Blog ile Para Kazanmak ?

İnternet bu kadar çok değişiklikle ve  zorlu rekabet ortamıyla blog yazmak, para kazanmak yada web sitesi yada web işi en zor işlerden biri oldu.

İnternet pazarlamacılarının çoğu, çevrimiçi olarak iyi bir miktar para kazanmak için bir blog başlatmanızı önerir. Blog oluşturma, her şeyden haberdar olduklarından deneyimli blogcular için zor değildir, ancak daha yeni bir blog için başarılı bir blog oluşturmak çok zorlaştı.

Bloglama Para Kazanma Yolları

Birçok blogcu hala altı rakam gelir elde ediyor, ancak gelirlerinde ve blog trafiğinde düşüşle karşı karşıya kalmaya başladı. Bloglar ana trafik kaynağı Google’dır ve Google arama algoritmalarında yapılan çok fazla değişiklik nedeniyle blogların trafiği günler boyunca azalmaktadır.

İkincisi, blogcuların ana kazanç kaynağı Google Reklam anlayışıdır, ancak EPC (Tıklama Başına Kazanma) da gün geçtikçe artmaktadır ve bu durum birçok blogcunun kazancını doğrudan etkilemiştir.

Bloglamaya hazır mısın?
Başarılı bir blog oluşturmak için bu üç şeye kaliteli içerik, tanıtım ve SEO gerekir; ancak bu üç şeyin tanımı yüksek rekabet ve Google algoritmalarındaki düzenli değişiklik nedeniyle çok değişti.

Burada, bloglamanın neden günlerce zorlaştığını açıklayacak bazı noktaları paylaşıyorum.

 

 

Yüksek rekabet

Yüksek rekabet 

Neredeyse her alanda her gün yüzlerce yeni blog oluşturuluyor ve bu rekabet nedeniyle oldukça hızlı bir şekilde artıyor.

Bir blogu başarılı kılmak için tüm iyi trafiğe ihtiyacınız var ve arama motoru sayesinde trafik çok rekabetçi hale geldi, sosyal medya aracılığıyla çok zor ve ücretli reklamlar çok pahalı.

Blogdan para kazanmak için iyi bir trafiğe ihtiyacınız var, ancak rekabetin yüksek olması nedeniyle trafik oluşturmak artık kolay değil.

 

 

Arama Motoru Trafiği

Arama Motoru Trafiği 

 Blogcular ana trafik kaynağı, arama motoru ve özel olarak Google’dır çünkü dünyadaki bir numaralı arama motorudur. Geçtiğimiz birkaç yıldan beri, Google çok fazla değişiklik nedeniyle arama algoritmalarını düzenli olarak güncelliyor, bir gün blogunuzun trafiği yüksek ve bir diğer algoritma ile diğer gün blogunuzun trafiğini herhangi bir sebep olmadan azaltıyor. Bu nedenle, blogunuzun trafiğini korumak için blogunuzu Google algoritmalarındaki değişikliklere göre düzenli olarak güncellemeniz gerekir. Asıl sorun blogu güncellemekle ilgili değildir, ancak asıl sorun Google’ın algoritmalarının net olmadığı ve bu nedenle blogunuzun hangi nedenle cezalandırıldığını söyleyemezsiniz.

Blog Trafik Nasıl Arttırırım?

Google, önerisini ve algoritmasını istediği zaman değiştirebilir ve Google’ın tavsiyelerine uymuş olsanız da, yine Google algoritmasından etkilenebilirsiniz. Örneğin, daha önce Google’ın tavsiye ettiği web yöneticileri

arama motoru optimizasyonu

SEO’ya Daha Fazla Odaklanma 

Yukarıdaki noktada olduğu gibi, Google algoritmaları üzerinde zaten tartıştık, blogcuların odağı SEO’ya geçti. Onlar sadece iyi SEO yapmak üzerinde duruluyor, böylece bloglarının trafiğini artırabilirler. Blogcular, SEO trafiğini artırmak için SEO yazılımlarını kullanmak ve SEO kiralamakla meşgul. Hiç şüphe yok ki trafik bir blog için şarttır, ancak SEO’ya zaman ayırmanız da sonuçta size yardımcı olmaz. Bu, blogunuzu ziyaretçilerinize getireceği için, ancak ziyaretçiler, SEO yapmakla meşgul olduğunuz ve içeriğe ve diğer ilgili şeylere odaklanmadığı için blogunuzun içeriğini beğenmiyorsa ne olur.

Tek bir Google algoritması değişikliği yaptığınız tüm SEO çabalarını silebilir. Bu yüzden, sadece SEO yapmaya rağmen tüm alanlar arasında bir denge sağlamanız tavsiye edilir.

Birçok web sitesi Google Panda veya Penguin güncellemesinden etkilenir ve site SEO’sunu geliştirdikten sonra bile kurtarılamaz. Bu güncellemelerden etkilenen blogcular, SEO için bloglarını geliştirmeye çok zaman harcadılar, ancak herhangi bir gelişme gösteremediler.

Bloglama pahalı oldu

Blog oluşturma pahalı bir hale geldi  

Bloglamanın çevrimiçi para kazanmanın ücretsiz bir yolu olduğu söyleniyor, ancak çok fazla değişiklik ve yüksek rekabetle çevrimiçi kazanmak için artık ücretsiz bir yol değil. Blogunuzdan kazanmak için iyi paraya ihtiyacınız var. Cazip bir site yapmak için daha önce ücretsiz olan veya nominal bir miktar ödemeniz gereken iyi ve yaratıcı bir web sitesi tasarımına ihtiyacınız var ancak şimdi özelleştirilmiş bir tema elde etmek için web tasarımcılarına çok para ödemeniz gerekiyor.

