Blog Başlatmak İçin Temel Adımlar

Bu kılavuz, “başarılı” bir blog başlatmak için adımları size getirecektir.

Kolay ve basit bir biçimde kurulur ve bir blogun nasıl başlatılacağı konusunda adım adım talimatlar sağlar.

Blog başlatmak için de süreci kullandım.

Blog Başlatmak

Bu kılavuzu neden kullanmalısınız?

Bu basit ipuçlarını takiben sadece başarılı bir blog oluşturmanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda değerli zamanınızı ve enerjinizi de koruyabilirsiniz.

Bu kılavuzu takip ederek, bir blog başlatmak için yapmanız gereken temel şeyleri biliyorsunuz.

Bu kılavuzda ele alınan kilit odak noktaları şunlardır:

• Bir blog başlatmanın faydaları.
• Neden bir blog başlatmak istiyorsun.
• Bir blog nasıl başlatılır.
• Ne hakkında blog yazmak istediğiniz
• Bir Blogging Platformu seçin
• Blog Trafik
• Ve Çok Daha fazlası

Bir Blog Başlamanın Faydaları

İnternet üstel büyüme yaşıyor. Blogunuz için daha fazla potansiyel okuyucu kazanmak için size çok büyük bir fırsat sunuyor.

Aşağıdaki avantajları elde etmek için bir blog başlatmalısınız:

Kazanacak blog:  Blogging sizin için gelir getiren bir kaynak olabilir. Blogcuların çoğu zaten bloglama ile oldukça büyük kazanıyor. Yeni blog yazarları bile
doğru süreci izlerlerse iyi bir kazanç bekleyebilirler .

İş Blogging:  Blogging mevcut işiniz için daha fazla pozlama fırsatı sunar. Blog yazarak çok sayıda kişiye ve çok düşük bir maliyete ulaşabilirsiniz.

Örneğin, bir Yoga eğitmeni iseniz, bir bloga sahip olmak işinizi tanıtabilir. Yoga faydaları ve alıştırmaları hakkında ilginç mesajlar alabilirsiniz. Okurlarınız sizi tanımak ve bilgiden etkilenmek.

Bu okuyucular daha sonra hizmetlerinizi veya ürünlerinizi onaylayabilir. Size daha fazla poz verir ve markanızı veya imajınızı oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, okuyucularınız gerçek müşterileriniz olabilir.

Marka Oluşturma:  Blogging, seçtiğiniz alanda bir tanıma kaynağı olabilir. Sadece blogunuzdan dolayı alanında uzman olarak bilinirsiniz.

Fikir Paylaşımı:  Bloglama, fikirlerinizi benzer fikirlere sahip insanlarla paylaşmak için harika bir platform olabilir. Bilgiyi iletmek ve yaymak için en iyi yollardan biridir.

Daha İyi Bir Yazar:  Blogging size daha iyi bir yazar olma fırsatı sunar. Yeni şeyler öğrenir ve bunları blogunuzda uygulayabilirsiniz. Blogunuza sahip olarak, hikayenizi paylaşabilir, başkalarını teşvik edebilir ve bir topluluk oluşturabilirsiniz.

Blogging’in ayrıntılı avantajlarını öğrenmek için, her zaman önceki yayınlarımdan birine başvurabilirsiniz, Çevrimiçi bloglamadan yararlanabileceğiniz avantajlar.

Bir Blog Başlatmak İçin Temel Adımlar

Ne hakkında blog yazmak istiyorsun – Niche Araştırın

Blogunuzun ne hakkında konuşacağını bilmenizi ister.

Gerekli bir bloglama ilkesi, hoşunuza giden bir şey hakkında blog yazmanız gerektiğidir.

Yetki veya komuta sahip olduğunuz bir niş seçmelisiniz. Konular için size bol bol yer verir ve daha sonra bunları tartışabilirsiniz.

Bu nedenle, başarılı bir blogcu olmak istiyorsanız, o zaman konuyla ilgili uzmanlığınız, ilginiz veya beğeneceğiniz bir niş seçmeniz çok önemlidir.

Sonra seçtiğiniz niş hakkında doğru ve kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

Bunun için, popüler blogları aynı niş içinde görebilirsiniz. Hangi konuların yazdıklarını, yazılarının hangisinin popüler olduğunu öğrenirsiniz. Bu şekilde, seçtiğiniz niş hakkında bilgi edinebilir ve yazmanız gereken şey hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca, yazabileceğiniz konuların bir listesini de toplayabilir ve derleyebilirsiniz.

