Title tag (Başlık etiketi)

Bir Web tarayıcısının en üst satırındaki metni tanımlamak için kullanılan ve aynı zamanda birçok arama motoru tarafından arama listelerinin başlığı olarak kullanılan HTML etiketi.

Bir başlık etiketi, bir Web sayfasının bu yazımın üstünde yer almaktadır.

Teknik olarak, META etiketlerinin üstünde veya altında olabilir, ancak (çok önemli) başlık etiketini (daha az önemli) meta etiketlerinin üzerine yerleştirmek yaygın bir uygulamadır.

Bir başlık etiketinde yer alan bilgiler, bir Web sayfasını görüntülerken Web tarayıcısının en üstünde ve (çoğu) arama listesinin en üstünde görünür.

Açıklayıcı başlık etiketleri yazmak, bir siteyi arama motorlarında (ve ziyaretçiler tarafından tıklandığında) iyi bir şekilde sıralanacak şekilde optimize etmenin önemli bir parçasıdır.

İyi hazırlanmış bir başlık etiketi, beraberindeki sayfa içeriğinin yararı olmadan tek başına durabilir, çünkü bu, siteniz hakkında hiçbir şey bilmeyen Web araştırmacıları için görünür.

Sayfanızı ayırt etmeyen tüm genel kelimeleri kullanmak yerine, belki de daha az hedeflenmiş bir anahtar kelime veya kelime öbeği ekleyin.

Mümkünse, arama motorlarının ve ziyaretçilerin sayfanın ana konusunu tanımlamasına yardımcı olmak ve ayrıca nispeten kısa başlıklar kullanan arama motorları tarafından kesilmekten kaçınmak için başlığın başlarında anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

Arama motorları, başlık etiketinden kaç karakter kullanıldığına dair sınırları vardır ve genellikle 50 ila 70 karakter arasında görüntülenir.