Contextual Advertising (İçeriğe Dayalı Reklamcılık)

Bir web sayfasının içeriğine (yani genel bağlam veya temaya) dayalı reklam sunma yöntemi.

Çevrimiçi reklamcılığın ilk günlerinde, web sayfalarında yayınlanan reklamlar ilk gelenin kullanım önceliği olarak yerleştirildi.

Yani, ilk reklamveren, reklamlarının gösterileceği sayfanın asıl içeriğinin ne olduğuna ilişkin olarak reklamlarının nerede ve ne zaman gösterileceğini seçer.

Bu sistem, aynı olmasa da, gazete reklamlarının nasıl çalıştığına çok benzer. Sonra Google geldi.

Google AdSense, bu sayfa için hangi tür reklam kampanyalarının yayınlanacağının belirlenmesinde bir sayfanın genel içeriğinin dahil edilmesini tanıtan ilk reklam hizmetidir.

Örneğin, bir web sörfçü dizüstü bilgisayarlar hakkında bir sayfaya giderse, Google AdSense dizüstü bilgisayarlar veya diğer ilgili elektronik ekipmanlarla ilgili reklamlar da yayınlayabilir.

Reklamlar, kullanıcının ilgilendiği şeyle göreceli olarak daha alakalı olduklarından, reklamın tıklama oranının büyük ölçüde iyileşeceği umulur.

Kazanç: En İyi İçerik Reklam Ağları  Çevrimiçi İşletmeler için İçerik Pazarlama

Ancak, içeriğe dayalı reklamcılığın etkili bir şekilde çalışmadığı zamanlar vardır.

Reklam hizmetleri tarafından kullanılan bazı yazılım programları hala “satırlar arasında okuma” yapamaz.

Yani, ironi veya alay içeren içeriklerin tespit edilmesi zordur, bağlamsal reklam sistemini potansiyel olarak rahatsız edici reklamlar sunmaya zorlar.

Örneğin, yaşam veya sağlık sigortası için bir ilan ölüm ilanı sayfasında sunulabilir veya az yağlı hayvansal kaynaklı gıda ürünü vejetaryenlik hakkında bir sayfada sunulabilir.