Bir işletmenin veya kuruluşun bir parçasıysanız, blogunuz sağladığınız ürünlere veya hizmetlere odaklanmalıdır.

Blog Konu Araştırma / Anahtar Kelime Araştırma

Bloglamanın temel amacı, ziyaretçi kazanmaktır. Blogunuza büyük ve düzenli bir ziyaretçi akışı istiyorsunuz. Çoğu zaman, arama motorlarından yüksek oranda ziyaretçi alıyorsunuz.

Ziyaretçiler esasen anahtar kelimelerle arama yapar ve arama motorlarında ilk sayfada görünen ilgili arama sonuçlarını tıklar.

Bu nedenle, esas olarak, rekabetin düşük olduğu bu tür anahtar kelimeleri hedeflemek zorundasınız ve en iyi sonuçlar arasında kolayca görünebilirsiniz.

Doğru anahtar kelime araştırması yaparsanız olabilir.

Bunun için, Google AdWords Anahtar Kelime Planlayıcı gibi Anahtar Kelime Araştırma araçlarını kullanabilir veya bu gönderiye devam edebilirsiniz.   En İyi Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Anahtar kelime araştırması yapmanın bir yararı daha var. Ayrıca çeşitli yazı konularını da alıyorsunuz ve bu sayede gelecekteki konu listelerinizi de oluşturabilirsiniz.

Diğer başarılı bloglardan bilgi edininiz.

Bu noktada, diğer bloglardan öğrenmenizi öneririm. Sadece iyi bloglar okuyarak başarılı bir blog oluşturmak için tüm iyi yollarını öğrenebilirsiniz.

Başarılı bir blogun nasıl oluşturulacağını anlatan çok sayıda iyi blog var. Onların tavsiyeleri blogunuzu oluşturmadan önce tekrar düşünmenizi sağlayacaktır ve bu sizin için iyi olacaktır. En iyi yol, Webseomaking.com gönderilerini okumaya başlamaktır.

Burada, başarılı bir blog oluşturmak için çok gerekli olan Blogging, SEO, WordPress ve Sosyal Medya’ya adanmış çeşitli yayınlar bulacaksınız.

Blog oluşturma hakkında daha fazla bilgi edinmenize ve bir blog oluşturmaya hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

Bunun dışında nişinizdeki diğer blogları da inceleyebilirsiniz. Nişinizde neler olup bittiğini bilmenize yardımcı olacaktır.

Neyin en üstünde hangi blogun bulunduğunu ve nedenini bulun. Google’da arama yaparak en popüler blogları ve en iyi blogları belirli bir yerde bulabilirsiniz.

Bir Bloglama Platformu Seç

Bir blog başlatmak, bir blog platformu seçmenizi gerektirir.

Yani, blogunuzu oluşturmak için hangi platformu kullanacağınıza karar vermelisiniz.

Orada birçok blog platformu var.

Bunlar aşağıda listelenmiştir:

Blogger  – Bu Google tarafından başka bir çok popüler barındırılan bloglama platformudur.

Tumblr  – Kullanımı çok kolay. Bloglama platformu ve sosyal ağın birleşimidir.

WordPress.com  – En popüler ücretsiz blog platformlarından biridir.

Barındırılan veya Barındırılan

Bir blog başlattığınızda yapmanız gereken en önemli kararlardan biridir. Blogunuz için ödeme yapmak isteyip istemediğinizi veya ücretsiz biriyle başlamak isteyip istemediğinizi belirlemeniz gerekir.

Barındırma

WordPress.com, Blogger ve Tumblr’da ücretsiz bir blog başlatabilirsiniz.

Barındırılan Bloglama platformları olarak bilinir.

Barındırılan bloglama hesabında web sitenizin dosyaları blog platformu platformlarında saklanır. Yeni blog’unuz için barındırılan bir hesap almayla ilgili başlangıç ​​maliyetleri yoktur. Bakımı kolaydır ve
önceden web sitesi tasarım bilgisi gerektirmez.

Barındırılan Bloglar özellikle blog dünyasına yeni giren kişiler için iyidir. Kolayca deney yapabilir ve öğrenebilirsiniz.

Ancak, barındırılan blogların bazı olumsuzlukları vardır.

Alan adınızı alamazsınız.

