Bugün,  çevrimiçi reklamcılık  milyarlarca dolarlık bir sektör haline geldi.

Ancak, bu multi-milyar dolarlık endüstrinin gerçekte nasıl geliştiğini bilmek ilginç olacaktır.

İnternet reklamcılığı, bazen de internet reklamcılığı, web reklamcılığı veya çevrimiçi pazarlama olarak da adlandırılan iyi reklamlar için çok şey değişti ve değişti.

Çevrimiçi reklamcılık, basım, radyo ve televizyon reklamcılığının baskın olduğu reklam dünyasında yerini başarıyla almıştır.

Burada, çevrimiçi reklamcılık dünyasında her şeyin başladığı zamanlara geri dönüyoruz. Size çevrimiçi reklamcılık tarihini sunuyoruz  . Çevrimiçi reklamcılığın yıllar içinde nasıl büyüdüğünü ve geliştiğini öğreneceksiniz.

Bununla birlikte, çevrimiçi reklamcılığın renkli bir geçmişi olduğunu garanti etmek istiyoruz. Çevrimiçi reklamcılık geçmişini bilmek gerçekten değerli bir deneyim olurdu.

Her şey bir SPAM E-postasıyla başladı

İlk Spam e-postası 3 Mayıs 1978’de gönderildi.

Spam e-postasını alan 400 kadar kullanıcı vardı ve bunlar ARPAnet dizininden alındı.

Aslında, ARPAnet (İleri Araştırma Projeleri Ajans Ağı) “ilk internet” tir ve İnternet’in öncüsü olarak kabul edilir.

Üniversiteler ve dünyaya yayılan araştırma merkezleri arasındaki bilgi akışı için kullanılan oldukça güvenli bir ortamdı.

Başlangıçta, ARPAnet’e bağlı dört düğüm vardı ve bunlar UC Santa Barbara, Utah Üniversitesi, UCLA ve Stanford Araştırma Enstitüsü’nde bulunuyordu.

Gary Thuerk, ilk spam e-posta reklamını yarattığı için kredilendirildi  . İlginçtir ki, aynı zamanda spam’ın babası olarak da bilinir. DEC, Digital Equipment Corporation’da pazarlama müdürü olarak görev yaptı.

DEC, East Coast merkezli bir şirketti ve e-postanın West Coast teknolojik meraklılarına ulaşması gerekiyordu. West Coast kullanıcıları için Digital tarafından yapılan bir ürün gösterisine davet edildi.

Çevrimiçi Reklamcılık Tarihi

Özellikle, kullanıcıların çoğunluğu, bildirimleri ve tabii ki istenmeyen temasları göndermek için Thuerk’e çok kızdılar.

Alıcı listesi çok büyük bir listeydi, öyle ki birçok e-posta kimliği mesajın gövdesine girdi. E-postaya yapılan öfke o kadar güçlüydü ki, Savunma İletişim Ajansı (DCA), neredeyse  on yıl boyunca hiçbir spam’in gelen kutusuna ulaşmamasını sağladı.

E-posta Pazarlama Nasıl Yapılır?

1980 yılında Usenet kuruldu.

İnsanların haber gruplarına mesaj göndermelerini sağlayan çevrimiçi bir tartışma forumuydu. Son derece popüler oldu ve yeni mesajlarla doluydu.

Bununla birlikte, kitlesel mesajlaşma ile insanların çok sayıda e-posta gönderdiği görüldü.

Geldi Banner Reklamlar ve CPM geldi

İlk tıklanabilir reklamın göründüğü 1993’deydi.

Daha sonra “afiş reklamlar” olarak adlandırıldılar.

Global Network Navigator (GNN), tıklanabilir bir reklam satan ilk ticari web sitesi olarak tanınmaktadır. Haber merkezi ve ürün kataloğu ile çevrimiçi bilgi portalı olarak görev yaptı.

Reklam, hukuk firması Heller Ehrman White & McAuliffe’e satıldı.

GNN hızla çevrimiçi reklamcılık dünyasına damgasını vurdu.

Nisan 1995’e kadar GNN, MasterCard ve Zima gibi reklamverenlerin reklam spotları için haftalık 110 ila 11000 dolar alıyordu.

Bununla birlikte, Haziran 1995’te  AOL  , tahmini olarak 11 milyon dolar karşılığında GNN’yi devraldı. Daha sonra 1996 yılında kapatıldı ve aboneler AOL çevirmeli servisine taşındı.

