Affiliate Marketing (Bağlı Kuruluş Pazarlaması)

Çevrimiçi reklamverenler / tüccarlar ve çevrimiçi yayıncılar / satış görevlileri arasındaki gelir paylaşımı; bu nedenle para kazanma, genellikle satış, tıklama, kayıt veya hibrit model şeklinde performans ölçütlerine dayanır.

Reklamverenler / tüccarlar genellikle ortak tüccarlar olarak adlandırılır ve yayıncılar / satıcılar bağlı kuruluşlar olarak adlandırılır.

Bağlı kuruluş pazarlamasının yararları, reklam sürecinin çoğunu otomatikleştirme (uygulamaları kabul etme ve onaylama, benzersiz satış bağlantıları oluşturma, sonuçların izlenmesi ve raporlanması) ve yalnızca istenen sonuçlar (satışlar, kayıtlar, tıklamalar) için ödeme yapma potansiyelini içerir.

Yalnızca performans için ödeme yapmak, reklamcılık riskinin büyük kısmını satıcılardan ortaklara yöneltir, ancak satıcılar yine de ortak sitelerden dolandırıcılık riski almaktadır.

Bağlı kuruluş pazarlaması, önde gelen birçok çevrimiçi şirketin yükselişine katkıda bulunmuştur.

İlk önemli uygulayıcılardan biri olan Amazon.com’un şimdi yüz binlerce ortaklık ilişkisi var.

Büyük oyuncuların bağlı kuruluş programlarına sahip olduğu endüstrileri görmek – genellikle benzer şekilde yapılandırılmış ve zaman içinde benzer rekabet değişiklikleri yapan nadirdir.