20 Blog Yazısı Çeşitleri (Başarılı Gönderi)

Blog yazarken en büyük zorluk, okuyucular için değerli olan kaliteli içerik yazma biçiminde geliyor. Ayrıca, Blog Yazısı, düzenli olarak ilgi çekici, değerli, benzersiz ve kaliteli içeriği okuyucularınıza dağıtabilmenizi ister.

Okuyucularınız için harika ve çeşitli makaleler yazarken akıcı olması gereken üretken bir yazar olmanız gerekir.

Blog Yetki Oluşturma ve Kazanma

Bununla birlikte, genellikle blog yazarlarının, blog yazarlığı kariyerinin bir noktasında, ‘Yazarın Bloğu’ olarak bilinen deneyimi yaşadığı görülmektedir. Sadece fikirleri tükenir ve ne yazacaklarını bilemezler. Sadece okurlarına aynı türde içerikler dağıtmaya devam ediyorlar. Bu, okuyucularının çıkarlarını engeller ve bloglarına olan ilgilerini kaybeder. Bloglarını ziyaret etmeyi bıraktılar.

Peki, bu ‘Yazar Bloğu’ ile nasıl savaşılır?

Basit bir çözüm olarak, yeni yazılar için çerçeveler ve fikirler içeren bir kaynak dosyasına sahip olmalısınız. Ne tür bloglar için yazabileceğinizi bilmelisiniz. Farklı blog türleri için yazabileceğinizi bildiğinizde, işler sizin için çok kolaylaşıyor. Kargaşanız ve ikileminiz ortadan kayboluyor, açıklık kazanıyor ve fikirlerinizi yanınızda taşıyorsunuz. Böylece içerik yazmak sizin için kolaylaşır.

Arama trafiğine bağlıysanız, arama sonucuna göre sıralamanın rekabetçi olduğunu biliyor olabilirsiniz. Sadece okuyucular değil, arama motorları da içerik arar ve içeriğe göre sıralama verir. Bu günlerde arama motorunun sevgi dolu içeriğe dayandığı söyleniyor 1000 kelime. Şimdi insanların ve arama motorunun sevdiği içeriği yazmak önemlidir.

Blog

İşte blogunuzu başarılı kılmak için yazabileceğiniz Blog Yazıları Türleri listesi.

Liste kapsamlıdır ve yaygın olan ve blogosferde çokça yazılmış popüler blog türlerinin çoğunu içerir. Yeni yazılar için fikir ve çerçeveye sahipseniz, içerik yazmak sizin için sorun olmaz.

Böylece aşağıda sunulan blog yazısı türlerini inceleyebilirsiniz ve umarım ‘Yazar Bloku’ sendromundan kurtulacaksınız.

Blog Yazılarının Farklı Türleri

1. Büyük Mesaj Listesi

Büyük bir liste gönderisinin güzelliği, çok fazla bilgi sağlamaları ve bunu da tek bir gönderide yazmalarıdır. Büyük liste gönderileri, ziyaretçiler kendilerinde daha fazla değer gördüklerinden ve genellikle bu tür gönderileri okumayı tercih ettiklerinden, dikkat çekici olma eğilimindedir. Büyük liste gönderileri içerikle doldurulur ve okuyuculara çok çeşitli bilgiler sunar.

Büyük liste gönderisi oluşturmanın bir başka yararı da, her türden alanda oluşturulabilmeleridir. Teknoloji, yazılım, web tasarımı, grafik tasarımı, bloglama, internet pazarlama, SEO teknikleri, ürünler, hizmetler veya başka bir niş olup olmadığı. Bir ipucu koleksiyonu olabilir; ilham verici yazı olabilir; Ayrıca web sitesi linklerinin bir derlemesi olabilir. Büyük liste gönderileri yazmak kolaydır. Gönderi, liste formundaki bir bilgi koleksiyonu olduğundan, listenizde sergilediğiniz noktaların her birine fazla yazmak zorunda değilsiniz.

