çok fazla içerik oluşturuluyor. Markaların potansiyel müşterilerini kaybetmesine neden olabilecek tipik bir hata, çok fazla içerik yaratmaktır. Tıpkı onlarca yıl öncesindeki ilan panoları gibi, aynı şeyler olduğu zaman insanlar sıkılıyor.

İyi haber şu ki, dijital pazarlama süper akışkan ve bu hala stratejinizi yenileme şansınız olduğu anlamına geliyor. İçeriği haftada 2-3 kez yayınlamanızı tavsiye ederim. Birkaç yüksek kaliteli içerik üretmenin, kitlenizi fazla denetlemekten daha iyi olduğunu unutmayın.

Dijital Pazarlamanın Evrimi

Müşteri alışveriş deneyimini değiştirmemiz gerekiyor. İlk zevk aşamasından daha fazlası, insanlar her zaman takdir edilmek ister. Potansiyel müşterileriniz için mevcut müşterileriniz için olduğu kadar stratejiler geliştirmelisiniz.

Pazarlama süreci şimdi satış / satın alma sisteminin bir süreci temel aldığını gösteriyor. Eski sistem yalnızca müşterileri satın almadan önce önemsiyor gibiydi . Satın alma işleminden sonra, şirketin kültürüne, müşteri hizmetlerine veya pazarlama stratejisine yardımcı olma önceliği yoktu. Süreç sistemi müşterilerimizin her zaman bize geri bildirimde bulunma yeteneklerine dayanmaktadır: satın almadan önce, sırasında ve sonrasında.

Teknolojinin ürünlerinizi beğenmek için daha fazla ve daha iyi izleyiciler getirmesine yardımcı olabileceği bir tarihte yaşıyoruz. Daha fazla insana ulaşmak kolay, ancak hepsinin şirketinizle ilgilenmeyeceğini anlamak önemlidir.

Dijital Pazarlamanın Tarihi makalemizi okuyabilirsiniz.