Aslında, “banner reklamcılığın” öncülüğünü yapan ilk ticari online dergi olan Hotwired’du. Büyük miktarlarda reklam alanları satmaya başladılar. Banner reklamlarını görüntülemek için web sitelerinde özel bölümler oluşturdular.

Hotwired dijital bir yayın olduğundan, yazarlarına ödeme yapmanın yollarını arıyordu. Kredi, banner reklamları  çevrimiçi dünyaya tanıtmak için Hotwired’e gider  .

Her şey 27 Ekim 1994’de, “Farenizi BURAYA tıkladınız mı hiç? OLACAKSIN”. Bir kitschy gökkuşağı yazı tipinde ayarlandı.

Bununla, banner reklamların çağı nihayet başladı.

Yayın, banner reklamlarını görüntülemek için web sitelerinde özel bölümler oluşturdu. Reklamverenlerden, web sitesindeki reklam alanını belirli bir süre boyunca meşgul etmeleri için önceden bir maliyet ödemiştir.

AT&T, Hotwired’da reklam veren en iyi şirketlerden biriydi. Aslında, AT&T, web sitelerinde üç ay boyunca banner reklamları için Hotwired’e 30.000 dolar ödedi.

Reklam, bugün görüntülenen reklamlarda tıklama oranı ile karşılaştırıldığında yalnızca ortalama olarak yalnızca% 0,06’ya yakın bir oranla çok büyük olan% 44’lük şaşırtıcı bir TO’ya sahipti.

Gizemli banner reklamı, kullanıcıları AT & T’nin açılış sayfasına yönlendirdi ve burada dünyanın her yerindeki simge yapılar ve müzelerle ilgili bilgileri görüntülemek için linkleri tıklayabildi.

Craig Kanarick ve Joe McCambley kampanyada çalışan önde gelen dijital danışmanlardı. Buradaki fikir birisine bir şey satmak değil, kullanıcılara değerli içerik sunmaktı.

Time Inc. ve CMP’nin Tech web sitesi banner reklamcılığına sıçradı ve sitelerini ölçeklendirmek için banner alanı kiralayabilecekleri reklamverenler aradılar.

1995: Görüntülü Reklamların Öne Çıktığı Yıl

1995 yılı, çevrimiçi reklamcılığın gelişiminde özel bir yere sahiptir. Yahoo’nun ticari işlerini açtığı ve ilk anahtar kelime tabanlı reklamlarını yapmaya başladığı yıldı.

Aynı zamanda AT&T ve Saturn’ün Pathfinder’da 30.000 dolarlık banner reklamı yaptığı yıldı. Aslında, Forrester Research tarafından sunulan bir rapora göre, çevrimiçi reklam harcaması 1995 yılında 37 milyon dolara ulaştı.

Aynı yıl, Netscape ve Infoseek BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) reklam fiyatlandırma modelini benimsedi. Ağustos 1995, MSN tarafından çevrimiçi olarak Microsoft tarafından başlatıldığını gördü.

Reklam ajansı WebConnect, iyi bilinen Ansiklopedi – Britannica için afiş reklamlar yerleştirdi. Tıklama oranlarıyla birlikte gösterimleri ölçmek için ICS izleme sistemini kullandılar.

ESPNET’in 1 milyon dolar değerindeki sözleşmelere katılan sekiz reklam sponsoru bulduğu yıl oldu. Yıl kapanırken, 24 milyondan fazla Kuzey Amerikalı çevrimiçi oluyordu.

1995, banner reklamların popülerlik kazandığı bir yıldı. Reklamverenlerin belirli tüketici demografisini hedeflemeyle ilgilendiğini gördü.

Böylece, görüntülü reklamlar giderek daha fazla hedeflendi ve hedeflenmiş reklam yerleşiminin başlangıcında etkili oldu. Odak, alanın önerildiği yere reklam yerleştirmekten ve doğru kişilerin sonunda göreceğini umarak açıkça değişmişti.

WebConnect, müşterilerini web sitelerini ideal tüketici tabanıyla tanımlamasına yardımcı olarak, hedefli reklam yerleştirme konusunda öncülük etmiştir. Belirli bir reklamın kullanıcıya sunulma sayısını sınırlamaya izin veren CustomView aracını popüler hale getirdiler.

Eğer kullanıcılar reklamı belli sayıda görmüş olsalardı, yeni bir reklamla sunulacaklardı. Kullanıcılar, daha önce gördükleri bir afiş reklamı fark etmeyi bıraktıklarında “afiş yorgunluğunu” önledi.