Web sitenizin adresi şöyle görünecektir:

Yourblog.Tumblr.com
Yourblog.blogspot.com
Yourblog.wordpress.com

Gerçekten çirkin.

Ardından, barındırılan blog’unuzun sahibi değilsiniz. Blog hizmeti blogunuzu silmeye karar verirse, blog gönderilerinizi kaybedebilirsiniz.

En kötüsü, blogunuzdan tam olarak para kazanamazsınız.

Barındırılan bloglarda, resim ve video yüklemeyebilir veya yalnızca sınırlı resim veya video yükleyemezsiniz. Ayrıca üçüncü taraf eklenti ve temaları kullanmak için erişim elde edemezsiniz.

Kendini Barındırma

Öte yandan, kendinden barındırılan bir blog ile blogunuzun gerçek sahibi olursunuz. Kendi kendine barındırılan bir blog, web sunucunuzda (barındırma hesabı) bulunur. Blogunuzu barındırmak için bir web barındırma sağlayıcısı da seçebilirsiniz. Ayda birkaç dolar ödeyerek dijital depolama alanı elde edebilirsiniz.

Kendinden barındırılan bloglar profesyonel bir görünüme sahiptir ve işletmeler için en iyisidir. Blogunuzu yourblog.com gibi adlandırabilir ve herhangi bir web son ekine sahip olabilirsiniz. Web siteniz, resimleriniz ve videolarınız için sınırsız bant genişliği elde edebilirsiniz. Ayrıca, ücretsiz ve premium temaları da kullanabilirsiniz. Ayrıca, blogunuzu istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz.

Kendinden barındırılan blog için, web sitenize WordPress’i yükleyebilirsiniz.

WordPress, dünyanın en popüler ve en büyük Blogging Platformlarından biridir. Bu muazzam.

WordPress’i kullanıyorum ve bu güçlü bloglama platformunu destekliyorum. Gücünü artırmak için sayısız eklenti sunar ve blogunuzu tasarlamanın sonsuz yollarını sunar.

Ayrıca, kurulumu kolaydır ve kullanımı ücretsizdir. Çok sayıda ücretsiz tema ve düzen sağlar.

Aynı zamanda bir destek forumu ile geliyor. İçeriğinizi paylaşabilir ve insanlar blogunuzda kolayca etkileşime girebilir.

Domain ve Hosting

Burada, bir blog başlatmak için kendi kendine hosting seçtiğinizi varsayalım. Bence, WordPress en uygun blog platformu olacaktı. Bloglarım için WordPress kullanıyorum.

Önce bir alan adı seçmelisin. Web sitenizin URL’sidir. Örnek: eaningguys.com

Ayrıca, blogunuzu barındırabilecek bir barındırma şirketini de seçmeniz gerekir. Web sitenizi internete koyan şirket.
Öne çıkan hosting şirketlerinden bazıları HostGator, Bluehost, iPage, DreamHost, FatCow vb.

Web Hosting Şirketleri hakkında daha fazla bilgi almak için gönderim, En İyi Web Hosting Sağlayıcıları  başvurabilirsiniz .

Daha sonra web sitenize WordPress yüklemeniz gerekir. WordPress’i yüklemek için yardıma ihtiyacınız varsa, bu gönderiyi, Adım Kılavuzu ile WordPress Blog Adımını Başlatabilirsiniz .

Bloglamaya başlamak için WP-Admin sayfanıza erişmeniz gerekiyor.

WordPress Blogunuza Yeni Mesaj

Blogunuzu Tasarlayın

Blogunuzu tasarlamanız ve böylece blogunuzun profesyonel bir görünüm ve his yaratması ve blogların geri kalanından sıyrılmanız gerekir.

İyi bir tema kullanarak, blogunuzu tam istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Ücretsiz bir tema kullanabilir veya premium bir tema için gidebilirsiniz. Profesyonel görünen ve
özelleştirmesi kolay bir tema seçmelisiniz .

WordPress, içeriğinizi veya resimlerinizi kaybetmeden bir temadan diğerine geçmenizi kolaylaştırır. Blogunuzun da gezinmek için kolay olması gerektiğini unutmamalısınız.