2. Uzun Niş Yazı

Uzun niş yazı yazmak zaman alıcı bir iş olsa da, blogunuzda bu tür yazıların olması okuyucularınız için çok değerli olabilir. Yetenekli bir yazar ya da nişinizde bir usta olmak zorunda değilsiniz, ancak zamanınızı araştırma ve analizlere yatırmaya istekli olmalısınız, böylece okuyucularınız için değerli bir yazı oluşturabilirsiniz.

Uzun bir niş gönderisine bir örnek olabilir: Misafir Gönderme – Evet veya Hayır. Uzun niş gönderiminde konunun her yönünü ele almanız gerekir, konuyu sever, iyi, kötü, kullanımları vb. Okuyucular uzun nişi sever İhtiyaç duyduklarını ve kalite bilgilerini değerlendiriyorlar. Bilgilerin çoğunu tek bir makalede alıyorlar. Dolayısıyla, uzun niş yazı yazmak, blogunuz için seçtiğiniz konuyu araştırmanızı gerektirir.

Ne tür Blog Yazıları Yazmalısınız?

Nihayetinde, okuyucularınız için size defne ve alkış getirecek olan içerik türüdür. Long Niche Post bunu başarmanın harika bir yolu olabilir.

3. Kaynak Gönderileri

Kaynak Gönderileri liste gönderileriyle benzerlik gösterir. World Wide Web üzerinden başka bir yerde aradığınız ve bilgileri bulduğunuz sitelere yönlendiren bağlantılar sunan bir bilgi topluluğudur. Başka bir deyişle, içeriğe ulaşmazsınız, bunun yerine bilgi ararsınız ve bu içeriği gösteren bağlantıları paylaşırsınız.

Kaynak Gönderileri bu günlerde popüler hale geliyor ve birçok başarılı blogcu bu tür gönderileri bloglarında yayınlıyor. Okuyucularınız, İnternet’in geniş denizlerine yayılan ve araştırması zor olan değerli bilgilere işaret eden çok çeşitli bağlantılara sahip olduklarından en fazla yararlanır.

Kaynak gönderileri aynı zamanda SEO açısından da yararlıdır, çünkü kaynak gönderilerinizde yer alan siteler bu tür iletilere geri bağlantı verme eğilimindedir. Kullanıcılarına bu tür kaynak gönderilerinde öne çıktıklarını bildirmek isterler.

4. Adım Adım Öğreticiler

Öğretici yazılar, blogosferdeki en popüler yayın türlerinden biridir. Okuyucular, bu tür görevlerden, teknoloji veya başka bir nişle ilgili olsun, belirli görevleri yapma tekniklerini öğrendikleri için büyük değer elde eder. Eğitim yayınlarınız canlı, bilgilendirici olmalı ve yazının başlığında belirtilen görevin nasıl yerine getirileceğini adım adım açıklamalıdır. Ek kaynaklar olarak hizmet veren ve öğreticilerinizi okuyucularınız için daha kullanışlı ve anlaşılır hale getirmeye yardımcı olan resim ve videoları kullanabilirsiniz.

5. Ürün Yorumları

İncelemeler, World Wide Web’de çok aranan yazılar. İnsanlar, satın almayı önerdikleri ürünlerin incelemelerini okumak için her zaman arama motorlarına (Google gibi) yönelir. Yorum yazmanın bir diğer avantajı, uzun ömürlü olmaları ve çok uzun bir süre boyunca okuyucuları edinmeleridir. Derinlemesine incelemeler sağlayabilir veya ürünlerin özelliklerini ve faydalarını gösteren kısa yorumlar da sunabilirsiniz. İnceleme yazarken, incelemekte olduğunuz ürünler hakkında içgörülü fikirlerinizi bildirmeye özen göstermelisiniz. Bu tür yorumlar, ürünlerin özelliklerinden sadece bahseden veya listeleyen yorumlardan daha fazla ziyaretçi alır.

