10 Basit SEO Teknikleri

Bu bağlamda, yapmanız gereken temel şeylerden biri,  blog ve site için temel SEO Teknikleri uygulamaktır  .

Arama sonuçlarında yüksek sıralamaya sahip olmak ve arama motorlarından gelen trafik yoğunluğunu artırmak istiyorsanız Arama Motoru Optimizasyonu’nu (SEO) takip etmek son derece önemlidir.

Çoğu web yöneticisi ve blog yazarı, Arama Motoru Optimizasyonu’nun önemli olduğunu bilmesine rağmen, yalnızca bilmenin herhangi bir şekilde yardımcı olmayacağı biliniyor. Bir web yöneticisi veya blog yazarı olarak blog veya web siteniz için SEO Teknikleri uygulamanız gerekir.

Bunun için, arama motorunda yüksek arama sıralamalarını kazanmak için kullanabileceğiniz SEO Teknikleri’nin farkında olmanız gerekir.

SEO Nasıl Kontrol Edilir?

Nitekim, ileri SEO Teknikleri gibi temel vardır. Eğer hala SEO Teknikleri’ne girmediyseniz, arama motorlarından yararlanabilmeniz için temel SEO Teknikleri uygulayarak başlayabilirsiniz. Burada, her Webmaster’ın Takip Edilmesi Gereken 10 Temel SEO Tekniğini derledik. Bu temel SEO Tekniklerini uygulayarak, arama motoru sıralamalarında tercih elde edebilir ve böylece web sitenizin trafiğini arttırmaya devam edebilirsiniz.

Temel SEO Teknikleri

10 Temel SEO Teknikleri

1. Site Yapısı ve Yinelenen İçerik

Yinelenen İçerik

En önemli Temel SEO Tekniği’nden biri, web sitenizde yinelenen içerik bulunmaması için Site Yapınıza dikkat etmenizi gerektirir.

Çoğu zaman, web yöneticileri site yapısına dikkat etmemekte ve çeşitli kategorilerdeki yazılar ile yazar bölümünde yer almaktadır. Ancak, bunu yapmak yinelenen içerik oluşturur.

Sonuç olarak, web sitenizin sıralaması arama motorlarında bir isabet alır ve web siteniz veya blogunuz için trafiği kaybedersiniz. Bu nedenle, yinelenen içeriğe sahip olmayan bir site yapısı oluşturduğunuzdan emin olmanız gerekir. Çeşitli kategorilerde içerik eklerseniz, bunu “takip etmeyin”, böylece arama motorları içeriğinizi nasıl göreceğinizi bilir ve arama sıralamalarında bir isabet almazsınız.

Site haritası

2. Web Sitesi Site Haritası

Web sitesi Site Haritası, web sitesi navigasyonunuzla ilgili olarak çok önemli bir rol oynar. Web siteniz kolayca gezinilemiyorsa, kullanıcılarınızın aradıkları içeriği arama ve bulma neredeyse imkansız hale gelir.

Aynı şekilde, Arama Motorları da web sitenizin yayınlarını ve sayfalarını taramak ve dizine eklemek için web sitesi site haritasını kullanır. Aslında iki tür site haritası oluşturmalısınız. Biri arama motorları ve diğeri kullanıcılar için. Bir kullanıcı site haritası, tüm web sayfalarınızı ve alt sayfalarınızı listeleyen tek bir sayfadır.

Bu, kullanıcıların aradıklarını kolayca bulmasına yardımcı olur. Arama motorları için oluşturduğunuz site haritası, web sayfalarınızı kolayca taranmasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Bu yüzden, yeni bir web sayfası güncellediğinizde veya yeni bir site oluşturduğunuzda, bunun için web sitesi site haritası oluşturmayı unutmayın.Anahtar kelimeler

3. Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırma temel ve henüz çok önemli bir SEO Tekniği. Dolayısıyla, blogunuz veya web siteniz için içerik yazmadan önce, doğru ve kapsamlı bir anahtar kelime araştırması yapmalısınız.

Arama motorlarında kullanıcılar tarafından çok fazla aranan anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Doğru anahtar kelimeleri seçerek başlarsanız, her şey doğru alana düşer. Doğru anahtar kelime araştırması, doğru anahtar kelimeleri seçmenize ve arama motoru sonuçları sayfasında yüksek sıralarda olma şansı verir.

Başlıkta Anahtar Kelime

4. Başlıkta Anahtar Kelime

Arama motoru algoritmaları, gönderilerinizin Başlığına önem verir. Yani Başlık etiketleri SEO bakış açısından önemlidir.

Burada, anahtar kelimeyi web yayınlarınızın veya sayfalarınızın başlığı içine eklemeyi unutmayın. Bu, arama motorlarının yayınınızın neyle ilgili olduğunu anlamasını sağlar ve böylece yayınlarınızı arama sonuçlarında buna göre sıralayabilir.

Yayınınızın başlığına anahtar kelime (ler) dahil etmiyorsanız, arama motorlarında arama sonuçlarında sizi sıralamak için arama motorlarını engellersiniz.

 

5. H1 Etiketi’nde Anahtar Kelime

H1 Etiketinde Anahtar Kelime

Başlık etiketlerinde ve Meta açıklamalarında anahtar kelimeler kullanılmasına rağmen SEO bakış açısından çok önemlidir, ancak web sayfanızın gövde metnindeki Anahtar Kelimeler’i kullanarak da göz ardı edemezsiniz.

