Doorway page (Giriş sayfası)

Belirli bir anahtar kelime için arama motorlarında iyi bir sıralamaya ve ziyaretçilerin ana içeriğe geçtikleri bir giriş noktası görevi görür.

Uygulamada, giriş sayfalarının kullanımı oldukça değişkendir ve bunları tanımlamak için kullanılan sayısız başka terimler vardır.

Sayfalar, benzersiz, zengin içerikli sayfalardan genel, anahtar kelime dolgulu sayfalara kadar çeşitlilik gösterir.

Giriş sayfaları, arama motorlarının spam’lanmasında sıkça kullanılan (ve kötüye kullanılan) nedeniyle kötü bir şöhret kazanmıştır.

En göze çarpan istismarlar, makine tarafından yönlendirilmiş sayfaların yalnızca küçük değişiklikler gösteren, bazen yeniden yönlendirme veya gizleme kullanarak toplu üretilmesini içerir, böylece ziyaretçi istenen gerçek sayfayı göremez.

Bu şekilde kullanılan girişler, arama motorlarının ve Web araştırmacılarının uğraşması gereken karışıklığa neden olmaktadır.

Giriş sayfalarının eleştirmenleri, sayfa üretmek için harcanan zamanın ve çabanın, Web sitesinin içeriğine entegre edilmiş sayfaların optimize edilmesinin yanı sıra, tekrarlanan ziyaretçileri çekmek için daha fazla içerik üretmek için daha iyi harcanacağını iddia ederler.

Bir giriş sayfasını neyin oluşturduğu ve ne zaman kabul edilebilir olduğu konusunda çok çeşitli görüşler bulunmaktadır.

En yaygın gerekçelerden biri, arama motorlarında görünmeyebilecek veritabanı tabanlı içeriğe sahip siteler içindir.

Bazıları, bir Web sitesindeki her bir sayfanın bir kapı olduğunu iddia eder.

Belki de, ancak daha sonra “giriş sayfası” terimi, özellikle arama motorları için oluşturulan sayfaları açıklamak için bir terim olmadan, hiçbir anlam ifade etmeyecektir.