Dijital bir dünyada yaşamanız abartı olmaz ve bu açıdan işinizin dijital alanda etkileyici bir varlığı olması şarttır. Temel olarak, dijital pazarlama dünyadaki pazarlamanın geleceğidir ve bu avantajların katkısı vardır. geleneksel pazarlamadan daha ucuz ve ölçülebilir.

Dijital medyayı kullanmaya başlamanız veya işletmeniz için dönüşümleri popülerleştirmek ve yönlendirmek için kullanabileceğiniz farklı yolları sıralayalım.

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Sektörel SEO açısından, Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO aslında web sitenizi Google, Yahoo Bing veya başka bir arama motorunda arama sonuçları için doğal ya da organik olarak ortaya çıkarıyor.

Google, algoritmalarını düzenli olarak günceller, böylece yalnızca ilgili sonuçlar ortaya çıkar. Bu açıdan bakıldığında, birçok uzman SEO’nun öldüğünü ve çabanın boşuna olduğunu söylüyor. Ancak, gerçek şu ki, Google algoritma manipülasyonunu engellemeye çalışıyor ve SERP’lerin (Arama Motoru Sonuç Sayfaları) üstünde yer almayı hak etmeyen siteleri filtreliyor.

Seo Nedir ?

Bu yüzden SEO işine yatırım yapmanız gerektiğinden hiç şüphe yok. Web siteniz, içerik ve sorgu eşleştirme, örümcek, dizin oluşturma ve metin olmayan içeriği yorumlama ile ilgili tekniklere hitap etmelidir.

Unutmayın, işinize organik trafik getirecek en uygun maliyetli pazarlama stratejisidir.

2. Arama Motoru Pazarlaması (AMP)

Arama Motoru Pazarlaması veya AMP, öncelikle ücretli çabalarla işinize trafik çekmek için kapsamlı bir stratejidir. Dolayısıyla Ücretli Arama Pazarlaması olarak da adlandırılır.

AMPin evreni çeşitli ve karmaşıktır. İşletme yapınıza bağlı olarak, PPC (tıklama başına ödeme) veya TBM (tıklama başına maliyet) modelini veya BGBM (bin gösterim başına maliyet) modelini seçebilirsiniz.

AMP için farklı platformlar var. Şimdiye kadar, Google AdWords (Google Ağı’nda) ve Bing Ads (Yahoo Bing Ağı’nda) en popüler olanlardır.

Reklamverenler ve Yayıncılar için 15 PPC Ağı

AMP ayrıca Görüntülü Reklamcılık, Arama Yeniden Hedefleme ve Site Yeniden Pazarlama, Mobil Pazarlama ve Ücretli Sosyal Reklamcılığı da içerir.

PPC gibi tek bir nokta stratejisini seçebilir veya Ekran ve Yeniden Hedefleme dahil olmak üzere tam bir AMP stratejisine gidebilirsiniz. Fakat ne yaparsanız yapın, işinizin uzmanlar tarafından yönetildiğinden emin olun, çünkü maliyetlerinizin giderilmesine yol açabilir.

3. İçerik Oluşturma

Araştırmalar, içerik oluşturma işleminin 2014 yılında pazarlamanın kesin bir yöntemi olduğunu göstermektedir. Google’ın algoritmasındaki son değişiklikler – Panda, Penguin veya Hummingbird olsun – içeriğin, arama sonuçlarını filtrelerken en önemli ölçüm olduğunu gösteriyor.

İçerik, bloglar, teknik incelemeler, e-kitaplar, vaka çalışmaları, nasıl yapılır kılavuzları, soru-cevap makaleleri, forumlar, haberler ve güncellemeler, görüntüler, afişler, Infographics, podcast’ler, web seminerleri, videolar veya dahil olmak üzere farklı biçimlerde sunulabilir mikroblog ve sosyal medya siteleri için içerik.

Yaratıcı olabilir ve herhangi bir konuda içerik oluşturabilir ve daha sonra bunları ustaca işinizle  bağlayabilirsiniz. İçeriğinizi nasıl dahil edeceğinize ve girişinizi veya işinizi ücretsiz olarak nasıl pazarlayacağınıza ilişkin makalemizi okumak isteyebilirsiniz.