Blogunuzun veya web sitenizin hızlı yüklenmesi gerektiği ve bunun için hızlı web barındırma ve CDN (İçerik Sunma Ağı) hizmetine gereksinim duyduğunuz bir Google algoritması vardır. Bu hizmetleri tekrar almak için bir avuç para harcamanız gerekir.

Moz.com blogunda yayınlanan “Web Sitesi Hızı Arama Sıralamasını Nasıl Gerçekleştiriyor?” Yazar veya yazara göre hızın etkisini ölçmek için bazı testler yaptılar ve sayfa hızı ilişkisinin Time to First Byte (TTFB) ile olduğunu gördüler. . Sonuç “Bir web sitesinin arka uç performansı doğrudan arama motoru sıralamasını etkiler” idi. Arama sonuçlarından faydalanmaları için web yöneticisinin hızlı web sunucusu, CDN kullanımı, optimize edilmiş uygulama kodu vb. İçeren web sitesi arka uç performansını artırmaya odaklanması gerektiği önerildi.

Hiç kimse sayfa hızının arama sonucunu ne kadar etkilediğini bilmiyor. Yine de web sitesi sahipleri web sitelerinin hızlarını arttırmaya başladı. Site hızını yükselttikten sonra Google’da site sıralamasında da iyileşme gördüklerini, aynı sayfadaki  dersleri aldıklarına bakın.

Para harcamanız gereken yerlerin sonu değil, SEO hizmetlerini dış kaynak olarak kullanıyorsanız, e-posta listesini tutarsanız, posta listesi yönetim hizmetlerine ödediğiniz E-posta listesini tutarsanız, ödemek zorunda olduğunuz birçok şey var. makaleleri kendi başınıza yazmıyorsanız, makaleler oluşturmak için harcadığınız para ve daha pek çok harcama yapmanız gerekir.

Blog'dan Düşük Kazanç

Blog’dan Düşük Kazanç 

Blog  aracılığıyla kazanmanın başlıca kaynakları Google AdSense ve bağlı kuruluş pazarlamasıdır. Bu kaynakların her ikisi de yüksek rekabet ve Google trafiğinin düşük olmasından etkilenmektedir. Birçok blogcu, tıklama başına ödemenin azaldığından ve hiç tutarlı olmadığından şikayet ediyor. Bir gün tıklama başına 0,05 dolar, diğer gün ise 0,05 TL tıklama alıyorsunuz, Google AdSense’ten kazanç gün geçtikçe azalıyor. Blogcular zaten bloglarında trafik sıkıntısı çekiyorlar, şimdi de tıklama başına düşük ödeme için acı çekiyorlar.

Affiliate Marketing’i kazanmanın bir diğer kaynağı da, dönüşüm oranı birçok blogcu için düşmekte olduğu için bugünlerde verimli değil. İnsanlar blogcuların ürünleri satmaya çalıştığının farkındalar.

Büyük kazanç kaynağı düştüğünde, bir blog ile para kazanmak artık iyi değil.

Büyük Blogcuların Tekelleri 

 SEO, promosyon ve ücretli reklamlara çok para harcayan hemen hemen her alanda bir veya daha fazla büyük blog var. Küçük veya yeni bir blogcu için bu bloglarla rekabet etmek çok zor. Bu bloglar belirli bir alanda yetkiye sahipler, bu nedenle yeni blogcuların pazara girmesi zor. Bu büyük bloglar sadece niş üzerinde değil aynı zamanda arama üzerinde de tekellere sahipler. Birçok kişi bu blogları izleyerek yeni ve küçük blogcuların piyasaya girmesini zorlaştırır.

SonuçSonuç

Bloglama daha önce zor değildi, ancak Google algoritmaları ve yüksek rekabet nedeniyle gün geçtikçe zorlaşıyor. Blog yoluyla kazanmanın en önemli yolu, aynı zamanda iyi para kazanmak değildir. Blogunuzu başarılı bir hale getirmek için ihtiyacınız olan tek şey iyi bir trafiktir ve ziyaretçiler için blogcular Google’a bağımlıdır ve bu da algoritmalarını düzenli olarak değiştirmekte ve bloglarla para kazanmayı zorlaştırmaktadır.

Google’a bağımlılık çok fazla blog değiştirdi. Herhangi biri bloglama yoluyla başarı kazanmak istiyorsa, çeşitli trafik ve kaynaklara odaklanmak zorundadır.

Yeni bir bloga başlamadan önce, derinlemesine bir araştırma ve öğrenme başarılı bir blog yapmak için yardımcı olabilir. Tek bir trafik kaynağına bağlı kalmaması gereken güçlü bir iş modeli oluşturmak önemlidir.

Google’a karşı olduğumu ve Google’a olan bağımlılığı durdurmaya çalıştığım anlaşılıyor, ancak gerçek şu ki, yalnızca tek bir trafik kaynağına bağımlılık ve kazanma nedeniyle ölen pek çok iyi blog gördüm. Bu yüzden benim önerim, büyümek ve uzun süre kazanmanızı sağlayacak sağlam ve sağlam bir iş modeli oluşturmak.