Gittikçe daha fazla sayıda reklamveren hedefli reklam yerleştirme konusundaki çabalarını kanalize ettiği için bu eğilim hızla artmıştır. Bu, dijital reklam alanındaki bir devrimden daha az bir şey değildi.

Şirketlerin daha alakalı kitlelere ulaşmalarına yardımcı oldu. Sadece bu değil, yayıncılar – reklamları barındıran web siteleri – ziyaretçileri için daha faydalı olan pankartlar gösterebildiler.

1996: Yatırım Getirisi İzleme Araçları Yılı

1996 yılına kadar, reklamverenler, kullandıkları afiş reklamların gerçekten işleri için somut sonuçlar getirip getirmediğini belirleyemedi.

Bu nedenle, reklam kampanyalarını etkin bir şekilde yönetmek ve kullanıcıların banner reklamlarıyla yanıtlarını bilmek için çaresizce araçlara ihtiyaç duyuyorlardı.

Çevrimiçi reklamlarla ilgili hizmetlere adanmış bir ajans olan DoubleClick, afiş reklam kampanyaları için ilk YG araçlarını sunarak zorluğa yükseldi.

DART (Dinamik Reklamcılık Raporlama ve Hedefleme) adı verilen ve şirketlerin bir reklamın kaç kez görüntülendiğini ve birden fazla web sitesinde tıklandığını öğrenmelerini sağlayan yeni bir hizmetle geldiler.

DART, reklamverenlerin reklam performanslarını izlemelerine ve canlı bir kampanyada gerekli değişiklikleri uygulamalarına olanak sağladı.

Daha önce, reklamverenler, sonuçları bilmeden ve gelişmiş performans için gerekli değişiklikleri yapmadan önce bir kampanyanın sona ermesini beklerdi. Bir reklam kötü performans gösteriyorsa, beklemekten başka hiçbir şey yapamazlardı.

Bu nedenle, DART tüm dünyada irili ufaklı reklamverenler tarafından karşılandı. DoubleClick’in DART ile elde ettiği başarı, çevrimiçi reklamcılık için Gösterim Başına Maliyet (BGBM) fiyatlandırma modelinin ortaya çıkmasında etkili oldu.

Daha önce, web siteleri banner reklamları sabit bir süre boyunca barındırmak için sabit bir ücret alıyorlardı. DART, gelişmiş reklam takibi için kapıları açtı. ROI tabanlı bir modele doğru geçişe yol açtı.

Standart Banner Reklam Boyutlarının Gelişi

E-mağazaların ve web sitelerinin artan popülaritesi, binlerce işletmenin çevrimiçi hale geldiğini gördü. Bu, banner reklamlarda artışa yol açar. Standart banner reklam boyutlarının önünü açtı.

468 × 60 piksel, en popüler afiş standart ölçü oldu. Bununla birlikte, ağırlıklı olarak 120 × 600 gökdelen, 125 × 125 küp ve 728 × 90 büyük afiş gibi diğer afiş reklam boyutları da kullanılmıştır.

Çevrimiçi Reklamcılık Tarihi

1997: Pop-up Reklamların Yükselişi ve Düşüşü

Her ne kadar  pop-up reklamlar  , internetin ilk günahı ve bazen de en çok nefret edilen reklam tekniği olarak adlandırılmış olsalar da, çevrimiçi reklamcılık tarihinde hala önemli ve yadsınamaz bir yere sahipler.

Aslında, Pop-up reklamlar, mutlaka doğrudan sayfa üzerinde bir reklam olmadan bir reklamı bir kullanıcı sayfasıyla ilişkilendirme girişimidir.

1990’ların sonlarında çoğu pazarlamacı için büyük endişe haline gelen azalan afiş reklam tıklama oranlarını önlemek için kullanılıyorlardı. Pop-up reklamlar kullanarak, reklamverenlerin, reklamverenlerin dikkatini çekebileceklerini umuyordu.

Çevrimiçi Reklamcılık Tarihi

Ancak, pop-up reklamlar beklentilerini karşılayamadı.

Kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarabilmiş olsalar da, bunları kullanarak gerçek bir ROI kazancı olmadı. Ayrıca, 2000’li yılların başında, web tarayıcıları pop-up engelleme özelliklerini kullanmaya başladı.

Dot Com Balonu

90’lı yılların 2000’lerinde dot-com balonu olarak bilinenlere tanık oldu. En sonunda 2000 yılında basıldı. Silikon Vadisi en çok etkilenen alandı. Dotcom balonu, teknoloji girişimlerinin yanı sıra binlerce yeni web sitesinin de ortaya çıktığını gördü.