Ürün Yorumları

6. Ürün Karşılaştırma

Ürün Karşılaştırma gönderileri, web’deki çok popüler bir gönderi türüdür. İnsanlar bir ürünü satın almadan veya kullanmadan önce iki veya daha fazla benzer ürünü karşılaştırmayı sever. Bu, ihtiyaçları için doğru ürünü seçmelerine yardımcı olur. Aslında Ürün Karşılaştırma Mesajları, Ürün İnceleme yayınlarına çok benzer, ancak daha geniş odaklıdır. Ürün Karşılaştırma yazılarında, karşılaştırdığınız ürünlerin her birinin pozitiflerini ve negatiflerini ortaya çıkarırsınız. Ayrıca özelliklerini, faydalarını, avantajlarını ve dezavantajlarını da listeleyebilirsiniz.

7. Multimedya Kullan

Multimedya yayınlarında, resimler, videolar veya pod cast ile karşılaşırsınız. Bu tür yayınlar genellikle daha az yazı gerektirir. Genel olarak bir tanıtım sağlar ve okuyuculara çoklu ortam yayınının ne hakkında olduğunu söylersiniz. Multimedya mesajları bu günlerde popüler hale geliyor. İnsanlar videoları izleyerek ve ses dinleyerek daha hızlı bilgi edinme eğilimindedirler ve bu nedenle bu tür blog yayınlarını takdir ederler.

8. Mülakat Uzmanları

Bu, her alanda uzman olamayacağınız doğal bir olgudur. Ancak bu, öğrenmeyi ve denemeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Aslında öğrenme devam eden bir olgudur ve bilginizi her zaman geliştirebilirsiniz. Bilginizi yükseltmenin faydalı bir yaklaşımı, uzmanlarla görüşmeniz olabilir. Bu şekilde yalnızca yeni şeyler öğrenmekle kalmaz, bu bilgiyi blogunuz üzerinden çevrimiçi izleyicilerle de paylaşabilirsiniz. Aslında uzmanlarla röportaj yapabilir ve etkileşimi blogunuzda yayınlayabilirsiniz.

Uzmanlara çok fazla soru sormamaya dikkat edin, çünkü bu okuyucularınızı şaşırtabilir. Bu yüzden görüşmeyi kısa, basit tutun ve Uzmanlarla görüşmenizde iki veya üç soruya odaklanın. Uzmanınızın blogunuzdaki röportajını yayınlamak, blog yazılarınıza trafik çekmekten ayrı olarak onlarla sağlıklı bir ilişki kurmanıza yardımcı olur.

9. Blog Yazısı Geçen Hafta

Hangi niş içinde olursanız olun, ilgi çekici içerik yazan yetkili blogcuları her zaman bulabilirsiniz veya blog nişinizle ilgili birçok haber var. Haftalık ya da aylık toparlama yaparsanız, bu okuyucularınıza kaçırmış oldukları faydalı bilgileri ya da haberleri verir. Geçen hafta, haberler, diğer blogdaki bazı harika içerikler vb. Olabilir. Bu nedenle bu bloglardan bazılarını seçin ve bir blog yazısı toplamaları yazın. İlginç ve değerli bulduğunuz bloglar için yazdığınız bir inceleme türü. Web’deki kaliteli bloglar hakkında bilgi edindikleri için okuyucularınız için çok yardımcı olabilir.

Bir blog yazısı toplama yazması yazmanın bir başka avantajı da, diğer blogcularla ilişki kurmada yardımcı olmalarıdır. Bu tür bloglara bağlantılar sağlar ve bu tür bloglar için olumlu bir geribildirim yazarsınız. Buna karşılık, bu blogcular misafir yazılar yazma fırsatı verebilir veya bloglarınız hakkında yazabilir ve web sitenize veya yayınınıza yönlendiren bağlantılar sağlayabilirler.