Blogunuz için içerik fikirleri

Ayrıca, içeriğinizi farklı platformlar için özelleştirmeniz gerekir. Örneğin, cep telefonları için içerik net ve kısa olmalıdır.

Unutmayın, etkili bir strateji okuyucularınızı etkileyecek ve sizden daha fazla bilgi edinmek için onları ilgilendirecek. İyi içerik paylaşılır ve işinizi markalaştırmanın en iyi yoludur.

4. Sosyal Medya Pazarlaması (SPM)

Sosyal Medya Pazarlaması veya SPM,AMP çalışmalarınızın bir sonucudur.. Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest, Google+, Linkedin vb. Sosyal siteler üzerinden sitelerinize veya işinize trafik çekmeyi içerir.

Yeni Sosyal Medya Pazarlama Eğilimleri

Yukarıda belirttiğimiz gibi, iyi içerik paylaşılır ve beğenilir. Dolayısıyla farklı sosyal medya platformları için içerik yaratın ve özelleştirin. Üretken ve özgün olmayı unutmayın; Kullanıcılarla günlük olarak, günde en az dört ila beş kez bağlantı kurmanız gerekir. SPM çabalarınız, markalaşma ve satışları artırmada özellikle yararlı olabilir.

5. Dijital Görüntülü Reklamcılık

Bu yine sizin APM çabalarınızın bir alt kümesidir. Metin, resim, afiş, zengin medya, etkileşimli veya video reklamlar gibi potansiyel izleyicileri hedeflemek için çeşitli görüntülü reklam biçimlerini kullanabilirsiniz.

Mesajınızı ilgi alanlarına, içerik konularına veya müşterinin satın alma döngüsündeki konumuna göre özelleştirebilirsiniz.

Ancak, Dijital Görüntülü Reklamcılığın nispeten maliyetli olduğunu unutmayın. İşletmeniz için iyi bir yatırım getirisi elde etmek için uzmanlara ihtiyacınız var.

6. Yeniden Hedefleme ve Yeniden Pazarlama

Temel olarak, Yeniden Hedefleme veya Yeniden Pazarlama, web sitenizi zaten ziyaret etmiş olan müşterileri hedefleyen bir stratejidir. Çerez teknolojisine dayanır.

Yeniden hedefleme, işinize ilgi gösteren müşterileri hedeflediğiniz için tercih edilen bir strateji olarak ortaya çıkmıştır; ve dolayısıyla dönüşüm oranı yüksektir.

Sitenizde veya sosyal ağda veya mobil cihazda Yeniden Hedefleme ile uğraşabilirsiniz. Müşterilerinizin satın alma döngüsüne göre stratejilerinizi görselleştirin.

7. Mobil Pazarlama

Bir rapora göre,  Mobil Pazarlama yalnızca dünya’da pazarlamanın yarısını teşkil edecek.

Mobil Pazarlama denemenizi şiddetle öneririz. Unutmayın, web sitesi, uygulamalar ve içerik mobil cihazlar için özelleştirilmelidir.

Mobil Pazarlama Faydaları

Mobil cihazların dünya genelinde %85 kitleye ulaşması bekleniyor. Daha fazla insan akıllı telefonlar, tabletler ve diğer mobil cihazları kullandıkça, mobil pazarın potansiyeli büyümeye devam ediyor.

8. İnteraktif Pazarlama

Reklamcılık stratejinizin potansiyel müşteriyi bir sohbete dahil ettiğinden emin olun.

Yapılan araştırmalara göre, katılımcıların yüzde 55’i satın aldıkları ürünlerin şirketleriyle sürekli iletişim kurmayı tercih ediyor; ve% 89’u geri bildirimde bulunmaya davet edilmeleri durumunda şirketlere daha sadık hissetti.

Web sitenizi etkileşimli hale getirmek, geri bildirim almak ve kullanıcı davranışını izlemek için widget ve tercih özellikleri gibi araçları kullanın.

Müşterilerle aktif olarak iletişim kurun ve tercihlerine ve tarama etkinliklerine göre teklifleri özelleştirin.

9. Viral Pazarlama

Viral Marketing, benzersiz bir içeriğin katlanarak çevrimiçi yayıldığı bir stratejidir, çünkü içerik takdir edilmekte, paylaşılmakta ve çok beğenilmektedir.