Bununla birlikte, bu şirketlerin çoğu büyük kayıplara uğramıştır. 2001 başında küçük bir durgunluğa yol açtı.

Banner reklamlar üstünlüğünü kaybetti ve düşük tıklama oranlarına neden oldu. Ancak, yatırım getirisi hiç etkileyici olmasa da, reklam harcamaları milyonlarca dolara ulaştı.

Yeni başlayanların çoğu, tüketici tabanlarının arttırılmasının, kârlarını artırmalarına yardımcı olacağını varsayıyordu. Böylece, reklam harcamalarını arttırdılar.

Ne yazık ki onlar için bu strateji işe yaramadı. Birçok şirketin başlamasının ilk birkaç ayında kapanmasına neden oldu.

Teknolojik stoklar değerlerini neredeyse% 60’a kadar kaybetti. Çevrimiçi reklam geliri neredeyse% 32 azaldı. NASDAQ kompozit% 78 düşüşle 1114.11’e düştü.

1999-2002: Ücretli Arama Gelişimi ve Tıklama Başına Ödeme

Bu zamana kadar, çevrimiçi reklam endüstrisi olgunlaştı ve 1 milyar dolara ulaştı. Web sitelerinin sayısı arttıkça, arama motorlarının daha baskın olmasına neden oldu. Bu süre sponsorlu aramanın ortaya çıkmasına tanık oldu.

1999 yılında, lider bir arama motoru şirketi olan GoTo.com, ilk yerleştirme ücreti ödemeli arama motoru hizmetiyle geldi. Reklamverenlere, belirli anahtar kelimeler için en iyi arama motoru sonuçları için teklif verme fırsatı verdi.

Yerleşim için ödeme, sonunda Tıklama başına Ödeme’ye dönüştürüldü.

Şirketler, arama motoru yerleşimi için Tıklama Başına Ödeme modeli için teklif vermeye başladı. En yüksek teklif verenler, arama motoru sonuçlarında ilk sırada yer alma fırsatını buldu.

Bu modelin avantajlarından yararlanmak için Google  , 2000 yılında Tıklama Başı Ödeme reklam modelini açan AdWords’le geldi  .

Bununla birlikte, Google, arama sonuçlarının kalitesinin ve alaka düzeyinin bozulmadan kaldığından ve gelir elde etme olanağı sağladığından emin oldu.

AdWords sonunda bir reklamın arama sonuçları sayfasına yerleştirirken tıklama oranını düşünen bir Kalite Puanı Modeli kullandı. Bu, daha yüksek bir teklifi olan bir reklamın, tıklama oranı yüksekse diğerlerinin üzerinde görünebileceği anlamına geliyordu. Kalite Puanı modeli bugün bile popüler.

2000’lerin ortası: Sosyal Medya Reklamcılığının Başlangıcı

Online reklamcılık, 2000’li yılların ortalarında buhar toplayan sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla yeni zirvelere ulaştı.

Çevrimiçi reklamcılık, banner reklamların ötesine geçmişti ve hem etkili hem de müdahaleci olmayan reklam içeriğini entegre etmenin yollarını arıyordu. Şimdi, internet kullanıcılarının çoğu zamanlarının çoğunu sosyal ağlarda geçiriyorlardı.

Her şey  Facebook’un  2006’da reklamverenlerle çalışmaya  başladı. Sponsorlu bağlantılar ve küçük görüntülü reklamlar kullanmaya başladılar. Sonunda kullanıcıların demografik özelliklerine ve ilgi alanlarına yönelik reklamlara odaklandılar.

Facebook’un amacı, hedeflemenin kalitesi ve içeriğin kalitesi hakkındaydı, böylece doğru içerik doğru kişilere sunulur.

Facebook liderliğini sürdürürken, kısa bir süre sonra diğer sosyal ağlar da lige katıldı. Bunların arasında birincil olanı, agresif veya kişisel olmayan kullanıcılara reklamcılık deneyimi sunmak için çaba gösteren Twitter, YouTube ve Google+ idi.

Hedef, ilgili reklamlarla tüketicileri hedeflemektir. Sosyal medya platformları, hiper hedefli dijital reklamların önemini fark etti. Çok sayıda reklam içeriğine sahip kullanıcıları basitçe bombardıman etmenin bir anlamı olmadığını anladılar.