Web sitenizin sayfasının gövde metnindeki anahtar kelimeleri kullanmak, genel SEO puanınızı artırmanıza yardımcı olur. Bu bağlamda, H1 Tag’da Anahtar Kelime’yi kullanmak, web sitenizin SEO değerini daha da artırmak için oldukça faydalıdır.

Arama motorları, H1 Etiketi’nde bulunan anahtar kelimelere çok fazla ağırlık verir. Ayrıca, ziyaretçileriniz görsel bir rahatlık sağlar ve H1 Etiketi’nde anahtar kelimeler aldıklarında içeriğinize verimli bir şekilde bağlanabilirler.

6. Anahtar Kelime ile Resim Alt Etiketi

Resim Alt Etiketi

Günümüzde web yöneticilerinin çoğu, görüntülerini içerikleriyle birlikte kullanıyor. Görüntüler, web sitesi içeriğinin önemli bir parçası haline gelmiştir.

İçeriğinizin genel çekiciliğini artırmaya eğilimlidirler. Web sitenizin içeriğindeki görüntüleri artan şekilde kullananlardan iseniz, anahtar kelimelerle Görüntüdeki Alt Etiketi kullanmak çok önemlidir.

Bu genel SEO puanınızı artıracaktır. Alt Etiketinize eklediğiniz içerik SEO bakış açısından önemlidir. Burada, Alt Tag’de bu tür anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiğini unutmayın. Bu, web sitenizin resimlerini, herhangi bir şekilde web sitesiyle ilgili olmayan anahtar kelime öbekleriyle doldurmak yerine, web sitenizdeki görüntüleri tanımlamanıza yardımcı olur.

7. Kalite İçeriğini Düzenli Olarak Yazmak

Kaliteli İçerik Yaz

İçerik kraldır. Daha ziyade, “Kalite İçeriği Kral” demek için daha fazla detaylandırırdım.

Bu yüzden SEO puanınızı geliştirmek ve arama sonucu sayfasından yüksek sıralamak istiyorsanız, kaliteli içerik oluşturmaya odaklanmanız gerekir.

Arama motorları, benzersiz ve ilginç olan ve okuyucularınıza değer katan kaliteli içeriğe yüksek değer katar.

Ayrıca, web siteniz için düzenli bir okur kitlesi geliştirebilir ve web sitenizde kaliteli içerikler sunarak ziyaretçilerinizi koruma şansınızı artırabilirsiniz. Kaliteli içeriğin ziyaretçileriniz tarafından beğenilme, paylaşılma ve okuma olasılığı daha yüksektir.

 

Link Oluşturma

9. Sayfalarınız Arasındaki Bağlantı

Sayfalarınız arasında bağlantı kurmak, Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili önemli bir unsurdur. Dolayısıyla, web sitenizin yayınlarını oluştururken, web sitenizdeki diğer alakalı sayfalarla bağlantı kurmayı unutmayın.

Bu ayrıca, kullanıcılarınızın aradıkları konuyla alakalı alakalı içerik bulmasına yardımcı olur. Bu şekilde web sitenizdeki diğer web sayfalarınıza daha fazla ziyaret edin.

Ziyaretçilerinizin içeriği aramak için zaman ayırmak zorunda kalmaması; daha ziyade onları web sitenizdeki ilgili içeriğe yönlendiren bağlantılara tıklamanız yeterlidir.

9. Mobil SEO Optimizasyonu 

Mobil SEO Optimizasyonu Yapma

Bir web sitesi sahibi olarak, Mobil Optimizasyonu için dikkat etmeniz ve Mobil SEO Teknikleri’ni takip etmeniz gerekmektedir.

Böylece, web siteniz mobil cihazlardan arama motoru trafiğini ele almak için gerçekten uygun hale gelir.

Üstelik, Google’ın en yeni algoritması, web sitenizin mobil uyumlu aramaları destekleyip desteklemediğini görmeye odaklanıyor.

Mobil SEO Optimizasyonu Yapma

Web siteniz teknik özelliklerini karşılamıyorsa, web sitenizin sıralamaları ciddi bir düşüş gösterir; Arama motorunuzdan gelen ziyaretçi trafiğinden kaybederek, işlerinizi online platformdan geri döndürür.

 

Google Web Yöneticisi Araçları

10. Sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na ekleyin

Google Web Yöneticisi Araçları, genel SEO Çabalarınızda desteklenir. Web sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları’na ekleyin. Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanarak, web siteniz hakkında Google’ın web sitenizi görüntülediği ayrıntılı bilgileri öğrenebilirsiniz.

Sitenize kaç tane bağlantı olduğunu gösteren bilgiler dahil olmak üzere, web sitenizin ayrıntılı bir analizini alırsınız. Web sitenizle ilgili hataları, uyarıları veya cezaları bulursunuz ve bu sayede web sitenizi iyileştirmek için çaba gösterebilirsiniz.

Bir site haritası göndermek için Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanabilirsiniz. Tüm bu metrikler, SEO puanınızı daha da geliştirmek için kullanılabilir.
Eğer web sitenizi optimize etmek ve online dünyaya damgasını vurmak istiyorsanız, SEO Teknikleri’ni kullanmak zorundasınız.