Bu, web sitenize trafik çekmek için harika bir yoldur. İçeriği herhangi bir biçimde alabilir; İhtiyacın olan tek şey yaratıcı olmak.

10. E-posta Pazarlama

E-posta yoluyla potansiyel müşterilerin listesine bir ticari mesaj gönderdiğinizde, stratejiye E-posta Pazarlama adı verilir.

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

Etkili bir e-posta pazarlama yazılımıyla, müşterilerin beğenilerini ve beğenmediklerini ve harcama alışkanlıklarını içeren çeşitli faktörlere bağlı olarak ayrılmış e-posta listelerini tutabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş e-postalar göndermeyi unutmayın; bu güven geliştirmeye yardımcı olur.

Ancak, E-posta Pazarlama’nın spam olarak da değerlendirilebileceğini ve bazı ülkelerde buna karşı yasalar bulunduğunu unutmayın.

11. Satış Ortaklığı

Affiliate Marketing, size müşteri getiren yayıncılara ödeme yaptığınız performansa dayalı bir pazarlama programıdır. Performans, dönüşümlere, promosyonlara, potansiyel satışlara veya yalnızca satışa bağlı olabilir.

Farklı yayıncıların bağlı kuruluş programlarının bir parçası olmak isteyebilirsiniz. Temel olarak, yayıncılar, işletmenizin reklamını yapmak ve dönüşümleri sürmenize yardımcı olmak için sayfalarında size yer verir; ve bunları tazminat modeline göre ödeyeceksiniz.

Size büyük bir yayıncı tabanı ve izleme ve raporlama teknolojisi gibi diğer avantajları sağlayacak olan bir Affiliate Network’ten yardım alabilirsiniz.

Affiliate Marketing özellikle yeni başlayanlar için yararlıdır, çünkü yüksek trafikli siteler üzerinden işlerine daha fazla trafik kazandıracaktır.

Affiliate Pazarlama Nedir?

En Çok Ödemeli 26 EBM Ortaklık Ağı

Temel olarak, Affiliate Marketing, hem tüccarlar hem de yayıncılar için bir kazan-kazan durumudur.

Amazon, eBay, LinkShare ve Flipkart gibi siteler Ortaklık Programları çalıştırmaktadır. Aslında, kayda değer trafiği olan birçok çevrimiçi işletmenin kendi ortaklık programları vardır.

12. Dijital Medya Planlama ve Satın Alma 

Bir medya ajansı araştırıp kapsamlı bir strateji çerçevesi oluşturduğunda, buna Dijital Medya Planlama diyoruz.

Satışları veya dönüşümleri artırmada, yeni bir marka başlatmasında veya kurulu bir markayı tanıtmasında veya müşteri davranışını değiştirmesinde, medya ajansı istenen kitleye ulaşmak için farklı platformlar ve formatlar planlar. Farklı web tabanlı ve mobil uygulamaların erişim ve sıklığını inceler.

Medya Satın Alma Nasıl Yapılır?

Ajans farklı ortaklarla çalışır ve ilgili alan ve fikirleri satın alır. Buna Medya Alımı denir.

Temel olarak, Medya Satın Alma ve Planlama, yukarıda tartıştığımız tüm stratejileri içerir.

13. Web Analizi

Belki de, Dijital Pazarlamanızın en önemli yönü Web Analitiğidir.

Temel olarak, Web Analytics, işletmeniz için web etkinliklerini toplamanıza, ölçmenize, anlamanıza, analiz etmenize, planlamanıza, bildirmenize ve tahmin etmenize yardımcı olur.

Web Analitiği, Web İstatistikleri ile karıştırılmamalıdır. Basit raporlamanın aksine, Web Analytics size işinizle ilgili düşünmek için analizler ve farklı açılar sunar.

Önemli Web Analytics araçlarından bazıları Google Analytics, Bahar Metrikleri, Woopra, Clicky, Nane ve Chartbeat.

Her reklamverenin işini anlamak ROI  ve dönüşümleri iyileştirmek için Web Analytics’i kullanması gerektiğini söylemeye gerek yoktur.

İşletmeniz için farklı pazarlama stratejileri kullanmanız ve ardından hangisinin en iyi sonucu elde etmeniz önemlidir. Çoğu durumda, hedeflerinize hizmet edecek birçok stratejinin birleşimidir.