2010 ve Günümüz: Yerli Reklamların ve Mobil Reklamcılığın Doğuşu

Bu dönem, reklamverenlere sponsorlu içerik ve yerel reklamlar şeklinde yeni fırsatlar sunan BuzzFeed ve Mashable gibi web sitelerinin ortaya çıkmasına tanık oldu.

Reklamverenler, reklamın daha az bir reklam gibi görünmesine karşın, ana bilgisayarın web sitesindeyken normal bir içerik parçası gibi görünmesine rağmen, makaleler, videolar ve diğer içerik türleri için ödeme yapmayı seçer.

Yerel reklamcılık  , hedef kitlenin genel çevrimiçi deneyimini gerçekten rahatsız eden reklamlara dayanmaz. Bunun yerine, pazarlamacıların, kullanıcıların çevrimiçi deneyimini artıran promosyon içeriği bulmalarına yardımcı olur.

Yerel reklamlar, reklamları belirli tüketicilere göze çarpmayan bir şekilde hedefleyecek şekilde tasarlanmıştır. Yerel reklamlar, reklam gelirlerini engellemeden daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için devam eder.

Yerel reklamların yanı sıra, video reklamların yanı sıra başyazılar da bu dönemde büyük önem kazanmıştır. Büyük ölçüde, hedef kitleyi eğitmeye odaklandıklarından ve doğrudan onlara doğrudan satış yapmak için çaba harcadıklarından kaynaklandı.

Bu, fikrin kullanıcıların dikkatini çekeceği “merkez merkezli” reklamı getirdi. Kullanıcılar, video reklamları görüntülemek ve başyazıları okumak için zaman ayırmaya istekli olduklarında, onlara sunulan hizmette değeri algıladıkları anlamına geliyordu.

Çevrimiçi reklamcılığa, kullanıcıların ihtiyaç ve isteklerinin daha iyi bir şekilde yerine getirildiği yeni bir boyut kazandırdı.

Mobil reklamcılık  ayrıca pazarlamacılardan geniş destek aldı. Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar veya özellikli telefonlar gibi kablosuz mobil cihazlar üzerinden reklam kopyası sunmak için kullanıldı.

Pazarlamacılar zengin medya görüntülü reklamlar, SMS, MMS Reklamları, mobil arama reklamları, mobil uygulamalar veya oyunlar içindeki reklamlar ve mobil web siteleri içindeki reklamlar sunarken mobil reklamcılığa odaklanmaya başladı.

Mobil Pazarlama Faydaları

Mobil reklamcılık kullanımı yaygınlaştıkça, bağlantı hızı arttıkça ve ekran çözünürlükleri arttıkça mobil reklamcılık hızlı bir büyüme kaydetti.

Giderek daha fazla sayıda mobil yayıncı, reklamları dahil etti ve kişisel bilgisayarlarda bulunmayan, konum tabanlı hedefleme ve teknolojik özelliklerden faydalandı.

Aslında, mobil reklam geliri, kuruluşundan bu yana her yıl büyüme üzerinde harika bir yıl kaydediyor. Örneğin, Facebook için mobil reklam geliri, 2014’teki toplam reklam gelirinin yüzde 62’sini oluşturuyor.

İleri doğru devam etmek

Bu çevrimiçi reklamcılık tarihine bir göz attı.

Bununla birlikte, çevrimiçi reklamcılığın geleceği hakkında bilmek de önemlidir.

HubSpot Research’ten gelen son veriler, gelecekte çevrimiçi reklamcılığın nereye yönlendirildiğini gösteriyor. Yanıt verenlerin% 91’i, reklamların bugün iki ila üç yıl öncesine kıyasla daha müdahaleci hale geldiğini söylüyor.

Bu, açıkça çevrimiçi reklamcılığa devam etmenin, tüketicilerin herhangi bir şekilde istilacı hissetmeden ilgili içerikleri elde etmelerini sağlamak için hedefli bir reklam deneyimi sunmaya yoğunlaşacağı anlamına gelir.

Böylece, bununla birlikte, Çevrimiçi reklamcılık tarihi hakkındaki bu sunumun sonuna geldik. Bu yayının, yıllar içinde çevrimiçi reklamcılığın nasıl geliştiği hakkında fikir edinmenize yardımcı olduğunu umuyoruz.

Çevrimiçi reklamcılığın tarihçesiyle ilgili ayrıntıların çoğunu, yıllar içinde ortaya çıktıkça çevrimiçi reklamcılığın her aşamasını tanıdığınız kapsamlı bir sunum haline getirdik.