Blogunuzu tasarlarken çok fazla para harcamanıza gerek yoktur, ancak iyi görünümlü bir tasarım arayışında olmalısınız ya da fazla maliyetli olmayan hazır temalara bakabilirsiniz. WordPress temalarını aşağıdakilerden alabilirsiniz:  Premium WordPress Temaları

WordPress SEO ve Eklentiler

Internet üzerinden blogları çalıştırmak ve yönetmek için WordPress kullanmanın belirli avantajları vardır.

Bunlardan biri WordPress eklentileri ile birlikte geliyor. Çok sayıda üçüncü taraf SEO Eklentisi mevcut.

SEO Eklentilerini kullanarak WordPress blogunuzu SEO dostu yapabilirsiniz. Ayrıca, blog verimliliğinizi, ziyaretçinizin etkileşimini, arama motoru sıralamasını artırabilecek ve diğer birçok avantajı artırabilecek Eklentiler. Ayrıca, bozuk bir bağlantı, yinelenen içerik, birbirine bağlanan mesajlar vb. Gibi SEO hatalarından da kaçınabilirsiniz.

Arama motoru sonuçlarında web sitenizin sıralamasını iyileştirmek ve böylece ziyaretçi trafiğini artırmak istiyorsanız Arama Motoru Optimizasyonu gereklidir. Blogunuzu ilk gününden itibaren SEO dostu yapmak uzun vadeli Arama trafiğini almanıza yardımcı olacaktır.

WordPress SEO eklentilerini kullanarak, benzer gönderilerin birden fazla kategoride görünmesi nedeniyle ortaya çıkan yinelenen sayfaları kaldırabilirsiniz. NoIndex’e Yazar Sayfaları, Etiket sayfası, vb. (Yinelenen içerik sorununu önlemek için) yapabilirsiniz, Meta etiketleri, açıklamaları, başlığı (daha iyi SEO için) ve daha fazlasını dahil edebilirsiniz.

Mesajıma bak, 20 En İyi WordPress SEO Eklentisi . WordPress siteniz için çok yararlı SEO Eklentileri bulacaksınız.

Sayfa İçi SEO

Blogunuzu başlattığınız en baştan beri, blog yayınınızın her birinin Sayfa On SEO çabalarına girmesi gerekir.

Sadece içeriğinizin kalitesi önemli değil, aynı zamanda izleyiciye sunulma şekli de çok önemlidir.

On-Page SEO görevleri yapmak büyük ölçüde arama motoru sonuçlarında blogunuzun sıralamasını artırabilir. Arama sonuçlarının üstünde görünmek, web sitenize gelen çok sayıda ücretsiz trafik anlamına gelir.

Popüler ve yaygın olarak kullanılan On-Page SEO tekniklerinden bazıları, Meta açıklama içeriğinizin yanı sıra içeriğinizin başlığında, başlığın yazısında, açıklamasında, içeriğinizin birden çok yerinde kullanılmasını içerir .

Bu yüzden blogunuzu SEO dostu hale getirmek için yayınınızdaki anahtar kelimelerin kullanımını optimize etmelisiniz. Sayfa On SEO hakkında daha fazla bilgi için bu yazıya bakın, Sayfa SEO nasıl geliştirilir?

Blogunuzda İyi İçerik ile gelin

Çok fazla zaman duymuş olabileceğiniz gibi içerik kraldır. İçeriğin Kral olduğu her zaman doğru olacaktır.

İnsanlar neden blog’unuza gelecek?

İlginç ve faydalı bilgiler bulmak için.

Ya seni dinlemek istemediğin bir müzikle dolu bir müzik DVD’si sunsam ne olur? Bu DVD’ye ne yapacaksınız? bir köşeye koyabilir ya da DVD’yi kırmak isteyebilirsiniz.

Aynı şey, kötü içerik için de geçerlidir, içeriğiniz başkalarına faydası olmayacaktır. İnsanların ilgilerini çeken ve kaliteli içerikler yaratmak istediklerini arayın.

Blogunuz için Sosyal Profil Oluşturun

Blogunuzu başlattığınızda, aynı anda blogunuz için sosyal profili oluşturmanız gerekir. Facebook, Twitter, LinkedIn, YouTube vb. Sosyal medya kanalları
, sitenize gelen büyük ziyaretçilerin trafiğini çekmek için güçlü bir araçtır .

Sosyal Medya Bağlantı Oluşturma

İkinci olarak, sosyal profili oluşturmayı geciktirirseniz, muhtemelen tercih ettiğiniz sosyal kimliğiniz veya URL’niz başka biri tarafından alınabilir. Sosyal Profil sayesinde, blogunuzu çok sayıda
hedeflenen ziyaretçiye yayabilirsiniz . Blogunuz için büyük bir takip edebilirsiniz.