10. Örnek Olay İncelemesi

Vaka Çalışması Gönderileri, bir “vaka” hakkında adım adım çalışmayı sunar. Konuyu her yönüyle araştırır ve okuyuculara gerçeklere ve rakamlara dayanan sonucu sunar. Belirli bir tekniği nasıl uyguladığınızın ayrıntılı bir dökümünü sunar. Okuyucularınız, bu tür teknikler üzerinde de çalışabileceklerinin ve yazılarda gösterilen süreci takip ederlerse aynı sonucu aldıklarının kanıtı olduklarından, yazılara değer verirler. Örnek Olaylar, videolar, ekran görüntüleri ve kaynak linkleri içerdiğinden kaynak gönderilere çok benzer.

11. Nasıl Yapılır

Nasıl Gönderilir, belirli bir görevi nasıl yapacağınızı söyleyen gönderilerdir. Bu okuyucularınıza değerli bilgiler sağlar. Nasıl yazılır uzunsa, bir dizi ile gelip iki veya üç bölüm halinde yayınlayabilirsiniz. Sağladığınız bilgiler adım adım atılmalıdır, bu nedenle ziyaretçilerinizin okuması ve anlaması kolaylaşır. Ayrıca, etkili ve görüntüleyici dostu olmalarını sağlamak için gönderilerinize resim ve videolar da ekleyebilirsiniz.

Nasıl Gönderilir?

12. Ünlülerden Alınan Dersler

İnsanlar ünlüleri arıyor. Ünlüler hakkında okumayı severler ve genellikle kendi belirledikleri trendleri takip ederler. Aslında ünlü bir takıntılı kültürde yaşıyoruz. Bir blogcu olarak, bu gerçeğin avantajlarından faydalanabilir ve ünlülerin ilgi çekici merkezi olarak ilginç yazılar bulabilirsiniz. Bunun için, en sevdiğiniz ünlüleri araştırmanız ve hayatlarından ilginç gerçekler ve örnekler bulmanız gerekiyor. Ünlülerle ilgili blog yayınlarını, okuyucularınız için bir öğrenme deneyimi olması için çerçevelendirebilirsiniz.

 

13. Araştırma Gönderi

Araştırma Gönderileri temel olarak araştırmaya dayalı yazılardır. İlgilendiğiniz niş ile ilgili herhangi bir konuyu seçebilir ve web üzerinde iyice araştırabilirsiniz. Gerçekleri toplamalı ve bunları okuyucularınız tarafından kolayca anlaşılabilecek ve takdir edilecek şekilde sunmalısınız. Araştırma gönderileri zamanınızın çoğunu tüketir ve genellikle uzun gönderilerdir. Bu yayınlar çok sayıda ziyaretçi getirebilir ve yeni ve ilginç araştırma yayınları bulmaya devam ederseniz, zaman içerisinde yetkili yazar olarak tanınırsınız.

14. Infographics

Adın kendisinin de belirttiği gibi, Infographics yazısı bir bilgi ve grafik bileşimidir. Yalnızca içeriği sunmuyor, aynı zamanda içeriğinizi grafikler, çizelgeler, şemalar, şekiller ve resimlerle destekliyorsunuz. Sonuç, izleyicileri bilgilendirici ve görsel olarak hoş olan bir yazıdır.

15. Bir hikaye anlatmak

Hikayelerinizle bağlantı kurmak için harika bir yol. İnsanlar, içeriği çok ilginç ve ilgi çekici bir şekilde sunan hikayelerden hoşlanırlar. Size çok ilham veren bir hikayeyi anlatabilirsiniz. Blogunuzun bulunduğu yerle ilgili olmalı ve okuyucularınız için değerli olmalıdır. Okuyucularınızı motive etmeli ve ilham vermelidir. Ayrıca, sunduğunuz hikayeler, izleyicileriniz için bir öğrenme deneyimi olmalıdır.

16. Serileştirilmiş Makaleler

Bazen blog postanız binlerce kelimeyle karşılaşabilir. Bu tür senaryolarda, tek bir makale yerine seri hale getirilmiş makalelere sahip olmak daha iyidir. Seri hale getirilmiş makaleler, uzun makaleler yerine küçük makaleleri okumayı ve kavramayı kolay bulduklarından okuyucularınız için faydalıdır. Ayrıca blogunuza olan ilgilerini korumaya yardımcı olur ve blog yazılarınıza geri dönmeyi dört gözle beklerler. Dolayısıyla, Seri hale getirilmiş makaleler ziyaretçileri korumak için iyidir.

17. Öz Hikaye

Öz Hikaye, izleyicilerinizi meşgul etmenin başka bir ilginç yoludur. Kendi hikayenizi kullanarak izleyicilerinize bağlanmak her zaman kolaydır. Öğrenme deneyiminizi paylaşabilirsiniz; hayatınızda karşılaştığınız bir engel olabilir veya yaptığınız bir hata bile olabilir. İzleyicilerinize ilham verebilecek veya ilgisini çekebilecek herhangi bir şey bir Öz Hikaye olabilir. Toplamda, öz hikaye okuyucularınız için değerli olduğunu kanıtlamalıdır.

18. Soru ve Cevap

Sorular ve Cevaplar Çok sayıda blog yazarı ile popüler hale geliyor. Burada, okuyucuların sorduğu belirli bir soruyu cevaplıyorsun. Sorular ve Cevaplar Okuyucularınıza bir çözüm sunmak istiyor. Soru genellikle blog yazdığınız nişle ilgilidir, bu nedenle diğer okuyucularınız için de faydalıdır. Sizin tarafınızdan önerilen ve sunulan cevaplar ziyaretçilerinizi zenginleştirme eğilimindedir. Memnun bir müşteri yüz olası müşteriye değer. Aynısı soru ve cevaplar için de geçerlidir. Okuyucularınızın sorularını yanıtlayarak, onlarla size uzun süre faydalı olabilecek uzun süreli bir ilişki kurma eğilimindesiniz. Bir seferde bir soru alabilir veya bir yayındaki iki ila üç soruyu cevaplayabilirsiniz.

QA Nasıl Gönderilir

19. Hediye ve Freebies

Eşantiyonlar ve Freebies, okuyucular arasında oldukça popülerdir. Bu tür bir blog yazısında, herkesin indirebileceği veya yarışmaya katılmak zorunda kalmaları tamamen ücretsiz olabilen ücretsiz bir şey sunarsınız. İnsanlar bedava şeyler almaya bayılır. Blogcular ücretsiz e-Kitaplar, ücretsiz yazılımlar, ücretsiz şablonlar, ücretsiz logo tasarımı vs. sunabilir. Bunlar uzun mesajlar değildir. Freebies olarak vermeyi düşündüğünüz ürün ve hizmetlerin özelliklerini ve faydalarını açıklamaya devam ediyorlar. Bir anlamda, bunların yalnızca ürünleri hedef kitleye tanıtmak niyetinde olan tanıtım ilanları olduğunu söyleyebilirsiniz. Bu yayınlar için içeriği videolar ve resimlerle de destekleyebilirsiniz.

20. Blog Geliriniz ve Trafik Raporunuzblog-trafik-rapor-webseomaking

Bunlar yine çok popüler yazı kategorileri. Genellikle Blog ve Gelir Trafiği Raporu aylık kazançlarınızı ve kazancınızı elde ettiğiniz kaynakları sunar. Bu bilgilerle birlikte, gönderiyi Trafik kaynaklarınız ve kazanç kaynağınızla ilgili bilgilerle de tamamlarsınız. Blog Gelir ve Trafik Raporunuz diğer blogcular ve web yöneticileri arasında çok popülerdir. Ayrıca, yeni ve yaklaşmakta olan blogcular bu tür raporlarla ilgilenmektedir.