Sosyal medya

Liste Oluşturma

Bir başka önemli şey de  e-posta listesi inşası. Size e-posta listesi oluşturmayı kolaylaştıran her türlü çabayı göstermelisiniz. Bunu yaparak siteniz için düzenli ve tekrarlı ziyaretçiler geliştirebilirsiniz.

Liste oluşturmanın ilk günlerde başarılı olmayacağını düşünebilirsiniz, ancak bu küçük listenin size çok sayıda sadık ziyaretçiyi ve aboneyi vermek için büyüyebileceğini unutmayın.

Blogunuzu başlatmanın ilk günlerinde e-posta listesi oluşturmaya gitmeyi düşünmüyorsanız, blogunuzu RSS Feed’leri aracılığıyla tanıtabilirsiniz. Ziyaretçilerin tekrar tekrar kazanılmasının yanı sıra
ziyaretçilerin daha uzun bir süre devam etmesine yardımcı olur.

Blog Tanıtımı

Artık kendinizin barındırdığı bir blogunuz, iyi blog tasarımınız, doğru eklentileriniz ve çok iyi içerikler, ziyaretçileriniz olmadan her hangi bir kullanım alanı.

Blog popülerliği, o siteye kaç ziyaretçi geldiğiyle ölçülür. Ziyaretçileri sitenize getirmek zor bir iştir, ancak ziyaretçileri sitenize getirmenin birçok yolu vardır.

Sitenizi, arama motorlarından çok sayıda ziyaretçi alabileceğiniz tüm büyük arama motorlarına gönderin. Blog yayınınızı en yüksek sosyal yer işaretleme sitelerine gönderin. Diğer bloglarda yorum yapın
, sosyal ağ sitenizde profilinizi oluşturun ve arkadaşlarınızı oluşturun.

Reklamcılık:  Reklam, blog tanıtımı için en güçlü ortamlardan biridir. Blogcular arasında çok popüler. Facebook, Twitter gibi sosyal sitelerde ücretli reklamlar yapabilirsiniz. Google dahil olmak üzere arama motorlarında da reklam verebilirsiniz. Siteniz veya blogunuz için kaliteli ziyaretçiler elde etmek için iyi bir tekniktir.

Sosyal Medya Reklamları

Web Sitesi Analytics Araçları

Blogunuzun veya web sitenizin trafik analizi için performans takibi, blog dünyasındaki başarı için temel taşlardan biridir. Web sitesi analizi yaparak, blogunuzun performansı hakkında derinlemesine bir rapor alırsınız.

Web sitesi analizleri elinize geçerek bloglama stratejinizi planlayabilir ve planlayabilirsiniz. Sitenizin ziyaretçilerinin hangi kaynaklardan geldiğini, sitenizde hangi blog yayınlarının popüler olduğunu, ziyaretçilerin blogunuzda ne kadar zaman geçirdiğini vb. Bilirsiniz.

Web sitenizin trafiği ve daha fazlası hakkında ayrıntılı raporlar almanıza yardımcı olabilecek çeşitli Web Sitesi Analiz Araçları bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için, daha önceki web yayınlarımdan birine, En İyi Web Analizi Araçları’na başvurabilirsiniz.

Google Analytics

 

Blog başlatmak için daha fazla ipucu

• En az üç ay boyunca blog yazma gereksinimlerinizi karşılayabilecek makale konu listesi olmalıdır.
• Blogunuzu sosyal ağlarda ve sosyal paylaşım sitelerinde düzenli olarak tanıtın.
• Blogunuz ve blog yayınınız için bir bağlantı planı planınız olmalı.
• Daha iyi SEO için web sitenizi hızlı olun.
• Blogunuza başlamadığınız halde nişinizdeki diğer blog yazarlarıyla ilişki kurun.

Yani bunlar bir blog yazmaya başlamadan önce yapılması gereken bazı önemli şeylerdi. Yukarıdaki noktaları özenle takip ederek, bloglama kariyerinizi uzatabilir ve üstelik bunu büyük bir başarı haline getirebilirsiniz. Yukarıdaki teknikleri uygulayarak sizin için başarılı bir bloglama kariyerine girebilirsiniz.